REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Senat: nowy System Informacji Oświatowej zaakceptowany przez komisję samorządu

REKLAMA

Senacka Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przyjęła ustawę wprowadzającą nowy System Informacji Oświatowej bez poprawek

System Informacji Oświatowej (SIO) od 2005 r. gromadzi i przetwarza dane statystyczne m.in. o szkołach, uczniach, wychowankach i absolwentach, nauczycielach, wychowawcach i innych pracownikach oświaty. W oparciu o te dane dzielona jest subwencja oświatowa między samorządy i ustalana jest wysokość wynagrodzeń nauczycieli.

REKLAMA

Resort Edukacji podjął się reformy systemu, stwierdzając, iż dotychczasowy sposób gromadzenia danych nie zapewnia odpowiedniego poziomu wiarygodności. Istnieje duże ryzyko błędów w rezultacie czego może dochodzić do błędów przy podziale subwencji -  mówiła Krystyna Szumilas, wiceminister edukacji.

REKLAMA

Nowa ustawa doprowadzi do utworzenia Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych (RSPO) gromadzącego takie informacje jak: nazwa, typ szkoły lub placówki, etapy edukacyjne realizowane w jednostce, adres, status publiczno-prawny, określenie organu prowadzącego.

Oprócz rejestru powstaną także oddzielne zbiory danych o uczniach i nauczycielach zawierające jednostkowe dane o członkach wymienionych grup. Obok danych statystycznych o szkołach i placówkach oświatowych oraz o nauczycielach, gromadzone będą m.in. dane indywidualne o uczniach, w tym tzw. dane wrażliwe.

REKLAMA

Uczniowie w zbiorach identyfikowani będą po numerach PESEL. Jak czytamy na stronie resortu „dane o poszczególnych uczniach są niezbędne dla celów organizowania i przeprowadzania egzaminów zewnętrznych oraz wydawania świadectw i innych druków szkolnych, a także mierzenia efektywności kształcenia poprzez m.in. badanie tzw. edukacyjnej wartości dodanej (badanie, w którym wykorzystuje się indywidualne wyniki uczniów z egzaminów zewnętrznych na poszczególnych etapach edukacyjnych).” Wyniki egzaminów także znajdą się w zbiorach danych o uczniach albowiem ustawa przewiduje, iż będą je uzupełniać okręgowe komisje egzaminacyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MEN chce dokumentować kompletną ścieżkę edukacyjną dzieci i dokumentacja ta będzie bardzo szczegółowa. Znajdą się w niej nie tylko informacje dotyczące klasy, do której uczeń uczęszcza i przedmiotów nauczania, ale również fakt korzystania przez niego z pomocy poradni psychologiczno-pedagogicznej, z pomocy materialnej, posiadane dysfunkcje, pobieranie nauki w szkole specjalnej, uczenie się języka mniejszości narodowej lub etnicznej.

Resort uspokaja iż "ustawa była konsultowana z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych. System będzie wyposażony we wszelkie wymagane zabezpieczenia uniemożliwiające wyciek danych. Dane zbierane przez SIO opisujące jednostkowo konkretne osoby będą podlegały ochronie danych osobowych."

Nowa ustawa ma wejść w życie w 2012 r. W pierwszej fazie obowiązywania aktu, oba systemy - obecne SIO i nowe SIO - będą funkcjonowały równolegle.

W piątek nad nową ustawą o Systemie Informacji Oświatowej debatować będzie senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu.

Czytaj także: Ustawa o Systemie Informacji Oświatowej uchwalona>>

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA