Nowy Ład w edukacji – więcej lekcji historii w szkołach
REKLAMA
REKLAMA
Nowy Ład – czym jest?
Nowy Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy PiS-u i całej Zjednoczonej Prawicy. Jego główne filary to reforma podatkowa, zwiększenie nakładów na służbę zdrowia, zmiany w emeryturach, mieszkalnictwie oraz inwestycje.
REKLAMA
Nowy Ład - edukacja
W Nowym Ładzie znajdziemy też kwestie dotyczące oświaty, m.in. Narodowy Edukacyjny Program Wyrównywania Szans po COVID-19, gabinet psychologiczno-pedagogiczny w każdej szkole, zwiększenie kompetencji cyfrowych, nowe programy stypendialne oraz szerszy udział rodziców w edukacji i życiu szkoły. Zwiększyć ma się także liczba godzin wychowania fizycznego oraz historii.
Nowy Ład – ile lekcji historii w szkołach?
REKLAMA
Polski Ład PiS zakłada więcej historii w programie nauczania, zwłaszcza w szkołach średnich, także w perspektywie egzaminu maturalnego. Ma to być nawet do 6 godzin tygodniowo. W liceach ogólnokształcących i technikach (3. lub 4. klasa szkoły średniej) mają zostać wprowadzone zajęcia z historii XX w. (głównie Polski). Przedmiot ma być realizowany w atrakcyjnej formie warsztatowej. Ponadto ma zostać wprowadzony coroczny ogólnopolski quiz historyczny i konkurs retoryki dla szkół.
Plany zwiększenia liczby godzin historii w szkole sprecyzował nieco minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W wywiadzie w Radiu Wrocław minister zapowiedział, że uczniowie ostatnich klas szkół ponadpodstawowych będą się uczyli historii całego XX wieku i początku XXI wieku, czego nie było w poprzednich latach.
"Chcemy zrobić tak, jak zapowiedzieliśmy w Polskim Ładzie, czyli zrobić dwutorowo: historia Polski i historia powszechna w szkołach ponadpodstawowych ze zwiększoną liczbą godzin" - powiedział Czarnek.
Podkreślił, że uczniowie będą ramach historii najnowszej będą uczyć się o wszystkich wydarzeniach, które mają niezwykłe znaczenie dla losów państwa polskiego.
"Wejście Polski do Unii Europejskiej, Traktat lizboński, funkcjonowanie Polski w ramach Unii Europejskiej, ewolucja Unii Europejskiej z tworu praworządnego na twór niepraworządny, bo dzisiaj jest tworem niepraworządnym, który nie przestrzega własnych ram prawnych. I to widzimy dokładnie. Również o tym się będą uczyć uczniowie, bo muszą poznać sytuację w której jesteśmy" - powiedział Czarnek.
Infor.pl/PAP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.