reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowe języki w paszportach

Nowe języki w paszportach

Od 1 października br. w paszportach, a od 1 stycznia 2012 r. w paszportach tymczasowych oraz służbowych i dyplomatycznych znajdą się dodatkowo trzy nowe języki - bułgarski, irlandzki i rumuński.

Do dokumentu paszportowego zostanie wprowadzony także zapis, że każdemu obywatelowi Unii Europejskiej posługującemu się dokumentem paszportowym przysługuje w kraju poza strukturami UE prawo do korzystania z ochrony dyplomatycznej i konsularnej, każdego z państw członkowskich UE. Nie zmieni się natomiast ani szata graficzna ani kolor książeczek paszportowych.

W paszportach i paszportach tymczasowych oraz w paszportach służbowych i dyplomatycznych będą dodane tłumaczenia danych zawartych na stronie personalizacyjnej dokumentu paszportowego w trzech nowych językach urzędowych Unii Europejskiej. W nowych paszportach obok dotychczasowych tłumaczeń w 17 językach urzędowych UE będą wprowadzone trzy kolejne tłumaczenia w językach: bułgarskim, irlandzkim i rumuńskim.

Do dokumentów paszportowych będzie wprowadzony także zapis art. 23 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Dodanie takiego przepisu w dokumentach paszportowych ma kształtować świadomość prawną obywateli polskich w zakresie możliwości korzystania w państwie nie będącym członkiem UE z ochrony dyplomatycznej i konsularnej państw UE, które mają swoje przedstawicielstwa na terenie tego kraju. Dla przykładu Polacy przebywający m.in. w Bangladeszu będą mogli skorzystać (pomimo braku polskiej placówki dyplomatycznej) m.in. ze wsparcia Ambasady Szwedzkiej.

Projekt przewiduje wprowadzenie powyższych zmian w paszportach od 1 października 2011 r., a w paszportach dyplomatycznych, paszportach służbowych Ministerstwa Spraw Zagranicznych i paszportach tymczasowych od 1 stycznia 2012 r.

Projekt rozporządzenia MSWiA zmieniający rozporządzenie w sprawie dokumentów paszportowych.

Czytaj także: Doprecyzowano zasady wydawania paszportów>>

mswia.gov.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama