reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Dutkiewicz: samorządowi kandydaci do Senatu - w sierpniu

Dutkiewicz: samorządowi kandydaci do Senatu - w sierpniu

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz poinformował we wtorek, że wraz z innymi samorządowcami tworzy ruch społeczny "Obywatele do Senatu", który zamierza wystawić swoich kandydatów do tej izby. "Nie będziemy tworzyć partii politycznej" - zapowiedział jednak Dutkiewicz.

W konferencji prasowej w Warszawie uczestniczyli także prezydenci Krakowa Jacek Majchrowski i Zabrza Małgorzata Szulik.

"My dzisiaj inicjujemy pewne przedsięwzięcie, chcemy być ruchem społecznym, z przyjemnością zaprezentujemy w sierpniu naszych kandydatów; rozstrzygać będziemy o tym w trakcie przygotowań do wyborów, nie podjęliśmy jeszcze żadnej decyzji dotyczącej kandydatów" - powiedział Dutkiewicz.

Podkreślił, że "z przyjemnością widziałby na liście" ruchu społecznego "Obywatele do Senatu" kandydatury obecnych również na konferencji profesora Krzysztofa Rybińskiego i prezesa BCC Marka Goliszewskiego. "Natomiast to będą ich decyzje, to się wszystko wykluje w ciągu najbliższych tygodniach, w sierpniu o tym na pewno powiemy" - dodał.

Prezydent Wrocławia był pytany, z kim prowadzi rozmowy na temat startu w wyborach do Senatu. Zaprzeczył, by rozmawiał na ten temat z Janem Rokitą. Jak mówił, "nie widział i nie słyszał się z nim od dwóch lat". Poinformował natomiast, że "jest w kontakcie" senatorem Tomaszem Misiakiem. "Decyzje o kształcie list wyborczych w okręgach, za które będziemy odpowiedzialni, podejmie w sierpniu" - podkreślił.

Pytany o ewentualną kandydaturę Władysława Frasyniuka powiedział, że nie spodziewa się, by chciał on zaangażować się czynnie w politykę. "Mam nadzieję, że będzie popierał naszą inicjatywę, nie sądzę, by był naszym kandydatem, chyba że zmieni swoją decyzje i powie, że aktywne uprawianie polityki go interesuje" - zaznaczył Dutkiewicz.

Jak podkreślił, na listach ruchu nie znajdą się ludzie z legitymacją partyjną. Dodał, że na listach tych będą ludzie, którzy "mają dość wojny polsko-polskiej, będą osobowości, osobistości zaufania społecznego". Jednocześnie zaznaczył, że inicjatorzy ruchu nie chcą tworzyć partii politycznej. "Sprzeciwiamy się kartelizacji życia politycznego, sprzeciwiamy się takiemu sposobowi funkcjonowania partii politycznych" - mówił prezydent Wrocławia.

Jacek Majchrowski zapewnił, że żaden z inicjatorów ruchu sam nie zamierza startować do Senatu. "Jesteśmy jak drogowskazy, wskazujemy kierunek, ale stoimy w miejscu" - powiedział.

Ocenił, że obecnie Senat nie jest izbą kontrolującą działania Sejmu, ale izbą "wykonującą polecenia". Dlatego - mówił - on i inni samorządowcy chcą stworzyć ruch społeczny, skupiający obywateli związanych z samorządami - nie tylko terytorialnymi, ale gospodarczymi, kulturalnymi, zawodowymi - oraz z organizacjami pozarządowymi.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Jakubowska-Gregier

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama