Nowe stanowiska w systemie powiadamiania ratunkowego od 29 kwietnia 2021 r.
REKLAMA
REKLAMA
Misją systemu powiadamiania ratunkowego i operatorów numerów alarmowych jest w efektywny i profesjonalny sposób służyć pomocą tym, których życie, zdrowie, bezpieczeństwo i mienie jest zagrożone.
REKLAMA
System Powiadamiania Ratunkowego, funkcjonujący na terenie kraju, tworzy 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego - po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu.
Numery alarmowe
REKLAMA
System składa się z centrów powiadamiania ratunkowego, tworzących jednolity system do obsługi zgłoszeń alarmowych, kierowanych do numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999, umożliwiający przekazanie zgłoszenia alarmowego w celu zaangażowania właściwych zasobów ratowniczych.
System powiadamiania ratunkowego współpracuje z Policją, Państwową Strażą Pożarną i dysponentami zespołów ratownictwa medycznego, w celu podjęcia działań ratowniczych w związku z otrzymanym zgłoszeniem alarmowym, przy wykorzystaniu systemu teleinformatycznego i dedykowanej sieci teleinformatycznej na potrzeby obsługi numerów alarmowych.
Operatorzy numerów alarmowych
Operatorzy numerów alarmowych są zatrudnieni w 17 centrach powiadamiania ratunkowego, z których 15 znajduje się w strukturach urzędów wojewódzkich, 1 w strukturach Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz 1 centrum w strukturach jednostek samorządowych Urzędu m. st. Warszawy. We wszystkich 17 CPR suma wszystkich przyznanych etatów operatorów numerów alarmowych wynosiła 1 365.
Z danych uzyskanych z centrów powiadamiania ratunkowego na dzień 31 grudnia 2019 r. wynika, że zatrudnionych na stanowisku operatora numerów alarmowych było 1 101 osób.
Głównym dokumentem regulującym funkcjonowanie systemu powiadamiania ratunkowego w Polsce jest ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz.U. z 2021r. poz. 268).
Projekt rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 roku Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych powstał w efekcie zmian wprowadzonych ustawą z dnia 17 września 2020 r. o zmianie ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz. U. z 2020r. poz. 1899) w zakresie stanowisk wykonujących obsługę zgłoszeń alarmowych.
Nowe stanowiska
Wśród pracowników centrów powiadamiania ratunkowego zajmujących się obsługą zgłoszeń alarmowych wyróżnić można obecnie jedynie stanowisko operatora numerów alarmowych. Przedmiotowa ustawa wprowadziła nowe stanowiska, tj.:
- starszego operatora numerów alarmowych;
- koordynatora;
- koordynatora - trenera.
Powyższe wymusza zmianę w II tabeli w części F załącznika nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 936 z późn. zm.). Ponieważ dotychczas rozporządzenie nie obejmowało stanowiska operatora numerów alarmowych, a osoby wykonujące zadania operatorów numerów alarmowych w strukturze samorządowej były zatrudniane na stanowiskach telefonisty i starszego telefonisty, zasadne jest ujęcie tego stanowiska w projektowanej regulacji, obok stanowisk starszego operatora numerów alarmowych, koordynatora i koordynatora - trenera.
Stanowiska te umożliwią awans w ścieżce kariery zawodowej operatora numerów alarmowych i w założeniu mają przyczynić się do zmniejszenia fluktuacji kadry operatorskiej.
REKLAMA
Biorąc uwagę, że możliwość awansu na stanowiska, o których mowa w projekcie uzależniona jest od spełnienia warunków przewidzianych w przepisach wchodzących w życie w dniu 29 kwietnia 2021 roku, zaproponowano, aby przedmiotowe rozporządzenie weszło w życie w tym samym dniu.
Projektowana zmiana pozwoli na dostosowanie struktury centrów powiadamiania ratunkowego funkcjonujących w strukturach samorządowych do rozwiązań przyjętych w ustawie o systemie powiadamiania ratunkowego.
__________________________
- projekt rozporządzenia z dnia 23 lutego 2021 roku Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych
- ustawa z dnia 22 listopada 2013 r. o systemie powiadamiania ratunkowego (Dz.U. z 2021r. poz. 268)
- rozporządzenie z dnia 28 kwietnia 2014 r. Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie organizacji i funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego (Dz. U. z 2014 r., poz. 574)
- raport z funkcjonowania systemu powiadamiania ratunkowego w 2019 r., www.gov.pl
Autor: Piotr Nowaczyk
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.