reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > NSA: Za pracę w warunkach trudnych i uciążliwych nauczycielowi przysługują dwa dodatki

NSA: Za pracę w warunkach trudnych i uciążliwych nauczycielowi przysługują dwa dodatki

Jeśli nauczyciel pracuje w warunkach trudnych i uciążliwych – przysługują mu dwa dodatki do wynagrodzenia. Ograniczenie przez organ samorządu praw nauczyciela w tym zakresie jest niezgodne z prawem.

Rada powiatu uchwaliła regulamin wynagradzania nauczycieli. W rozdziale poświęconym dodatkom postanowiono że:

-  w przypadku zbiegu tytułu do dodatków za trudne i uciążliwe warunki pracy, nauczycielowi przysługuje tylko jeden dodatek do wynagrodzenia, a jeżeli dodatki te są zróżnicowane, to wyższy;

- dodatek za trudne i uciążliwe warunki pracy przysługuje w takiej części, w jakiej godziny pracy w trudnych i uciążliwych warunkach wykonywane są w ramach obowiązującego wymiaru godzin pracy nauczyciela.

Wojewoda zaskarżył przepisy uchwały rady powiatu do sądu administracyjnego. Sprawa znalazła finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Ten orzekł, iż z przepisów ustawy - Karta Nauczyciela nie wynika by możliwe było wypłacanie nauczycielowi tylko jednego dodatku do wynagrodzenia, jeśli pracowałby on w warunkach zarówno trudnych jaki i uciążliwych. Ustawa nie wprowadza także przepisu, który stwierdzałby, że wspomniane dodatki należą się nauczycielowi tylko wtedy, gdy swoje obowiązki zawodowe wykonuje w ramach obowiązującego wymiaru godzin pracy.

Art. 34 ustawy - Karta Nauczyciela, przyznaje dodatek nauczycielom pracującym w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach. Minister Edukacji w rozporządzeniu z dnia 6 marca 2006 r. określił odrębnie wykaz prac wykonywanych w trudnych warunkach (§ 8 rozporządzenia) oraz wykaz prac wykonywanych w warunkach uciążliwych (§ 9 rozporządzenia).

Prawo do dodatków z tytułu pracy w trudnych lub uciążliwych warunkach wynika więc z ustawy i zostaje skonkretyzowane przez sporządzenie wykazu tych prac w rozporządzeniu. W uchwale rady powiatu mogło znaleźć się jedynie określenie wysokości tych dodatków i szczegółowe warunki ich przyznawania (a więc kwestie o charakterze technicznym, porządkowym). W przypadku spornej uchwały jej treść wkraczała w sytuację prawną nauczycieli - a więc w materię, która mogła być uregulowana jedynie przepisami ustawy.

Zaskarżone przepisy uchwały rady powiatu przekraczały granice upoważnienia ustawowego, jako że ograniczały prawo nauczycieli do dodatków przewidzianych w art. 34 ustawy Karta Nauczyciela - stwierdził NSA. (Wyrok NSA z dnia 3 czerwca 2011 r., sygn. I OSK 323/11)

Czytaj także: Zasady wynagradzania nauczycieli>>

Minimalne stawki wynagrodzenia nauczycieli 2011/ 2012 w Dzienniku Ustaw>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama