NSA: Za pracę w warunkach trudnych i uciążliwych nauczycielowi przysługują dwa dodatki
REKLAMA
Rada powiatu uchwaliła regulamin wynagradzania nauczycieli. W rozdziale poświęconym dodatkom postanowiono że:
REKLAMA
- w przypadku zbiegu tytułu do dodatków za trudne i uciążliwe warunki pracy, nauczycielowi przysługuje tylko jeden dodatek do wynagrodzenia, a jeżeli dodatki te są zróżnicowane, to wyższy;
- dodatek za trudne i uciążliwe warunki pracy przysługuje w takiej części, w jakiej godziny pracy w trudnych i uciążliwych warunkach wykonywane są w ramach obowiązującego wymiaru godzin pracy nauczyciela.
REKLAMA
Wojewoda zaskarżył przepisy uchwały rady powiatu do sądu administracyjnego. Sprawa znalazła finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Ten orzekł, iż z przepisów ustawy - Karta Nauczyciela nie wynika by możliwe było wypłacanie nauczycielowi tylko jednego dodatku do wynagrodzenia, jeśli pracowałby on w warunkach zarówno trudnych jaki i uciążliwych. Ustawa nie wprowadza także przepisu, który stwierdzałby, że wspomniane dodatki należą się nauczycielowi tylko wtedy, gdy swoje obowiązki zawodowe wykonuje w ramach obowiązującego wymiaru godzin pracy.
Art. 34 ustawy - Karta Nauczyciela, przyznaje dodatek nauczycielom pracującym w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach. Minister Edukacji w rozporządzeniu z dnia 6 marca 2006 r. określił odrębnie wykaz prac wykonywanych w trudnych warunkach (§ 8 rozporządzenia) oraz wykaz prac wykonywanych w warunkach uciążliwych (§ 9 rozporządzenia).
Prawo do dodatków z tytułu pracy w trudnych lub uciążliwych warunkach wynika więc z ustawy i zostaje skonkretyzowane przez sporządzenie wykazu tych prac w rozporządzeniu. W uchwale rady powiatu mogło znaleźć się jedynie określenie wysokości tych dodatków i szczegółowe warunki ich przyznawania (a więc kwestie o charakterze technicznym, porządkowym). W przypadku spornej uchwały jej treść wkraczała w sytuację prawną nauczycieli - a więc w materię, która mogła być uregulowana jedynie przepisami ustawy.
Zaskarżone przepisy uchwały rady powiatu przekraczały granice upoważnienia ustawowego, jako że ograniczały prawo nauczycieli do dodatków przewidzianych w art. 34 ustawy Karta Nauczyciela - stwierdził NSA. (Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2011 r., sygn. I OSK 323/11)
Czytaj także: Zasady wynagradzania nauczycieli>>
Minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli 2011/ 2012 w Dzienniku Ustaw>>
samorzad.infor.pl
REKLAMA
REKLAMA