REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dutkiewicz: samorządowi kandydaci do Senatu - w sierpniu

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz poinformował we wtorek, że wraz z innymi samorządowcami tworzy ruch społeczny "Obywatele do Senatu", który zamierza wystawić swoich kandydatów do tej izby. "Nie będziemy tworzyć partii politycznej" - zapowiedział jednak Dutkiewicz.

W konferencji prasowej w Warszawie uczestniczyli także prezydenci Krakowa Jacek Majchrowski i Zabrza Małgorzata Szulik.

REKLAMA

"My dzisiaj inicjujemy pewne przedsięwzięcie, chcemy być ruchem społecznym, z przyjemnością zaprezentujemy w sierpniu naszych kandydatów; rozstrzygać będziemy o tym w trakcie przygotowań do wyborów, nie podjęliśmy jeszcze żadnej decyzji dotyczącej kandydatów" - powiedział Dutkiewicz.

REKLAMA

Podkreślił, że "z przyjemnością widziałby na liście" ruchu społecznego "Obywatele do Senatu" kandydatury obecnych również na konferencji profesora Krzysztofa Rybińskiego i prezesa BCC Marka Goliszewskiego. "Natomiast to będą ich decyzje, to się wszystko wykluje w ciągu najbliższych tygodniach, w sierpniu o tym na pewno powiemy" - dodał.

Prezydent Wrocławia był pytany, z kim prowadzi rozmowy na temat startu w wyborach do Senatu. Zaprzeczył, by rozmawiał na ten temat z Janem Rokitą. Jak mówił, "nie widział i nie słyszał się z nim od dwóch lat". Poinformował natomiast, że "jest w kontakcie" senatorem Tomaszem Misiakiem. "Decyzje o kształcie list wyborczych w okręgach, za które będziemy odpowiedzialni, podejmie w sierpniu" - podkreślił.

Pytany o ewentualną kandydaturę Władysława Frasyniuka powiedział, że nie spodziewa się, by chciał on zaangażować się czynnie w politykę. "Mam nadzieję, że będzie popierał naszą inicjatywę, nie sądzę, by był naszym kandydatem, chyba że zmieni swoją decyzje i powie, że aktywne uprawianie polityki go interesuje" - zaznaczył Dutkiewicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreślił, na listach ruchu nie znajdą się ludzie z legitymacją partyjną. Dodał, że na listach tych będą ludzie, którzy "mają dość wojny polsko-polskiej, będą osobowości, osobistości zaufania społecznego". Jednocześnie zaznaczył, że inicjatorzy ruchu nie chcą tworzyć partii politycznej. "Sprzeciwiamy się kartelizacji życia politycznego, sprzeciwiamy się takiemu sposobowi funkcjonowania partii politycznych" - mówił prezydent Wrocławia.

Jacek Majchrowski zapewnił, że żaden z inicjatorów ruchu sam nie zamierza startować do Senatu. "Jesteśmy jak drogowskazy, wskazujemy kierunek, ale stoimy w miejscu" - powiedział.

REKLAMA

Ocenił, że obecnie Senat nie jest izbą kontrolującą działania Sejmu, ale izbą "wykonującą polecenia". Dlatego - mówił - on i inni samorządowcy chcą stworzyć ruch społeczny, skupiający obywateli związanych z samorządami - nie tylko terytorialnymi, ale gospodarczymi, kulturalnymi, zawodowymi - oraz z organizacjami pozarządowymi.

"Chcielibyśmy, żeby ci ludzie, mający swoje doświadczenie, mający pewne predyspozycje, weszli do Senatu, aby byli tymi, którzy inicjują działania potrzebne Polsce" - powiedział prezydent Krakowa.

"Walczymy o społeczeństwo obywatelskie, chcielibyśmy, żeby obywatele bardzo angażowali się w życie społeczne, ten ruch daje taką możliwość" - przekonywała z kolei prezydent Zabrza. Jej zdaniem ruch społeczny "Obywatele do Senatu" położy kres "wojnie polsko-polskiej".

W inicjatywie poza prezydentami Wrocławia, Krakowa i Zabrza biorą też udział prezydenci Gdyni Wojciech Szczurek, Kielc Wojciech Lubawski, Gliwic Zygmunt Frankiewicz i Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Dutkiewicz powiedział, że rozmawiał z prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym i - jak zaznaczył - jest przekonany, że on też dołączy do ruchu. Jednocześnie zaprosił do tego innych samorządowców.

"Dzisiaj oświadczamy, że w naszych okręgach wyborczych poprzemy niezależnych kandydatów do Senatu. Równocześnie niezwykle gorąco zachęcamy przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedstawicieli życia samorządowego w Polsce, przedstawicieli Polski pozapartyjnej, abyśmy wspólnie mogli realizować ten obywatelski projekt" - oświadczył Dutkiewicz.

Jak poinformował, ruch ogłosi także swoją deklarację programową, której "kośćcem nie będą jednak sprawy światopoglądowe". Przygotowaniem programu ma zająć się think-tank pod kierownictwem prof. Rybińskiego. "Zaprosimy wybitnych ekspertów. Postaramy się przygotować przyszłym senatorom materiał, który będą przekuwali potem na inicjatywy ustawodawcze" - oświadczył Rybiński.

Jak mówił, jedną z kwestii, którymi zajmie się kierowany przez niego think-tank będzie problem rosnącego bezrobocia młodych ludzi i takiej zmiany systemu kształceni, by absolwenci mieli kompetencje potrzebne na rynku pracy.

Dutkiewicz poinformował, że jedna z najważniejszych spraw, którymi miałby się zająć ruch, są wolności i swobody obywatelskie, w tym wolność uprawiania działalności gospodarczej. "Będziemy się starali pokazać niedużą listę konkretów" - powiedział.

Szef BCC Marek Goliszewski ocenił, że Polsce potrzebna jest "prawdziwa reforma finansów publicznych, zmiana systemu ubezpieczeń społecznych, zmiana systemu stanowienia i egzekwowania prawa", a także "wtoczenie w nas wszystkich ducha partnerstwa publiczno-prywatnego". Jak podkreślił, "do tego wszystkiego potrzebni są po prostu mądrzy ludzie". Zadeklarował, że środowiska, które reprezentuje, odnoszą się z uznaniem do inicjatywy prezydentów miast.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA