REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezydent chce większego wpływu obywateli na samorządy

REKLAMA

30 marca ma być przedstawiony prezydencki projekt ustawy zwiększającej wpływ obywateli na funkcjonowanie samorządów. Zakłada on m.in. wprowadzenie na szczeblu samorządowym: inicjatywy uchwałodawczej, wysłuchania publicznego i interpelacji obywatelskiej.

Projekt, będący efektem prac działającego przy prezydencie Forum Debaty Publicznej, zostanie zaprezentowany 30 marca, na kolejnym posiedzeniu Forum - zapowiedział podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami szef doradców prezydenta minister Olgierd Dziekoński.

REKLAMA

Projekt - jak dodał - ma trafić do Sejmu na przełomie kwietnia i maja, po zakończeniu konsultacji, które zaplanowano na blisko trzy tygodnie.

Dziekoński podkreślił, że projektowana w Kancelarii ustawa "o wzmocnieniu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, współdziałaniu gmin, powiatów i województw" ma na celu "zapewnić obywatelom bardziej skuteczny wpływ na funkcjonowanie samorządów".

Będzie mówić m.in. o wyposażeniu obywateli w inicjatywę uchwałodawczą, która przysługiwałaby określonemu procentowi mieszkańców uprawnionych do głosowania. Minister nie chciał jednak zdradzić, jaki to będzie próg.

REKLAMA

Projekt ma też zakładać możliwość przeprowadzania wysłuchania publicznego w sprawie niektórych uchwał, przyjmowanych przez władze samorządowe, oraz mówić o interpelacjach obywatelskich. "Jeśli grupa obywateli mówi: chcemy dowiedzieć się, jakie są wasze intencje, to władza musi im udzielić odpowiedzi, bez względu na to, czy ich lubi, czy nie" - podkreślał Dziekoński.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt - jak zapowiedział - będzie też opisywał mechanizmy dotyczące powstawania stowarzyszeń mieszkańców, które będą mogły być partnerem dla lokalnej władzy w realizowaniu przedsięwzięć infrastrukturalnych. Jak tłumaczył, ma to szczególne znaczenie na terenach wiejskich. Minister poinformował też, że projekt regulował też będzie funkcjonowanie Funduszu Inicjatyw Lokalnych.

Projekt - mówił Dziekoński - będzie zakładał też obowiązek rejestrowania głosowań we władzach samorządowych tak, by obywatele mogli sprawdzać, jak ich przedstawiciele głosowali w poszczególnych sprawach.

Minister poinformował, że projekt będzie liczył ponad 80 stron.

Do końca czerwca 2011 roku Kancelaria Prezydenta planuje zorganizować czternaście posiedzeń Forum Debaty Publicznej, na którym mają być dyskutowane m.in. takie tematy jak: wyzwania systemu emerytalnego; polityczne i gospodarcze aspekty europejskiej integracji walutowej - perspektywy dla Polski; system stanowienia prawa; nieodpłatna pomoc prawna dla obywateli; społeczeństwo informacyjne "Siećpospolita".

REKLAMA

Dziekoński poinformował, że Kancelaria Prezydenta ogłosi konkurs na logo Forum wśród studentów uczelni artystycznych. Jak dodał, specjalnie powołana komisja złożona ze specjalistów, a nie przedstawicieli Kancelarii, wybierze trzy prace, a następnie zwycięzcę wytypują internauci odwiedzający stronę prezydencką.

Wyjaśnił, że spotkania Forum mają m.in. pomóc w zastanowieniu się, co w Polsce zmienić, aby obywatele stali się "współwłaścicielami" państwa, a nie byli traktowani przedmiotowo.

Minister był też pytany o zapowiedziany przez prezydenta projekt zakładający wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych w miastach na prawach powiatu i w powiatach. Jak powiedział, prace nad nim wciąż trwają. Zapewnił, że prezydent nie rezygnuje ze swojego zamiaru w tej sprawie.

W jego ocenie nie wszystkie środowiska polityczne w parlamencie są przychylne takim zmianom, dlatego dyskusja na ten temat byłaby "niepotrzebnym budowaniem płaszczyzny konfliktu wtedy, kiedy musimy raczej szukać porozumienia dla spraw fundamentalnych, czyli dla tej ustrojowej zmiany samorządowej (projektu, który zostanie przedstawiony 30 marca)". 

Czytaj także: Dialog z mieszkańcami przy tworzeniu planów miejscowych>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA

Rekordowa liczba odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina w 2024 r.

Lotnisko Chopina może pochwalić się kolejnym rekordem. W ubiegłym roku ze stołecznego portu skorzystało prawie 21,3 mln. W grudniu 2024 r. ruch pasażerski wzrósł o 17 proc. w ujęciu rocznym, a podróżni najczęściej latali m.in. do Londynu.

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji

Nowelizacja ustawy prawo lotnicze szansą na przywrócenie inwestycji. Prezydent Andrzej Duda 8 stycznia 2025 r. podpisał nowelę uchylającą obowiązek uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów objętych planem generalnym lotniska.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni [PROJEKT]

Dodatkowy urlop wypoczynkowy zależny od stażu pracy dla tej grupy pracowników: 2 dodatkowe dni po 5 latach. Można zyskać do 10 dni. Resort rodziny pracuje nad nowelizacją ustawy nadającą nowe uprawnienia opiekunom dzieci w wieku do lat trzech. Co się zmieni?

W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

REKLAMA

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

REKLAMA