REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Art. 4 NATO - treść, co oznacza?

Art. 4 NATO - treść, co oznacza?
Art. 4 NATO - treść, co oznacza?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Art. 4 NATO - treść, co to oznacza? Możliwe, że wobec konfliktu z Białorusią Polska uruchomi art. 4 traktatu o NATO.

Art. 4 NATO - treść

Art. 4 NATO brzmi: "Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

REKLAMA

Czy Polska skorzysta z art. 4 NATO?

Jesteśmy zainteresowani konsultacjami na podstawie art. 4 traktatu o NATO, trwają rozmowy z sojusznikami, czy wykorzystać ten artykuł; decyzja zostanie podjęta wspólnie – powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

REKLAMA

"Jesteśmy jak najbardziej zainteresowani, natomiast aby coś takiego się odbyło, to jeszcze należy wypracować pewien modus tego i pewien końcowy produkt" – powiedział w poniedziałek prezydencki minister, pytany o perspektywy uruchomienia art. 4 Traktatu północnoatlantyckiego.

Kumoch podkreślił, że "na razie mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym, to nie jest wojna polsko-białoruska". Zaapelował o "spokój w relacjonowaniu tych wydarzeń". "Oczywiście jesteśmy gotowi na bardzo wiele scenariuszy, dlatego nasze konsultacje z sojusznikami odbywają się non stop" - mówił minister.

Art. 4 NATO - co to oznacza?

Odnosząc się do art. 4 zauważył, że "to jest taka broń, której się używa, kiedy dzieje się troszkę więcej niż teraz". "Trwają konsultacje z sojusznikami" - powiedział Kumoch. Podkreślił, że decyzja "kiedy zostanie uruchomiony artykuł 4, zostanie podjęta wspólnie".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poinformował, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentami państw bałtyckich. Zapowiedział, że "jeżeli sytuacja będzie spokojna”, prezydent uda się we wtorek do Macedonii i Czarnogóry, a głównym tematem wizyty ma być poinformowanie tych sojuszników, "którzy również mogą paść ofiarą działań hybrydowych", o sytuacji na polsko- białoruskiej granicy.

Zgodnie z art. 4 traktatu powołującego NATO "Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

Art. 4 NATO - kryzys na granicy polsko-białoruskiej

REKLAMA

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wraz z premierami Litwy i Łotwy rozważa uruchomienie art. 4. Zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel wyraził w poniedziałek przekonanie, że "w pierwszej kolejności musimy zadbać o siebie najbardziej, jak to jest możliwe, a nie liczyć wyłącznie na sojuszników". Podkreślił, że nie ma wątpliwości, co do intencji sprzymierzonych. Odwołanie się do art. 4 zasugerował przed tygodniem przewodniczący PO Donald Tusk.

W poniedziałek władze poinformowały o migrantach gromadzących się przy zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy. Kilka tysięcy osób miało udać się na przejście pod nadzorem białoruskich służb.

Straż Graniczna odnotowała ostatniej doby 118 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Wobec 39 cudzoziemców wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma zostać ustawiony płot z drutem kolczastym i elektronicznymi systemami nadzoru.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • obserwator...
    2021-11-17 13:11:29
    Mamy bardzo wredną i anty polską opozycję bo nawet w takich sytuacjach szkodzą i przeciwdziałają na szkodę Polski -ale sami nic mądrego nie potrafią wymyślić =-a stać z boku i tylko krytykować posunięcia rządu to potrafi każdy miernota....
    10
    pokażodpowiedzi (1)
  • Slav
    2022-11-15 22:58:30
    A gdzie nasze wojsko żeby strącić 2 rakiety, a co by było jak by 100 wystrzeli ? Ukraina 70 zestrzelila ,my 2 nie potrafimy. Zaskoczyli nas jak drogowcy w zimę.
    0
  • Poland
    2022-11-15 23:15:51
    PiS ostrzegał że Rosja może to zrobić .To co dzieje się w Europie to doprowadziły Niemcy Holandia Austria Belgia Francja a nas obrażali że jesteśmy rosofobami i chcemy wyprowadzić Polskę wyprowadzić z UE to do wiadomości dla dzieci i wnuków trzeciej RP
    1
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

1 000 000 plus?: Po milionie zł dla gmin z najwyższą frekwencją [Wybory 2023]

Chcemy zachęcić do aktywnego udziału w wyborach. Dlatego ogłaszamy i zachęcamy do udziału w projekcie "Bitwa o remizy". W każdym powiecie ta gmina, która będzie miała najwyższą frekwencję wyborczą otrzyma milion złotych - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

Dlaczego chcemy głosować na PiS, PO, Konfederację, Lewicę, Trzecią Drogę?

Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zbadało powody dla których wyborcy głosują na tę a nie inną partię lub koalicję wyborczą.

 

REKLAMA

Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2036 r. w Polsce? Prezydent Duda: w najbliższych dniach przygotuję list do szefa MKOl

W najbliższych dniach przygotuję list do szefa Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomasa Bacha w sprawie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2036 r. w Polsce. Wierzę, że to skutecznie uruchomi nasze starania i w efekcie możliwość przeprowadzenia igrzysk - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

Chcesz pomóc i dorobić? Są wynagrodzenia za pomoc sąsiadowi w potrzebie. Trzeba przejść szkolenie. Na początek 30 mln zł

Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

Komunikat NFZ w sprawie wystawiania zleceń na wyroby medyczne od 1 października 2023 r.

1 października 2023 r. wchodzi w życie obowiązek wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej.

REKLAMA

PRB: Termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS – 29 września czy 2 października 2023? Jakie kwoty bazowe?

W 2023 r. 30 września to sobota. Kiedy zatem upływa ostateczny termin przekazania II raty odpisu na ZFŚS - w piątek 29 września czy w poniedziałek 2 października?

Minister Telus: rozważymy propozycję, by kontrole zboża odbywały się w portach niemieckich

Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Rozważymy propozycję Ukrainy, żeby kontrole zboża były nie na granicy ukraińsko-polskiej, tylko w portach niemieckich. Dodał, że musimy rozmawiać o stworzeniu mechanizmów, które będą skuteczne dla wywozu zboża z Ukrainy.

REKLAMA