20 sierpnia prezydenci miast zaprezentują kandydatów do Senatu
REKLAMA
Goliszewski powiedział na konferencji prasowej, że do ruchu włączyło się już 26 prezydentów miast, którzy - z jednym wyjątkiem - nie wystartują do Senatu. Ich rola polega na tym, by w swoich regionach wyłonić tych najbardziej aktywnych i zaangażowanych społecznie ludzi z różnych środowisk: gospodarczych, kulturowych. Przekonać ich, by w Senacie reprezentowali nie tylko region, ale i sprawy ogólnopolskie - mówił.
REKLAMA
Dodał, że obecnie ruch ma ok. 60 kandydatów do Senatu i planuje obsadzić wszystkie okręgi wyborcze.
Na konferencji zaprezentowano także kolejnych członków komitetu ruchu: prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Andrzeja Arendarskiego oraz ministra gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, Janusza Steinhoffa.
Goliszewski zapowiedział, że po wejściu do parlamentu przedstawiciele ruchu będą chcieli zająć się w pierwszej kolejności ustawami o przekształceniu Senatu w Izbę Samorządową, o zmianie konstytucji oraz o wyborze sędziego i prokuratora.
Poinformował też, że 22 sierpnia zostanie przedstawiony komitet honorowy ruchu, a 10 września w Warszawie odbędzie się pierwsza jego konwencja.
Prezydent Szczecina powiedział, że głównym zadaniem ruchu jest wyłonienie kandydatów do Senatu, którzy zadbają o najważniejsze sprawy dla kraju. Zaznaczył, że ruch nie ma na celu eliminacji z Senatu partii politycznych.
"Nasza inicjatywa wypływa przede wszystkim z krytycznego stosunku do jakości debaty publicznej. Chcemy, aby w Senacie zasiadały osoby o niepodważalnym autorytecie i znaczącym dorobku zawodowym" - powiedział Steinhoff.
Po południu w Kielcach 16 samorządowców popierających inicjatywę spotkało się, by rozmawiać o kandydatach w wyborach.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział dziennikarzom, że z ramienia inicjatywy o mandat senatora będą starały się osoby niezależne finansowo, które mają doświadczenie i zasługi w swoich dziedzinach, znane ze swojej działalności i będące "swego rodzaju autorytetami".
REKLAMA
W opinii Majchrowskiego obecnie do parlamentu dostają się osoby przede wszystkim wierne swojej partii, a Unii Prezydentów Miast zależy, by w Senacie znalazły się osoby nie podlegające partyjnej dyscyplinie. "Analizuję to w oparciu o Kraków i Małopolskę i mogę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że znaczna większość posłów realizuje wytyczne partyjne, mniej albo w ogóle nie dbając o interes miasta i regionu" - dodał Majchrowski.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreślił, że inicjatywa może wnieść inny poziom dyskusji i kultury politycznej. "Na szczeblu samorządowym musimy ciężko pracować nad inwestycjami, nad bezpośrednimi problemami ludzi, a spory polityczne w kraju wielokrotnie przekraczają jakiekolwiek granice przyzwoitości. Jesteśmy przekonani, że możemy wnieść coś nowego" - tłumaczył.
Lubawski i Majchrowski poinformowali, że kandydatem na senatora ma być prezydent Rzeszowa. Majchrowski dodał, że wśród kandydatów znajdą się także samorządowcy, nie pełniący obecnie funkcji prezydentów czy burmistrzów miast.
W Kielcach spotkało się 16 samorządowców, przyjechali m.in. włodarze Tych, Zabrza, Gliwic, Zamościa i Przemyśla.
Unia Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu" to inicjatywa prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Inicjatorzy ruchu "Obywatele do Senatu" deklarują, że poprą niezależnych, ponadpartyjnych kandydatów, których łączy stosunek do samorządności, a nie światopogląd.
REKLAMA
REKLAMA