REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

20 sierpnia prezydenci miast zaprezentują kandydatów do Senatu

REKLAMA

20 sierpnia w Warszawie inicjatorzy ruchu "Obywatele do Senatu" zaprezentują swoich kandydatów do izby wyższej parlamentu - poinformował w czwartek współtwórca ruchu, prezes Business Centre Club Marek Goliszewski.

Goliszewski powiedział na konferencji prasowej, że do ruchu włączyło się już 26 prezydentów miast, którzy - z jednym wyjątkiem - nie wystartują do Senatu. Ich rola polega na tym, by w swoich regionach wyłonić tych najbardziej aktywnych i zaangażowanych społecznie ludzi z różnych środowisk: gospodarczych, kulturowych. Przekonać ich, by w Senacie reprezentowali nie tylko region, ale i sprawy ogólnopolskie - mówił.

REKLAMA

Dodał, że obecnie ruch ma ok. 60 kandydatów do Senatu i planuje obsadzić wszystkie okręgi wyborcze.

Na konferencji zaprezentowano także kolejnych członków komitetu ruchu: prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Andrzeja Arendarskiego oraz ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, Janusza Steinhoffa.

Goliszewski zapowiedział, że po wejściu do parlamentu przedstawiciele ruchu będą chcieli zająć się w pierwszej kolejności ustawami o przekształceniu Senatu w Izbę Samorządową, o zmianie konstytucji oraz o wyborze sędziego i prokuratora.

Poinformował też, że 22 sierpnia zostanie przedstawiony komitet honorowy ruchu, a 10 września w Warszawie odbędzie się pierwsza jego konwencja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prezydent Szczecina powiedział, że głównym zadaniem ruchu jest wyłonienie kandydatów do Senatu, którzy zadbają o najważniejsze sprawy dla kraju. Zaznaczył, że ruch nie ma na celu eliminacji z Senatu partii politycznych.

"Nasza inicjatywa wypływa przede wszystkim z krytycznego stosunku do jakości debaty publicznej. Chcemy, aby w Senacie zasiadały osoby o niepodważalnym autorytecie i znaczącym dorobku zawodowym" - powiedział Steinhoff.

Po południu w Kielcach 16 samorządowców popierających inicjatywę spotkało się, by rozmawiać o kandydatach w wyborach.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział dziennikarzom, że z ramienia inicjatywy o mandat senatora będą starały się osoby niezależne finansowo, które mają doświadczenie i zasługi w swoich dziedzinach, znane ze swojej działalności i będące "swego rodzaju autorytetami".

REKLAMA

W opinii Majchrowskiego obecnie do parlamentu dostają się osoby przede wszystkim wierne swojej partii, a Unii Prezydentów Miast zależy, by w Senacie znalazły się osoby nie podlegające partyjnej dyscyplinie. "Analizuję to w oparciu o Kraków i Małopolskę i mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że znaczna większość posłów realizuje wytyczne partyjne, mniej albo w ogóle nie dbając o interes miasta i regionu" - dodał Majchrowski.

Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreślił, że inicjatywa może wnieść inny poziom dyskusji i kultury politycznej. "Na szczeblu samorządowym musimy ciężko pracować nad inwestycjami, nad bezpośrednimi problemami ludzi, a spory polityczne w kraju wielokrotnie przekraczają jakiekolwiek granice przyzwoitości. Jesteśmy przekonani, że możemy wnieść coś nowego" - tłumaczył.

Lubawski i Majchrowski poinformowali, że kandydatem na senatora ma być prezydent Rzeszowa. Majchrowski dodał, że wśród kandydatów znajdą się także samorządowcy, nie pełniący obecnie funkcji prezydentów czy burmistrzów miast.

W Kielcach spotkało się 16 samorządowców, przyjechali m.in. włodarze Tych, Zabrza, Gliwic, Zamościa i Przemyśla.

Unia Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu" to inicjatywa prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Inicjatorzy ruchu "Obywatele do Senatu" deklarują, że poprą niezależnych, ponadpartyjnych kandydatów, których łączy stosunek do samorządności, a nie światopogląd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA