reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Prawdopodobnie w 2015 r. matura z języka polskiego bez prezentacji

Prawdopodobnie w 2015 r. matura z języka polskiego bez prezentacji

Nowa matura z języka polskiego, już bez powszechnie krytykowanej prezentacji, odbędzie się prawdopodobnie w maju 2015 r. Decyzja w tej sprawie zapadnie najwcześniej w 2012 r. - poinformował wicedyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Mirosław Sawicki.

W ramach projektu współfinansowanego z funduszy Unii Europejskiej trwają obecnie prace ekspertów nad wypracowaniem nowej formuły egzaminu maturalnego, w tym nowej formuły matury z języka polskiego zarówno ustnej, jak i pisemnej. Wyniki prac ekspertów, m.in. nauczycieli akademickich i nauczycieli zatrudnionych w szkołach ponadgimnazjalnych, dotyczących nowej matury zostaną przedstawione CKE we wrześniu br. Następnie - po opracowaniu ich przez CKE - zostaną przesłane do MEN.

"Prawo nas zobowiązuje do tego, żeby do końca sierpnia 2013 r. opublikować decyzję na temat nowej formuły egzaminu maturalnego, który odbędzie się dwa lata później w 2015 r. Tyle mówi prawo, natomiast my chcemy tę decyzję opublikować w 2012 r." - powiedział w piątek Sawicki. Zapowiedział też, że w październiku lub listopadzie tego roku zostaną zaprezentowane prace ekspertów dotyczące nowej matury.

Wśród najważniejszych zmian, które nastąpią w nowej maturze z języka polskiego, będzie odejście od prezentacji wybranego przez ucznia tematu. Matura w tej formie obowiązuje od 2005 r. i miała być sposobem na docenienie indywidualizmu ucznia. Nie sprawdziła się, ponieważ część uczniów kupowała gotowe prezentacje np. w internecie, a następnie mechanicznie je przyswajała.

"Odejście od prezentacji na ustnym egzaminie z języka polskiego było powszechnym żądaniem nauczycieli (...), którzy na bieżąco informowali nas jak bardzo rozpowszechniony był proceder kupowania przez internet gotowych prezentacji i uczenie się ich na pamięć. To często skutkowało tym, że zdający nie potrafił po prezentacji podjąć rozmowy na jej temat, czyli tego, co przed chwilą wygłosił" - wyjaśniał wiceszef CKE.

Poinformował, że jedną z propozycji zmian w nowej maturze z języka polskiego - o czym doniosła piątkowa "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita" - będzie spontaniczna odpowiedź na wylosowane pytanie zamiast gotowej prezentacji, którą uczeń przygotowuje w domu, a następnie wygłasza przed komisją. "Taka pilotażowa matura, w której uczniowie odpowiadali na wylosowane pytania, została przeprowadzona w tym roku w grupie 500 uczniów. Wyniki tego pilotażu zostaną włączone do raportu, który poznamy we wrześniu" - powiedział Sawicki.

Podkreślił, że nowa matura z języka polskiego będzie wymagała innego sposobu nauczania w szkołach. "Będzie wymagała większej samodzielności uczniów, lepszego przedstawiania i uargumentowania własnego stanowiska przy analizie i interpretacji tekstu" - dodał Sawicki.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama