reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > ZPP: Pozew zbiorowy powiatów – w sprawie opłat za kartę pojazdu

ZPP: Pozew zbiorowy powiatów – w sprawie opłat za kartę pojazdu

Powiaty nie chcą ponosić konsekwencji pomyłki resortu infrastruktury w 2003 r. Zapowiadają wniesienie pozwu zbiorowego dotyczącego opłat za karty pojazdów sprowadzanych z zagranicy.

"Dlaczego to samorząd ma ponosić skutki błędu popełnionego przez administrację rządowa, w 2003 roku?" – pyta słusznie Związek Powiatów Polskich na swej stronie internetowej. Problem dotyczy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu, które zobowiązało właścicieli pojazdów sprowadzanych z zagranicy do uiszczania opłaty w wysokości 500 zł przy pierwszej rejestracji pojazdu.

W 2006 r. TK uznał przepisy rozporządzenia za niezgodne z prawem (sygn. U 6/04) i w następstwie orzeczenia resort zmienił wysokość opłaty. Zachęceni tymi rozstrzygnięciami właściciele pojazdów masowo występowali do starostw o zwrot nienależnie pobranych świadczeń.

„Dla wielu powiatów oznacza to prawdziwą klęskę, bo trzeba zwrócić właścicielom od kilku do nawet kilkudziesięciu milionów złotych” – pisze na stronie internetowej Związek Powiatów Polskich.

ZPP przypomina fragment orzeczenia Trybunału: „ustawodawca powinien jednak rozważyć rozwiązanie, w ramach jednolitego systemu finansów publicznych, problemu znacznej utraty dochodów przez powiaty". Mimo wyraźnego zalecenia, żadne rozwiązanie nie zostało wypracowane, dlatego powiaty postanowiły wejść na drogę regulowaną przez przepisy ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.

W ZPP zapadła już decyzja o przygotowaniu pozwu zbiorowego – ma to nastąpić w terminie dwóch miesięcy. Samorządy zostaną powiadomione o przygotowanym pozwie i będą mogły przyłączyć się do niego - informuje ZPP.

Czytaj także: Kto zwróci opłaty za karty pojazdów? Powiat czy Skarb Państwa?>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Admiral Tax Ltd

Eksperci w planowaniu podatkowym i optymalizacji kosztów fiskalnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama