Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 24 stycznia do 28 lutego 2022 r. praca zdalna w administracji publicznej – treść rozporządzenia

Tomasz Król
prawnik - prawo samorządowe, podatki
Od 24 stycznia do 28 lutego 2022 r. praca zdalna w administracji publicznej – treść rozporządzenia
Od 24 stycznia do 28 lutego 2022 r. praca zdalna w administracji publicznej – treść rozporządzenia
Shutterstock
Od 24 stycznia praca zdalna w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym.

Praca zdalna będzie mieć miejsce do 28 lutego 2022 r.

Wynika to z rozporządzenia z dnia 21 stycznia 2022 r.

UWAGA! Przepisy o pracy zdalnej wprowadzają prowadzenie przez pracownika ewidencji wykonanych czynności, o ile takie polecenie wyda mu pracodawca.

Praca zdalna od 24 stycznia 2022 r. – kogo dotyczy

W urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną polecają pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury oraz uczelni.

Wyjątki od pracy zdalnej do 28 lutego 2022 r.

Wyjątki od powyższej zasady mają stanowić sytuacje, w których realizacja określonych zadań jest niezbędna do zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej.

Warunki pracy zdalnej - od 24 stycznia do 28 lutego 2022 r. 

Do warunków świadczenia pracy zdalnej stosuje się przepisy art. 3 ust. 3–8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2095, z późn. zm.).

Przepisy te wprowadzają następujące reguły:

 1. Wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy. W szczególności praca zdalna może być wykonywana przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość lub dotyczyć wykonywania części wytwórczych lub usług materialnych.
 2. Narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej zapewnia pracodawca.
 3. Przy wykonywaniu pracy zdalnej pracownik może używać narzędzi lub materiałów niezapewnionych przez pracodawcę pod warunkiem, że umożliwia to poszanowanie i ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, w tym tajemnicy przedsiębiorstwa lub danych osobowych, a także informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.
 4. Na polecenie pracodawcy, pracownik wykonujący pracę zdalną ma obowiązek prowadzić ewidencję wykonanych czynności, uwzględniającą w szczególności opis tych czynności, a także datę oraz czas ich wykonania.
 5. Pracownik sporządza ewidencję wykonywanych czynności w formie i z częstotliwością określoną w poleceniu.
 6. Pracodawca może w każdym czasie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej.

Praca zdalna - przykładem Toruń

Prezydent Michał Zaleski zapowiedział przejście urzędników ratusza w tryb pracy zdalnej. Podkreślił jednak, że tam, gdzie zdalna forma nie będzie możliwa, funkcjonowanie urzędu pozostanie takie jak dotychczas. Uspokoił tez mieszkańców, że wszystkie sprawy, które są załatwiane w urzędzie będą dalej toczyć się odpowiednim trybem.

Do skarbówki, starostwa, urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego po wcześniejszym umówieniu się.

Aby załatwić sprawę urzędową należy się wcześniej umówić telefonicznie lub elektronicznie. Każdy z klientów zostanie obsłużony, a jeśli konieczna będzie wizyta w urzędzie, to oczywiście będzie taka możliwość.

- Pracownicy, zgodnie z zaleceniami ministerstwa przejdą w tryb pracy zdalnej. Tam, gdzie konieczna będzie wizyta w urzędzie, to oczywiście przyjmiemy petentów. Nasi pracownicy stosują się również do wszystkich wcześniejszych zaleceń, takich jak np. zasada "DDM" (dystans-dezynfekcja-maseczka- przyp. red). Mamy też ogromną nadzieję, że nowe zalecenia nie wpłyną na jakość i szybkość funkcjonowania urzędu - mówił jeden z pracowników Starostwa Powiatowego w Toruniu.

źródło: Nowosci.com.pl

Praca zdalna - Poznań

Poznań: Rozporządzenie dot. pracy zdalnej nie zmieni sposobu obsługi w Urzędzie Miasta.

Wydane przez rząd rozporządzenie dotyczące pracy zdalnej w administracji nie wpłynie na zmianę sposobu obsługi klientów Urzędu Miasta Poznania – poinformował w poniedziałek poznański magistrat.

Jak poinformował w poniedziałek poznański magistrat, „pandemia sprawiła, że klienci urzędu przyjmowani są wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty - opublikowane rządowe rozporządzenie nie wpłynie więc na zmianę sposobu obsługi poznanianek i poznaniaków”.

