REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy o ochronie zwierząt

REKLAMA

W poniedziałek do Sejmu trafił obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt przygotowany przez Koalicję dla Zwierząt. Projekt m.in. zakazuje trzymania psów na łańcuchach, wykorzystywania zwierząt w cyrku i zaostrza kary za znęcanie się nad zwierzętami.

Projekt reguluje wiele szczegółowych kwestii dotąd nieznajdujących odniesienia w przepisach. Wprowadza m.in. zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach, trzymania psów na łańcuchu oraz hodowli zwierząt na futra. "To są działania, które powodują niepotrzebne cierpienia zwierząt" - powiedział PAP pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Cezary Wyszyński z Fundacji "Viva! Akcja dla Zwierząt".

REKLAMA

REKLAMA

Projekt przewiduje także opodatkowanie hodowli zwierząt domowych, zakaz handlu zwierzętami domowymi poza miejscami ich chowu. Wprowadza Krajową Inspekcję ds. Zwierząt - komórkę podległą MSWiA, z wojewódzkimi oddziałami i inspektorami. Miałaby ona m.in. nadzorować miejsca opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Według szacunków Koalicji inspekcja zatrudniałaby do 50 osób i rocznie kosztowałaby 4-7 mln zł. Środki te miałyby częściowo pochodzić z opodatkowania hodowli zwierząt domowych i wpływów z grzywien.

"Byłby to urząd mały, zajmujący się przede wszystkim dobrostanem zwierząt. Główny Inspektorat Weterynarii, który obecnie powinien się tym zajmować, nie wywiązuje się z tego zadania, dba przede wszystkim o to, żeby produkty odzwierzęce były zdrowe, nie chroniąc zwierząt przed cierpieniem" - podkreślił Wyszyński.

W projekcie znalazły się również zapisy dotyczące kotów podwórkowych, m.in. zakaz uniemożliwiania im schronienia. Jest także zakaz transportowania żywych ryb bez wystarczającej ilości wody.

Projekt zaostrza kary za znęcanie się nad zwierzętami. Kara za zabicie zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem miałaby zostać zaostrzona do trzech lat więzienia - obecnie są to dwa lata. Wprowadzone miałyby być także zakazy posiadania zwierząt przez osoby skazane za okrucieństwo wobec nich. W przypadkach niecierpiących zwłoki zwierzę byłoby obligatoryjnie odbierane właścicielowi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zależało nam, by kary, które można nałożyć np. na firmy zajmujące się transportem zwierząt były dla nich naprawdę dotkliwe. Obecnie bardziej opłaca im się je płacić, niż zmieniać sposób przewozu" - dodał Wyszyński.

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem noweli przygotowanej przez Parlamentarny Zespół Przyjaciół Zwierząt, w którym także zaostrzane są kary za okrucieństwo wobec zwierząt. W projekcie doprecyzowano również, w jakich warunkach i jak długo zwierzę może być trzymane na uwięzi, zakazano sprzedaży zwierząt domowych na targowiskach. Zmieniono także przepisy dotyczące strzelania przez myśliwych do błąkających się psów i kotów. Zdaniem Koalicji dla Zwierząt jest to jednak projekt niewystarczający.

"Nasz projekt jest bardziej kompleksowy, reguluje wiele kwestii, których projekt poselski nawet nie dotyka" - uznał Wyszyński.

Obywatelski projekt poparło ponad 224 tys. osób. Koalicja dla Zwierząt ocenia, że w zbieraniu podpisów uczestniczyło ponad 5 tys. osób, ok. 80 proc. zebrały osoby prywatne. "Nasza akcja wywołała niesamowity odzew. Ludzie sami na naszych stronach internetowych znajdowali formularze i sami z siebie zbierali podpisy. Mam wrażenie, że były miejscowości, gdzie podpisało się 100 proc. mieszkańców. Mieliśmy obawy, czy uda się zebrać wystarczającą liczbę podpisów, ale okazało się, że jest ogromne społeczne poparcie dla tej inicjatywy" - mówił zastępca pełnomocnika Komitetu Grzegorz Lindenberg.

REKLAMA

Jak dodał, Koalicja będzie robić wszystko, by nakłonić parlamentarzystów do poparcia projektu; zamierza zaangażować w to ludzi, którzy włączyli się w akcję zbierania podpisów. "Ta ustawa bardzo małym kosztem może rozwiązać problem setek tysięcy zwierząt. Boimy się tylko, by nie została upolityczniona. Teraz wszystko w rękach posłów" - podkreślił Lindenberg.

Wyszyński dodał, że Koalicja nie liczy na to, że projekt będzie przedmiotem prac Sejmu jeszcze przed wyborami, wyraził jednak nadzieję, że zostanie poważnie potraktowany przez posłów następnej kadencji.

Koalicja dla Zwierząt jest porozumieniem kilkudziesięciu organizacji zajmujących się zwierzętami. Projekt, pod którym zbierano podpisy, przygotowywany był od dwóch lat.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CBA: 14 zmian w systemie oświadczeniach majątkowych osób publicznych m.in. polityków, samorządowców, dyrektorów

CBA proponuje jedną ustawę o oświadczeniach majątkowych. Z tego wynika pośrednio próba centralizacji walki w korupcją. Umożliwia to Internet. Oświadczenia majątkowe mogą być w łatwo sposób zamieszczane według jednolitego wzorca w jednym albo kilku rejestrach.

MEN: 17 propozycji zmian w Karcie Nauczyciela. Godziny ponadwymiarowe po nowemu. Nagrody jubileuszowe, odprawy

Tej nocy ślisko i mgliście. W weekend niespodziewana zmiana pogody

Najbliższa noc będzie na zachodzie kraju bardzo mglista. Na południowym wschodzie można się spodziewać śliskiej nawierzchni po opadach. Za to w weekend temperatury wyniosą nawet 12 st. C.

Z jakimi barierami w dostępie do lekarzy borykają się seniorzy? Wysoko wykluczenie komunikacyjne [RAPORT]

Seniorzy mieszkający na wsi mają utrudniony dostęp do konsultacji lekarzy specjalistów, rehabilitacji i ośrodków dziennego wsparcia. Jedną z barier jest niedostateczny zasięg komunikacji publicznej. To dane z raportu opublikowanego na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA

UMP: Zmiany w zasadach wypłat pensji nauczycieli. 1) Płaci budżet 2) Wypłaty na koniec miesiąca [Propozycja]

Propozycja UMP, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego). Druga propozycja, to przejęcie przez budżet centralny od gmin obowiązku wypłaty wynagrodzeń nauczycieli.

Budżet szkoleniowy dla nauczycieli jest niewielki. Jak zwiększyć jego efektywność dzięki cyfryzacji

Zgodnie z Kartą Nauczyciela, organy prowadzące szkoły są zobowiązane do wyodrębnienia w swoich budżetach środków na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Kwota ta wynosi 0,8% planowanych rocznych środków przeznaczonych na ich wynagrodzenia osobowe nauczycieli.

Metan z Nord Stream nad Bałtykiem: od Międzyzdrojów po Ustkę smuga wysokiego stężenia gazu

Metan z uszkodzonych jesienią 2022 roku gazociągów Nord Stream rozprzestrzenił się nad znaczną częścią południowego Bałtyku i utrzymywał się tam nawet przez kilka miesięcy - poinformowali 16 stycznia 2025 r. naukowcy z Uniwersytetu w Goeteborgu i fundacji Voice of the Ocean (VOTO). Na grafice opublikowanej przez badaczy smuga wysokiego stężenia gazu rozpościerał się wtedy się tuż przy polskim wybrzeżu od Międzyzdrojów po Ustkę. Obserwacje opisane przez naukowców obejmują okres 3 miesięcy po uszkodzeniu gazociągów.

Tańsze pociągi w Dzień Babci i Dzień Dziadka

21 i 22 stycznia, czyli w Dzień Babci i Dziadka, pociągami Polregio będzie można podróżować z 10 procentową zniżką.

REKLAMA

Blue Monday - dzień, który... nie istnieje

Blue Monday zwany najbardziej depresyjnym dniem w roku przypada w tym roku w poniedziałek 20 stycznia (to zawsze trzeci poniedziałek stycznia). Tylko, że ten dzień tak naprawdę nie istnieje. To chwyt marketingowy, a sam autor tego terminu wyliczenia nazwał pseudonaukową zabawą na potrzeby reklamy. Dr Magdalena Nowicka, psycholożka z Uniwersytetu SWPS wskazuje, że nie ma żadnych badań potwierdzających w sposób poprawny metodologicznie efektu opisanego przez twórcę terminu Blue Monday.

Dopłaty tylko dla prawdziwych rolników? Trwają prace nad definicją rolnika aktywnego zawodowo

Nowa definicja rolnika aktywnego zawodowo ma zapewnić, że dopłaty trafią wyłącznie do osób faktycznie prowadzących działalność rolniczą, nawet w małej skali. Ministerstwo zapowiada proste kryteria i jasne zasady dokumentowania przychodów, jednak wciąż pozostają wątpliwości co do minimalnych wymogów. Czy nowe przepisy uporządkują system wsparcia, czy obciążą rolników dodatkowymi obowiązkami?

REKLAMA