Egzamin ósmoklasisty nieobowiązkowy od 2022 roku - dla kogo?
REKLAMA
REKLAMA
Egzamin ósmoklasisty nieobowiązkowy
Będziemy szli w kierunku zmiany systemu egzaminowania uczniów w specjalnych szkołach podstawowych. Chcemy odejść od obligatoryjnego egzaminu ósmoklasisty i przejść na dobrowolny – powiedział w piątek w Strzelcach Krajeńskich (Lubuskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
REKLAMA
REKLAMA
"Jeśli ktoś chce poddać się takiemu egzaminowi – dziecko, rodzic dziecka – będzie miał taką potrzebę po to, żeby iść dalej, iść wyżej, to będzie oczywiście przystępował do egzaminu. Ale jest grono dzieci, które nie potrzebują takiego egzaminu. Jest to dodatkowy stres niepotrzebny dla dziecka, niepotrzebny dla rodziców, niepotrzebny dla nauczycieli i praca, która mogłaby być inaczej spożytkowana. Taki jest postulat państwa dyrektorów i to taki postulat, z którym wszyscy się zgadzali i jestem przekonany, że w całej Polsce spotka się z przychylnością" – powiedział na konferencji prasowej Czarnek.
Zapowiedział, że na najbliższym kierownictwie ministerstwa edukacji i nauki tę propozycję podda pod dyskusję. "i będziemy szli właśnie w tym kierunku, czyli egzaminy ósmoklasistów w szkołach specjalnych dobrowolne, a nie obligatoryjne" – dodał.
Egzamin ósmoklasisty nieobowiązkowy - od kiedy?
Na pytanie PAP, kiedy ewentualnie taka zmiana mogłaby wejść w życie, powiedział, że dyrektorzy, z którymi w piątek rozmawiał, postulowali, aby nastąpiło to jeszcze w tym roku szkolnym, czyli by egzamin był dobrowolny już w 2022 r.
REKLAMA
REKLAMA