"W najpopularniejszych usługach administracyjnych np. dotyczących spraw obywatelskich, uprawnień komunikacyjnych, spraw dotyczących stanu cywilnego - najwygodniej jest umówić wizytę przez internetowy system rezerwacji, który znajduje się na stronie www.poznan.pl. Aby to zrobić, wystarczy wybrać wydział, odpowiednią grupę spraw, a następnie zaznaczyć miesiąc, dzień i godzinę planowanej wizyty. Po wypełnieniu wszystkich pól i wybraniu przycisku +umów wizytę+ wyświetli się potwierdzenie rezerwacji. Warto także przeczytać opis procedury. Można z niego dowiedzieć się, jakie dokumenty i załączniki są wymagane dla załatwienia danej sprawy” – wskazano.

Magistrat przypomniał, że umówić się można również telefonicznie, kontaktując się z wybranym wydziałem albo Biurem Poznań Kontakt pod numerem 61 646 33 44 - infolinia czynna jest w dni powszednie w godz. 7.30 -20.00.

"W tych sprawach, dla których nie jest przewidziana usługa internetowej rezerwacji wizyty w urzędzie, możliwe jest umówienie się -po uprzednim kontakcie telefonicznym- z właściwym wydziałem lub biurem urzędu” - podano.

Magistrat przypomniał również, że wchodząc do budynku urzędu należy zasłaniać nos i usta; przy wejściach znajdują się także dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Dodatkowo, przy wejściach do 9 lokalizacji UMP są wystawione skrzynki podawcze, w których można zostawiać dokumenty. Kontakt z urzędem jest także możliwy przez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą UMP.

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 21 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii - poz. 149

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(21)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Sylwia
  2022-01-23 22:42:10
  A dlaczego nie sądy? Pisać za sędziów asystenci mogą w domu... Po co chodzić i zarażać się ? Sędziowie całe życie pracują zdalnie. Wpadają do sądu jak po ogień. Śmieszy mnie pomysł, że pod koniec dnia coś dostaje sędzia do zrobienia. Oni nawet czasem nie zaglądają do akt bo wszystko asystenci piszą. Za to im państwo płaci ...i taki mamy wymiar sprawiedliwości.
  0
 • Przedsiębiorcy
  2022-01-23 22:29:42
  To jakis szok. Administracja zamknieta a niby w jakim celu.. Większości siedzi w biurach w ilu urzędach az tak obsługują petentów ze sa az takie tłumy. I tak na, zdalne pojda ci co nie obsługują ludzi więc sory w jakim celu.???zeby posiedzieć w domu. Kazdy by chciał siedziec niby zdalnie i miec zapłacone a moze tak budowlańcy sprzedawcy z marketów kietowcy zawidowi i wielu innych poszło by zdalnie i mieli za to zaplacone.
  32
  pokażodpowiedzi (3)
 • pracownik
  2022-01-24 08:14:35
  I co to za rozporządzenie, śmiechu warte. Coś się zmieniło? Pracodawca "poleca" ..... Czyli uda że nie widzi rozporządzenia, hahaha
  2
 • Ed3
  2022-01-23 21:16:58
  Totalna bzdura. To tylko okres zachorowań na grypę a nie covid. Kolejny rok straszenia ludzi aby zmusić do szczepien.
  44
  pokażodpowiedzi (1)
 • Oburzona
  2022-01-23 22:13:03
  I tak siedzą za szybą ,ZUS ,skarbówka czy UG znów mają wakacje ,a gdzie wasze szczepienia . Opłacani z naszych podatków robią nam łaskę że nas przyjmą . coś mnie trafia jak słyszę takie bzdury . Skoro chodzi o covid to co z dziećmi w szkołach , przecież mogą przynieść do domu gdzie są seniorzy .
  24
  pokażodpowiedzi (2)
 • obywatel
  2022-01-24 11:30:04
  W Płocku Archiwum Państwowe wyłamało się i nie wprowadza pracy zdalnej wynikającej z rozporządzenia. Wszyscy pracują normalnie chyba, że mają szkolenie. Więc albo Dyrektor nie wierzy w pandemię, albo świadomie naraża zdrowie i życie pracowników. Chyba, że chodzi o coś innego, ale o co?
  1
 • bbb
  2022-01-25 14:57:24
  praca zdalna to fikcja - przeszli na nią tylko aparatczykowie pisu a reszta kicha i kaszle na siebie...
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Tt
  2022-01-25 07:59:36
  W administracji rządowej mają to gdzieś. Praca zdalna traktowana jest jak nagroda. Praktyka była taka, że z całego działu szły na zdalną 2 osoby (ciekawe jaki to ma sens epidemiologiczny) a w sprawozdaniu wykazywano że odbywa się praca zdalna. Ale po co w ogóle siedzi się w budynku urzędu, który nie przyjmuje klientów z zewnątrz, z laptopami i oprogramowaniem do zdalnej.
  0
 • dziąbzal
  2022-01-25 09:34:38
  Są takie urzędy gdzie tylko kierownicy chodzą na pracę zdalną !!! reta plebsu niech się naraża !!!
  1
 • zatroskany
  2022-01-25 18:57:12
  niestety jak widać rząd wydaje rozporządzenie a Uniwersytet Rolniczy w Krakowie ma w nosie swoich pracowników! wszyscy maja chodzić jak zwykle.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z historii [PDF]
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z historii [PDF]
Niedzielski: rząd przyjął projekt ustawy dającej podwyżki w służbie zdrowia od 632 zł do 2009 zł. Koszt 7 mld zł
Rząd przyjął projekt nowelizacji o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia. To przełomowa ustawa dla medyków, gwarantująca systematyczny wzrost pensji – przekazał we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zmiany w Karcie Nauczyciela: ZNP odrzuca projekt rządu [17 V 2022 r.]
Związek Nauczycielstwa Polskiego odrzuca propozycje nowelizacji ustawy Karta nauczyciela w 2022 r. w wersji przedstawionej przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Z tej ustawy wynika brak strategii tworzenia spójnego statusu zawodowego nauczyciela – powiedział we wtorek prezes ZNP Sławomir Broniarz.
W lipcu 2022 r. podwyżki wynagrodzeń w szpitalach i przychodniach od 632 zł do 2000 zł [wywiad]
Gwarantowane poziomy najniższych wynagrodzeń w podmiotach leczniczych wzrosną od lipca 2022 r. w zależności od grupy od 17 proc. do 41 proc.; średnio najniższe wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie o 30 proc. - powiedział PAP wiceminister zdrowia Piotr Bromber.
Matura 2022 r.: historia i języki mniejszości narodowych na poziomie podstawowym [17 maja 2022 r.]
Na maturze we wtorek rano 17 maja 2022 r. trwa pisemny egzamin z historii. Po południu będą pisemne egzaminy z języków mniejszości narodowych: białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego na poziomie podstawowym.
Ruszyła rekrutacja ósmoklasistów do liceów i techników w Warszawie [16 maja 2022 r.]
Od 16 maja 2022 r. uczniowie klas ósmych szkół podstawowych mogą składać wnioski o przyjęcie do warszawskich liceów, techników i branżowych szkół I stopnia. Na wybór placówki i złożenie wniosku ósmoklasiści mają czas do 20 czerwca do godz. 15 - przekazał w poniedziałek stołeczny ratusz.
MON: Rusza dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Gdzie i jak się zgłosić?
