REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

20 sierpnia prezydenci miast zaprezentują kandydatów do Senatu

REKLAMA

20 sierpnia w Warszawie inicjatorzy ruchu "Obywatele do Senatu" zaprezentują swoich kandydatów do izby wyższej parlamentu - poinformował w czwartek współtwórca ruchu, prezes Business Centre Club Marek Goliszewski.

Goliszewski powiedział na konferencji prasowej, że do ruchu włączyło się już 26 prezydentów miast, którzy - z jednym wyjątkiem - nie wystartują do Senatu. Ich rola polega na tym, by w swoich regionach wyłonić tych najbardziej aktywnych i zaangażowanych społecznie ludzi z różnych środowisk: gospodarczych, kulturowych. Przekonać ich, by w Senacie reprezentowali nie tylko region, ale i sprawy ogólnopolskie - mówił.

REKLAMA

Dodał, że obecnie ruch ma ok. 60 kandydatów do Senatu i planuje obsadzić wszystkie okręgi wyborcze.

Na konferencji zaprezentowano także kolejnych członków komitetu ruchu: prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Andrzeja Arendarskiego oraz ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, Janusza Steinhoffa.

Goliszewski zapowiedział, że po wejściu do parlamentu przedstawiciele ruchu będą chcieli zająć się w pierwszej kolejności ustawami o przekształceniu Senatu w Izbę Samorządową, o zmianie konstytucji oraz o wyborze sędziego i prokuratora.

Poinformował też, że 22 sierpnia zostanie przedstawiony komitet honorowy ruchu, a 10 września w Warszawie odbędzie się pierwsza jego konwencja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezydent Szczecina powiedział, że głównym zadaniem ruchu jest wyłonienie kandydatów do Senatu, którzy zadbają o najważniejsze sprawy dla kraju. Zaznaczył, że ruch nie ma na celu eliminacji z Senatu partii politycznych.

"Nasza inicjatywa wypływa przede wszystkim z krytycznego stosunku do jakości debaty publicznej. Chcemy, aby w Senacie zasiadały osoby o niepodważalnym autorytecie i znaczącym dorobku zawodowym" - powiedział Steinhoff.

Po południu w Kielcach 16 samorządowców popierających inicjatywę spotkało się, by rozmawiać o kandydatach w wyborach.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział dziennikarzom, że z ramienia inicjatywy o mandat senatora będą starały się osoby niezależne finansowo, które mają doświadczenie i zasługi w swoich dziedzinach, znane ze swojej działalności i będące "swego rodzaju autorytetami".

REKLAMA

W opinii Majchrowskiego obecnie do parlamentu dostają się osoby przede wszystkim wierne swojej partii, a Unii Prezydentów Miast zależy, by w Senacie znalazły się osoby nie podlegające partyjnej dyscyplinie. "Analizuję to w oparciu o Kraków i Małopolskę i mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że znaczna większość posłów realizuje wytyczne partyjne, mniej albo w ogóle nie dbając o interes miasta i regionu" - dodał Majchrowski.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreślił, że inicjatywa może wnieść inny poziom dyskusji i kultury politycznej. "Na szczeblu samorządowym musimy ciężko pracować nad inwestycjami, nad bezpośrednimi problemami ludzi, a spory polityczne w kraju wielokrotnie przekraczają jakiekolwiek granice przyzwoitości. Jesteśmy przekonani, że możemy wnieść coś nowego" - tłumaczył.

Lubawski i Majchrowski poinformowali, że kandydatem na senatora ma być prezydent Rzeszowa. Majchrowski dodał, że wśród kandydatów znajdą się także samorządowcy, nie pełniący obecnie funkcji prezydentów czy burmistrzów miast.

W Kielcach spotkało się 16 samorządowców, przyjechali m.in. włodarze Tych, Zabrza, Gliwic, Zamościa i Przemyśla.

Unia Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu" to inicjatywa prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Inicjatorzy ruchu "Obywatele do Senatu" deklarują, że poprą niezależnych, ponadpartyjnych kandydatów, których łączy stosunek do samorządności, a nie światopogląd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA