reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowe kompetencje GIODO

Nowe kompetencje GIODO

Od 7 marca generalny inspektor danych osobowych może tworzyć dodatkowe biura regionalne, kontrolować przedsiębiorców i nakładać wysokie kary za utrudnianie działań kontrolnych.

Do zadań GIODO należy już nie tylko wydawanie decyzji administracyjnych i rozpatrywanie skarg w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych ale także zapewnienie realizacji obowiązków niepieniężnych nałożonych tymi decyzjami na konkretne podmioty.

Dla praktycznej realizacji tego obowiązku doprecyzowano uprawnienia kontrolne inspektorów, zaopatrzonych obowiązkowo w legitymacje służbowe oraz  imienne upoważnienia oraz umożliwiono GIODO tworzenie zamiejscowych biur. Inspektorzy, z czynności kontrolnych sporządzać będą protokoły – których treść szczegółowo określają nowe przepisy (Art. 16).

Kontrola – to już nie najważniejszy instrument w rękach GIODO. Może on obecnie kierować do organów państwowych, organów samorządu terytorialnego, państwowych i komunalnych jednostek organizacyjnych, podmiotów niepublicznych realizujących zadania publiczne, osób fizycznych i prawnych, jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi oraz innych podmiotów wystąpienia zmierzające do zapewnienia skutecznej ochrony danych osobowych. Może także składać wnioski o podjęcie inicjatywy ustawodawczej lub o wydanie bądź zmianę aktów prawnych. W każdym z wymienionych przypadków odpowiednie organy będą musiały ustosunkować się do wniosku lub wystąpienia GIODO terminie 30 dni.

Za utrudnianie pracy inspektorom kontroli przewidziana została sankcja w postaci grzywny, kary ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Grzywny nakładane będą w wysokości:

- maksymalnie 10 tys. złotych – w stosunku do osoby fizycznej,

- maksymalnie 50 tys. złotych – w stosunku do osób prawnych.

Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie danych osobowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 229, poz. 1497), weszła w życie 7 marca 2011 r.

Zestawienie porównawcze zmian wprowadzonych przez nowelizację z poprzednimi regulacjami na stronie www.giodo.gov.pl

Czytaj także: RPD: szkoły naruszają prawa dzieci do ochrony danych osobowych>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama