MSWiA: e-służba przygotowawcza dla samorządowców
REKLAMA
Najwięcej jednostek samorządu terytorialnego aktualnie uczestniczących w projekcie jest w województwie mazowieckim (113), śląskim (86), dolnośląskim (75), małopolskim (71) i wielkopolskim (67).
REKLAMA
REKLAMA
Internetowe szkolenia są szybką i skuteczną metodą zdobywania wiedzy dla osób podejmujących po raz pierwszy pracę w administracji samorządowej. Do tej pory odbycie służby przygotowawczej wiązało się z czasochłonnym kursem poza miejscem pracy. Teraz każdy kierownik urzędu, który zdecyduje się na przeszkolenie swoich pracowników na platformie e-learningowej może być pewien, że zostaną oni właściwie przygotowani do pracy bez konieczności wychodzenia z urzędu.
Uczestnictwo w szkoleniach jest dobrowolne i bezpłatne. Nowo zatrudniony pracownik samorządowy może otrzymać na portalu rzetelną wiedzę m.in. o zasadach funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego. Urzędnik sam decyduje ile czasu dziennie przeznaczy na naukę. Ma możliwość uczenia się w swoim miejscu pracy, a jego opiekun na bieżąco otrzymuje informacje o postępach pracownika.
Na koniec szkolenia uczestnik zdaje egzamin on-line. Pytania egzaminacyjne są generowane losowo przez system komputerowy. Nadzór nad przebiegiem egzaminu sprawuje pracodawca uczestnika szkolenia. Zaliczenie jest potwierdzone certyfikatem. Jeśli przełożony stwierdzi, że urzędnik nie musi uczestniczyć w kursie internetowym może zdecydować o bezpośrednim podejściu do egzaminu.
Portal e-służby przygotowawczej pozwala na skorzystanie z 9 kursów. Tematy obejmują: postępowanie administracyjne, ustawę o finansach publicznych, status prawny pracowników samorządowych, ustrój samorządu terytorialnego w Polsce, podstawowe zagadnienia z prawa zamówień publicznych, dostęp do informacji publicznej, etykę i kulturę urzędnika samorządowego, oprogramowanie e-urząd oraz instrukcję kancelaryjną w urzędzie.
Platforma e-learningowa dla administracji samorządowej jest finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (działanie 5.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki).
Do skorzystania z portalu potrzebna jest jedynie przeglądarka internetowa. Portal zapewnia dostęp do swoich funkcjonalności przy standardowych ustawieniach przeglądarek, dzięki czemu użytkownicy nie muszą instalować żadnych programów, ani zmieniać konfiguracji swoich komputerów.
Adres portalu e-służby przygotowawczej: http://www.sluzba-jst.gov.pl
Więcej informacji pod numerem telefonu: (68) 327 22 08.
* * *
REKLAMA
Od 1 stycznia 2009 r. jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek przeprowadzić służbę przygotowawczą dla pracowników zatrudnianych po raz pierwszy. O skierowaniu do służby przygotowawczej i jej zakresie decyduje kierownik jednostki, w której urzędnik jest zatrudniony.
Służba trwa maksymalnie 3 miesiące i kończy się egzaminem. Pozytywny wynik jest warunkiem dalszego zatrudnienia pracownika. Nowy pracownik urzędu administracji samorządowej może zostać zwolniony z odbycia służby przygotowawczej, jeśli posiada już odpowiednią wiedzę i umiejętności. Nadal jednak ma obowiązek zdać egzamin kończący służbę przygotowawczą.
Czytaj także: Warto dobrze przygotować się do pracy urzędnika>>
REKLAMA
REKLAMA