REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spis wyborców w gminie – nowe przepisy

REKLAMA

Obowiązuje rozporządzenie w sprawie spisu wyborców wydane na podstawie nowego Kodeksu wyborczego.

Urząd gminy sporządza spis wyborców na podstawie stałego rejestru wyborców w gminie. Dla każdego obwodu głosowania spis wyborców sporządza się w dwóch egzemplarzach.

REKLAMA

W miastach spis sporządzany jest według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym, w obrębie ulic – według kolejnych numerów domów, w obrębie budynków – według kolejnych numerów mieszkań.

W gminach innych niż miejskie spis przygotowany jest według miejscowości w porządku alfabetycznym, a dalej – tak jak w miastach – według ulic, domów i mieszkań, a jeśli nie ma ulic – bezpośrednio według domów i mieszkań.

Spis wyborców musi być aktualizowany na bieżąco aż do dnia przekazania go przewodniczącym właściwych obwodowych komisji wyborczych. Jeżeli już po sporządzeniu dokumentu:

- nowy wyborca zostanie dopisany do rejestru wyborców,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- okaże się, iż wyborca został omyłkowo pominięty w spisie,

- pojawią się wyborcy wnioskujący o dopisanie do spisu,

REKLAMA

osoby te powinny zostać dopisane na oddzielnym formularzu w części A, jeśli zaś są to obywatele Unii Europejskiej z czynnym prawem wyborczym – w części B. Przy nazwisku każdej osoby, w rubryce „Uwagi” powinna widnieć przyczyna dopisania danej osoby do spisu.

Po dopisaniu do spisu wyborców osób stale zamieszkujących lub zameldowanych w innych gminach, należy powiadomić właściwe gminy macierzyste tak aby mogły one skorygować własne spisy.

Urząd gminy, który sporządza spis, jest także właściwy do wydania zaświadczeń o prawie do głosowania. Są one wydawane do chwili przekazania spisu wyborców przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej. Gmina prowadzi także ewidencję wydanych zaświadczeń.

Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 lipca 2011 r. w sprawie spisu wyborców (Dz.U. Nr 158, Poz. 942) weszło w życie 1 sierpnia 2011 r. 

Czytaj także: Wybory parlamentarne - diety dla członków komisji wyborczych>>

Obowiązuje nowy kodeks wyborczy>>

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA