reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > NSA: Za pracę w warunkach trudnych i uciążliwych nauczycielowi przysługują dwa dodatki

NSA: Za pracę w warunkach trudnych i uciążliwych nauczycielowi przysługują dwa dodatki

Jeśli nauczyciel pracuje w warunkach trudnych i uciążliwych – przysługują mu dwa dodatki do wynagrodzenia. Ograniczenie przez organ samorządu praw nauczyciela w tym zakresie jest niezgodne z prawem.

Rada powiatu uchwaliła regulamin wynagradzania nauczycieli. W rozdziale poświęconym dodatkom postanowiono że:

-  w przypadku zbiegu tytułu do dodatków za trudne i uciążliwe warunki pracy, nauczycielowi przysługuje tylko jeden dodatek do wynagrodzenia, a jeżeli dodatki te są zróżnicowane, to wyższy;

- dodatek za trudne i uciążliwe warunki pracy przysługuje w takiej części, w jakiej godziny pracy w trudnych i uciążliwych warunkach wykonywane są w ramach obowiązującego wymiaru godzin pracy nauczyciela.

Wojewoda zaskarżył przepisy uchwały rady powiatu do sądu administracyjnego. Sprawa znalazła finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Ten orzekł, iż z przepisów ustawy - Karta Nauczyciela nie wynika by możliwe było wypłacanie nauczycielowi tylko jednego dodatku do wynagrodzenia, jeśli pracowałby on w warunkach zarówno trudnych jaki i uciążliwych. Ustawa nie wprowadza także przepisu, który stwierdzałby, że wspomniane dodatki należą się nauczycielowi tylko wtedy, gdy swoje obowiązki zawodowe wykonuje w ramach obowiązującego wymiaru godzin pracy.

Art. 34 ustawy - Karta Nauczyciela, przyznaje dodatek nauczycielom pracującym w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach. Minister Edukacji w rozporządzeniu z dnia 6 marca 2006 r. określił odrębnie wykaz prac wykonywanych w trudnych warunkach (§ 8 rozporządzenia) oraz wykaz prac wykonywanych w warunkach uciążliwych (§ 9 rozporządzenia).

Prawo do dodatków z tytułu pracy w trudnych lub uciążliwych warunkach wynika więc z ustawy i zostaje skonkretyzowane przez sporządzenie wykazu tych prac w rozporządzeniu. W uchwale rady powiatu mogło znaleźć się jedynie określenie wysokości tych dodatków i szczegółowe warunki ich przyznawania (a więc kwestie o charakterze technicznym, porządkowym). W przypadku spornej uchwały jej treść wkraczała w sytuację prawną nauczycieli - a więc w materię, która mogła być uregulowana jedynie przepisami ustawy.

Zaskarżone przepisy uchwały rady powiatu przekraczały granice upoważnienia ustawowego, jako że ograniczały prawo nauczycieli do dodatków przewidzianych w art. 34 ustawy Karta Nauczyciela - stwierdził NSA. (Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2011 r., sygn. I OSK 323/11)

Czytaj także: Zasady wynagradzania nauczycieli>>

Minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli 2011/ 2012 w Dzienniku Ustaw>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama