REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe stanowiska w systemie powiadamiania ratunkowego od 29 kwietnia 2021 r.

Piotr Nowaczyk
trener, konsultant
Nowe stanowiska w systemie powiadamiania ratunkowego od 29 kwietnia 2021 r.
Nowe stanowiska w systemie powiadamiania ratunkowego od 29 kwietnia 2021 r.
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe stanowiska w systemie powiadamiania ratunkowego - 29 kwietnia 2021 roku planowane jest wejście w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w zakresie stanowisk wykonujących obsługę zgłoszeń alarmowych w systemie powiadamiania ratunkowego.

Misją systemu powiadamiania ratunkowego i operatorów numerów alarmowych jest w efektywny i profesjonalny sposób służyć pomocą tym, których życie, zdrowie, bezpieczeństwo i mienie jest zagrożone.

REKLAMA

System Powiadamiania Ratunkowego, funkcjonujący na terenie kraju, tworzy 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego - po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu.

Numery alarmowe

REKLAMA

System składa się z centrów powiadamiania ratunkowego, tworzących jednolity system do obsługi zgłoszeń alarmowych, kierowanych do numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999, umożliwiający przekazanie zgłoszenia alarmowego w celu zaangażowania właściwych zasobów ratowniczych.

System powiadamiania ratunkowego współpracuje z Policją, Państwową Strażą Pożarną i dysponentami zespołów ratownictwa medycznego, w celu podjęcia działań ratowniczych w związku z otrzymanym zgłoszeniem alarmowym, przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego i dedykowanej sieci teleinformatycznej na potrzeby obsługi numerów alarmowych.

Operatorzy numerów alarmowych

Operatorzy numerów alarmowych są zatrudnieni w 17 centrach powiadamiania ratunkowego, z których 15 znajduje się w strukturach urzędów wojewódzkich, 1 w strukturach Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz 1 centrum w strukturach jednostek samorządowych Urzędu m. st. Warszawy. We wszystkich 17 CPR suma wszystkich przyznanych etatów operatorów numerów alarmowych wynosiła 1 365.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z danych uzyskanych z centrów powiadamiania ratunkowego na dzień 31 grudnia 2019 r. wynika, że zatrudnionych na stanowisku operatora numerów alarmowych było 1 101 osób.

Głównym dokumentem regulującym funkcjonowanie systemu powiadamiania ratunkowego w Polsce jest ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz.U. z 2021r. poz. 268).

Projekt rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 roku Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych powstał w efekcie zmian wprowadzonych ustawą z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz. U. z 2020r. poz. 1899) w zakresie stanowisk wykonujących obsługę zgłoszeń alarmowych.

Nowe stanowiska

Wśród pracowników centrów powiadamiania ratunkowego zajmujących się obsługą zgłoszeń alarmowych wyróżnić można obecnie jedynie stanowisko operatora numerów alarmowych. Przedmiotowa ustawa wprowadziła nowe stanowiska, tj.:

 1. starszego operatora numerów alarmowych;
 2. koordynatora;
 3. koordynatora - trenera.

Powyższe wymusza zmianę w II tabeli w części F załącznika nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 936 z późn. zm.). Ponieważ dotychczas rozporządzenie nie obejmowało stanowiska operatora numerów alarmowych, a osoby wykonujące zadania operatorów numerów alarmowych w strukturze samorządowej były zatrudniane na stanowiskach telefonisty i starszego telefonisty, zasadne jest ujęcie tego stanowiska w projektowanej regulacji, obok stanowisk starszego operatora numerów alarmowych, koordynatora i koordynatora - trenera.

Stanowiska te umożliwią awans w ścieżce kariery zawodowej operatora numerów alarmowych i w założeniu mają przyczynić się do zmniejszenia fluktuacji kadry operatorskiej.

REKLAMA

Biorąc uwagę, że możliwość awansu na stanowiska, o których mowa w projekcie uzależniona jest od spełnienia warunków przewidzianych w przepisach wchodzących w życie w dniu 29 kwietnia 2021 roku, zaproponowano, aby przedmiotowe rozporządzenie weszło w życie w tym samym dniu.

Projektowana zmiana pozwoli na dostosowanie struktury centrów powiadamiania ratunkowego funkcjonujących w strukturach samorządowych do rozwiązań przyjętych w ustawie o systemie powiadamiania ratunkowego.

__________________________

 • projekt rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 roku Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych
 • ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz.U. z 2021r. poz. 268)
 • rozporządzenie z dnia 28 kwietnia 2014 r. Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie organizacji i funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego (Dz. U. z 2014 r., poz. 574)
 • raport z funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego w 2019 r., www.gov.pl

Autor: Piotr Nowaczyk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

  29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

  29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

  Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

  REKLAMA

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  REKLAMA

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA