Dorosłe dziecko zapłaci za pobyt rodzica w DPS
REKLAMA
REKLAMA
Dorosłe dziecko nie będzie musiało ponosić opłat za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej, jeśli wykaże, że rodzic ten rażąco naruszał obowiązek alimentacyjny lub inne obowiązki rodzinne – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który w poniedziałek poparła komisja polityki społecznej i rodziny.
REKLAMA
Opłata za pobyt rodzica w DPS - zwolnienie
REKLAMA
Projekt przygotowany przez ministra Michała Wójcika przewiduje, że z opłaty za pobyt pensjonariusza w DPS-ie może być zwolniona osoba, wobec której pensjonariusz ten w przeszłości rażąco zaniedbywał obowiązki rodzicielskie, doprowadzając do ustania więzi rodzinnych. Chodzi o rażące naruszenie przez pensjonariusza obowiązku alimentacyjnego względem dziecka lub zaniedbywanie innych obowiązków rodzinnych, np. obowiązku opieki, wychowania czy utrzymania.
Minister Wójcik podczas posiedzenia komisji zwracał uwagę, że zdarzają się przypadki, gdy gminy nakładają obowiązek opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej na dorosłe dziecko pensjonariusza, który przez lata nie utrzymywał kontaktu z rodziną i uchylał się od płacenia alimentów. Projekt ma rozwiązać ten problem, wskazując, w jakich przypadkach krewny może być zwolniony z obowiązku opłaty za pobyt pensjonariusza DPS.
Zgodnie z projektem z opłaty zwolniona ma być także osoba, która została pokrzywdzona przestępstwem umyślnym ściganym z oskarżenia publicznego, popełnionym przez tego pensjonariusza. Dotychczas zwolnienie z opłaty dotyczyło jedynie przestępstwa z użyciem przemocy.
Zwolnienie z opłat za pobyt w DPS
REKLAMA
Zwolnienie z odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS-ie dotyczyć będzie przestępstw popełnionych zarówno na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej małoletniego rodzeństwa lub jej rodzica (tak jak dotychczas), jak również tych, w których pokrzywdzonym jest dziecko tej osoby lub pełnoletnie – nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia – rodzeństwo.
Iwona Maria Kozłowska (KO) pozytywnie oceniła propozycje zmian, wskazywała jednak na wątpliwości związane z procedurą wnioskowania o zwolnienie z opłaty. Posłanka pytała ministra Wójcika, jakie dokumenty powinien złożyć członek rodziny, który będzie wnioskował o zwolnienie z opłaty za pobyt krewnego w DPS. Zwracała uwagę, że zgodnie z projektem decyzję w tej sprawie będzie podejmował pracownik pomocy społecznej i będzie on te dokumenty oceniał według własnego uznania. "Chciałabym zwrócić uwagę, że gminom specjalnie nie zależy na tym, żeby rodziny były zwalniane z tej odpłatności, dlatego że gminy ponoszą duże koszty utrzymania mieszkańców w domach pomocy społecznej, dlatego też (...) poszukują rodzin blisko spokrewnionych, które zgodnie z ustawą tę alimentację ponosić powinny" - powiedziała Kozłowska.
Minister Wójcik zwrócił uwagę, że już obecnie ustawa o pomocy społecznej wskazuje na podstawie jakich dokumentów ustalana jest sytuacja osobista, rodzinna, dochodowa i majątkowa danej osoby lub rodziny. Jednocześnie zaznaczył, że pod uwagę mogą być brane wszelkie dokumenty, które mogą określić, czy więź rodzinna była nawiązana (np. korespondencja).
Posłowie Robert Obaz (Lewica) oraz Teresa Wargocka (PiS) pytali, w jaki sposób rząd planuje zabezpieczyć finanse gmin, które będą musiały ponosić wysokie koszty utrzymania w DPS pensjonariusza, gdy rodzina będzie zwolniona z opłat.
Minister Wójcik powiedział, że projektowane zmiany są przewidziane "w ramach limitów, które zostały już przyznane dla jednostek samorządu terytorialnego". Zwrócił uwagę, że regulacja dotyczy wyjątkowych, rażących sytuacji. "Nie sądzę, żeby ta regulacja pociągała za sobą istotne skutki finansowe dla gmin"- ocenił.
Członkowie komisji pozytywnie zaopiniowali projekt.(PAP)
Autorka: Olga Zakolska
REKLAMA
REKLAMA