21 maja rozpocznie się nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tej okazji, w 32 miejscowościach w całej Polsce, odbędą się pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”.
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z chemii [PDF]
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z chemii [PDF]
RPO: Udzielali schronienia uchodźcom z Ukrainy. Dlaczego nie otrzymują świadczenia?
Każdy wniosek złożony po 30 kwietnia 2022 r. o świadczenie 40 zł za dzień pomocy wymaga podania numeru PESEL uchodźcy korzystającego z zakwaterowania i wyżywienia osoby pomagającej. Nawet jeżeli Ukrainiec nie posiadał przed 30 IV numeru PESEL.
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 – od kiedy wakacje w 2022 r.? Do kiedy trzeba wystawić oceny?
Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 przypada w piątek 24 czerwca 2022 roku.
CKE: Informacja o egzaminie ósmoklasisty przeprowadzanym od 24 do 26 maja 2022 r.
W 2022 r. egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany od 24 do 26 maja (wtorek – czwartek), zgodnie z poniższym harmonogramem.
Ósmoklasiści: rekrutacja do liceów od 16 maja 2022 r.
W poniedziałek 16 maja 2022 r. rozpoczęła się rekrutacja ósmoklasistów do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023.
Matura 2022 r.: chemia i język włoski na poziomie rozszerzonym [16 maja 2022 r.]
Maturzyści w poniedziałek 16 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu z chemii. Po południu będą pisemne egzaminy z języka włoskiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
Międzynarodowy Dzień Rodzin: 120 000 zł na każde dziecko. Emerytura dla matek czwórki dzieci. [15 maja 2022 r.]
Wsparcie ze strony państwa w roku 2022 na dziecko od urodzenia do 18. roku życia z wszystkich rządowych programów, to jest w sumie 120 tys. zł dla każdego dziecka – powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Ukraińcy ściągają tańsze o 30% samochody na Ukrainę. Kolejka 14 km na granicy
Ponad 2 tys. kierowców czekało w piątek do odprawy samochodów w tranzycie przez przejście z Ukrainą w Zosinie (Lubelskie). Niektórzy spędzili na granicy trzy dni w kolejce. Ukraińcy masowo kupują auta i wwożą do swojego kraju ze względu za zniesienie opłat celnych.
Członek RPP nie wykluczył przejściowego wzrostu inflacji do 20%. Uznał, że podwyższanie stóp procentowych przebiega zbyt szybko
Obecne podnoszenie stóp procentowych w Polsce to proces zbyt szybki - ocenia Przemysław Litwiniuk, członek Rady Polityki Pieniężnej. Litwiniuk jest zwolennikiem zacieśniania polityki monetarnej, ale nie chce by dokonywało się to "gwałtownie".
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z wiedzy o społeczeństwie [PDF]
Maturzyści w piątek 13 maja 2022 r. przystąpili do pisemnego egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie.
Wsparcie dla Straży Granicznej w obliczu kryzysu bez odrębnych uchwał rady gminy
OPIS NIEPRAWIDŁOWOŚCI: Rada gminy postanowiła przyjąć na sesji rady gminy specjalną uchwałę w sprawie przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Oddziału Straży Granicznej z przeznaczeniem na zakup wyposażenia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej. W założeniu radnych ma to wspomóc jednostki Straży Granicznej; co jest rzeczą niezbędną w obliczu aktualnego kryzysu na Ukrainie, a co w części dotyczy także interesów Polski.
RIO: z końcem czerwca 2022 r. wygasają "stare" uchwały dot. opłat za śmieci
Z końcem czerwca 2022 r. wygasają wszystkie uchwały śmieciowe dotyczące stawek za pojemniki lub worki podjęte przed wejściem w życie ustawy zmieniającej z 2021 r. - przypomina RIO w Lublinie. Izba wyjaśniła co się zmienia i co w tej sytuacji mogą zrobić gminy.
Skąd się wziął przesąd „Piątek trzynastego”? [Templariusze?]
Piątek trzynastego – przesąd uznający dzień za pechowy, kiedy piątek wypadnie w trzynasty dzień danego miesiąca [piątek 13-ego].
Matura: wiedza o społeczeństwie i język niemiecki na poziomie rozszerzonym [13 maja 2022 r.]
Maturzyści w piątek rano przystąpią do pisemnego egzaminu z wiedzy o społeczeństwie. Po południu będą pisemne egzaminy z języka niemieckiego na poziomie rozszerzonym i na poziomie dwujęzycznym.
Inflacja 12,3% za kwiecień? [PKO BP]
13% - szczyt inflacji?
Podwyższony dodatek osłonowy: Czy gminy mają prawo do sprawdzania w bazie CEEB zgłoszenia pieca węglowego [komunikat UODO i Ministerstwa Środowiska]
UODO stwierdził, że nie ma obecnie przepisów, które pozwalałyby wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi do weryfikowania faktu zgłoszenia źródła ogrzewania do CEEB w związku z wnioskiem o dodatek osłonowy. Do stanowiska UODO odniosło się ministerstwo środowiska.
Matura 2022 r.: arkusz egzaminacyjny z biologii poziom rozszerzony [PDF]
12 maja 2022 r. maturzyści przystąpili do pisemnego egzaminu z biologii.
Niedzielski: Życzenia na Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej [12 maja 2022]
Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.