reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wzrosną wydatki gmin na domy pomocy społecznej

Wzrosną wydatki gmin na domy pomocy społecznej

Powiaty podnoszą koszty utrzymania mieszkańców domów pomocy społecznej a nadchodzące zmiany w prawie zmniejszą wielkość kwot wpłacanych przez rodziny pensjonariuszy – w rezultacie gminy zapłacą więcej – donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Do końca marca starostowie określą nowe kwoty odpowiadające średnim kosztom utrzymania mieszkańca domu pomocy społecznej (DPS). Wyznacznikami kalkulacji będą ubiegłoroczne wydatki placówek poniesione na utrzymanie mieszkańców, wskaźnik inflacji i liczba mieszkańców placówki. Już wiadomo że koszty te wzrosną.

Sytuację finansową gmin w zakresie wydatków na opiekę pogorszy także czekająca na uchwalenie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej. Zmieni ona na niekorzyść samorządów zasady finansowania pobytu w DPS.

Obecnie za pobyt w domu pomocy płaci w pierwszej kolejności mieszkaniec, w wysokości nie przekraczającej 70 proc. jego dochodu. Jeśli jednak jego dochody są zbyt niskie – wydatki ponosi rodzina chyba, że dochód rodziny w przeliczeniu na członka rodziny nie przekracza 250 proc. kryterium dochodowego uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej i pod warunkiem, że po opłaceniu kosztów pobytu w DPS pozostanie w rodzinie kwota nie niższa od wspomnianego kryterium.

Aktualnie kwota kryterium dochodowego wynosi:

- 877,5 zł – w rodzinie,

- 1,1 tys. zł – w przypadku osoby samotnej.

W trzeciej kolejności za pobyt osoby w DPS płaci gmina – jeśli, zgodnie z opisanymi wyżej warunkami, sytuacja finansowa rodziny uniemożliwia wnoszenie opłat.

Planowana nowelizacja ustawy o pomocy społecznej podwyższy próg kryterium z 250 do 300 proc. – czyli dochód członka rodziny zwalniający z obowiązku opłacania DPS wyniesie 1053 zł ( 1,4 tys. zł dla osoby samotnej). Osoby zarabiające mniej nie będą musiały finansować pobytu członka rodziny w DPS, co automatycznie spowoduje wzrost wydatków gminy na ten cel – stwierdza DGP.

Czytaj także: Zadania samorządu terytorialnego w pomocy społecznej>>

samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama