REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto dobrze przygotować się do pracy urzędnika

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Wdowicz

REKLAMA

Służba przygotowawcza jest integralnym elementem kultury organizacyjnej i systemu rozwoju zawodowego pracowników administracji publicznej. Doświadczenia z funkcjonowania tej zasady doskonale sprawdzają się w administracji samorządowej.

Służba przygotowawcza jest kolejnym przykładem systemowego podejścia do doskonalenia potencjału administracji publicznej. Za budujące należy uznać kontynuowanie transferu dobrych praktyk zarządczych z sektora prywatnego do publicznego. Ustawowa ranga przygotowania pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych jest dobrym kierunkiem budowania profesjonalnej i służebnej administracji publicznej.

REKLAMA

Polska nadrabia długoletnie zaniedbania w zakresie budowania profesjonalnej administracji i etosu pracy urzędnika. Tej ocenie nie służą też czasami zbyt jednostronne oceny czy tendencyjne opinie mass mediów na temat pracy urzędnika.

Obowiązek przygotowania

REKLAMA

Za istotny krok w zakresie wdrożenia systemowych rozwiązań zarządzania zasobami ludzkimi administracji należy uznać przyjęte zapisy ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, która to po raz pierwszy od 18 lat wprowadziła obowiązek przeprowadzania służby przygotowawczej. Z punktu widzenia społecznej roli organizacji jednym z celów służby przygotowawczej jest adaptacja zawodowa pracownika. W ten sposób jeden ze znaczących podmiotów rynku pracy w sektorze publicznym objęty został obowiązkowym przygotowaniem do wykonywania swoich obowiązków.

Służba przygotowawcza już znacznie wcześniej stała się integralnym elementem wiązania swojej kariery ze służbą cywilną czy też innymi wyspecyfikowanymi grupami zawodowymi, np. służbami mundurowymi.

Przytoczony przykład (patrz: ramka Przykład służby przygotowawczej) obrazuje rangę i odpowiedzialność z tytułu właściwego zaplanowania i przeprowadzenia służby oraz adaptacji zawodowej, pod kątem późniejszego właściwego wykonywania zadań i zajmowania odpowiednich postaw w trudnych, realnych sytuacjach, od których zależeć będzie nasze fizyczne bezpieczeństwo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Także w wymiarze fachowego, bezstronnego, zgodnego z prawem działania pracowników administracji publicznej, oczekują klienci w urzędach. Dlatego tak ważnego znaczenia nabiera element służby przygotowawczej, jakim jest przystosowanie do wykonywania określonych zadań, wymagające odpowiedniego przygotowania zawodowego. Temu służy właściwie określony program służby przygotowawczej. Wynikiem tego elementu jest określenie, na ile pracownik spełnia instytucjonalne wymagania stanowiska pracy i daje gwarancję należytej pracy.

Czytaj także: Czy osoba zatrudniona na zastępstwo powinna przejść służbę przygotowawczą>>

Przynależność do grupy

REKLAMA

Drugi element służby przygotowawczej obejmuje przystosowanie do środowiska pracy, adaptację jednostki do grupy społecznej, z którą będzie współpracowała. Z punktu widzenia socjologii pracy podjęcie aktywności zawodowej rozpoczyna najdłuższy okres życia, cechujący się odpowiednią dynamiką. Dla wielu osób, np. absolwentów, którzy pracą w administracji publicznej rozpoczynają swoją karierę zawodową, jest to istotna zmiana dotychczasowego ustabilizowanego życia; zmiana, która rodzi określone obawy, niepewność, lęk.

Stawiając pierwsze kroki w urzędzie, na ścieżce rozwoju zawodowego każdy ma, z jednej strony, określone aspiracje, zapał wynikający ze zdobytej wiedzy, posiadanych umiejętności, z drugiej zaś – obawy z braku doświadczenia zawodowego, nieznajomości metod pracy w administracji publicznej. Rozpoczynając zwłaszcza pierwszą pracę, wyjątkowo odczuwa się potrzebę afiliacji, opieki i pomocy ze strony współpracowników i przełożonych.

Stąd tak istotne jest wyznaczenie opiekuna o odpowiedniej wiedzy i predyspozycjach, który będzie przewodnikiem dla adepta służby publicznej.

Opiekun powinien traktować swoją pracę poważnie i odpowiedzialnie. Bardzo często wskazana osoba na opiekuna nie nadaje się do tej funkcji z powodu braku odpowiednich kwalifikacji zawodowych, autorytetu, umiejętności pedagogicznych; albo jest tylko figurantem – jej zadania de facto wykonuje inny pracownik.

W społecznym aspekcie służby przygotowawczej należy zwrócić uwagę na następujące fakty:

1) praca zawodowa rozpoczyna niekiedy prawie czterdziestoletni okres aktywności zawodowej,

2) podjęciu pracy, zwłaszcza pierwszej, towarzyszą silne emocje,

3) podjęcie pracy jest zmianą, występują więc u pracownika naturalne opory, obawy,

4) niezbędne jest zapewnienie opieki, wsparcia,

5) właściwe dobranie opiekuna to podstawa odpowiedniego przygotowania pracownika,

6) służba przygotowawcza powinna być działaniem zaplanowanym, monitorowanym, a nie żywiołowym na zasadzie „jakoś to będzie”.

Zwieńczeniem służby przygotowawczej pracownika samorządowego jest egzamin. Choć w uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki może zwolnić pracownika ze służby przygotowawczej, to jednak egzamin jest obowiązkowy. Pozytywnie zdany egzamin stanowi podstawę do nadania uroczystego wymiaru wprowadzenia pracownika do służby administracyjnej poprzez złożenie ślubowania.

Służba przygotowawcza, która w przypadku pracowników samorządowych trwa nie dłużej niż trzy miesiące, jest etapem wprowadzającym do należytego wykonywania obowiązków. Nie powinna być traktowana jako kolejny ustawowy obowiązek, który jak najmniejszym kosztem i zaangażowaniem należy wypełnić, lecz w maksymalny sposób zwrócić uwagę na jej korzyści dla profesjonalnego działania urzędu.

Czytaj także: Awans pracownika samorządowego>>

PRZYKŁAD SŁUŻBY PRZYGOTOWAWCZEJ

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji osobę przyjętą do służby w policji mianuje się policjantem w służbie przygotowawczej na okres trzech lat. W trakcie jej trwania policjant objęty jest procesem adaptacji zawodowej, określonym stosowną decyzją komendanta głównego Policji. Określane są także ramowe zasady odbywania adaptacji zawodowej przez policjanta w oddziałach prewencji, które wskazują liczbę 37 służb przekładanych na 296 godzin, w trakcie których policjant powinien m.in.:

1) wykonywać zadania związane z prowadzeniem akcji i operacji policyjnych w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego,

2) wykonywać czynności służbowe związane z ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas legalnych zgromadzeń publicznych oraz w czasie imprez masowych i protestów społecznych.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

REKLAMA

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA