REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 września nowy rozkład jazdy pociągów

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

 Od 1 września zacznie obowiązywać nowy rozkład pociągów, w związku z kolejnym etapem prac modernizacyjnych na torach. Utrudnienia czekają podróżujących m.in. na trasie z Warszawy do Krakowa, Gdańska, Poznania czy Przemyśla. Bilety nie będą tańsze.

"Od pierwszego września nastąpi aktualizacja rozkładu jazdy pociągów, związane jest to z pracami modernizacyjnymi na niektórych liniach kolejowych, które zaplanowano od początku września do 10 grudnia. Nowy rozkład jazdy dotyczy głównie linii na trasie z Warszawy do Gdyni, Krakowa, Katowic, Łodzi, Poznania, a także z Wrocławia do Poznania " - powiedział we wtorek na konferencji prasowej Robert Kuczyński z Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe, które są zarządcą infrastruktury kolejowej.

REKLAMA

Jak wyjaśnił, wprowadzenie nowego rozkładu jazdy jest konieczne, ponieważ prowadzone prace na tych liniach spowodują, że jazda pociągów będzie odbywała się w obu kierunkach wahadłowo po jedynym torze. "Wszystkie rozwiązania, jakie zostały przyjęte w nowym rozkładzie, zostały opracowane wspólnie z zainteresowanymi przewoźnikami pasażerskimi i przez nich zaakceptowane" - powiedział.

Najwięcej utrudnień czeka pasażerów w pierwszym tygodniu września. Objazdami pojadą m.in. pociągi na trasach Warszawa - Kraków oraz Warszawa - Gdynia.

REKLAMA

"Od 1 do 7 września przez Katowice pojadą pociągi relacji Warszawa - Kraków jadące Centralną Magistralą Kolejową. Część pociągów zostanie odwołana. Powodem tych utrudnień jest konieczność wymiany rozjazdów na stacji Starzyny. Objazdy nie będą dotyczyć pociągów relacji Warszawa - Kraków jadących przez Radom i Kielce" - powiedział Kuczyński. W przypadku pociągów jadących ze stolicy do Gdyni objazd będzie się odbywał przez Bydgoszcz. Powodem zmian jest wymiana konstrukcji mostu koło Iławy.

Jan Tereszczuk z PKP Intercity powiedział, od pierwszego września do końca obowiązującego rocznego rozkładu, czyli do 10 grudnia, na większości tras w Polsce rozkłady jazdy pociągów będą się okresowo zmieniać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W pierwszym tygodniu września nastąpią całkowite przerwy w ruchu na linii Warszawa - Kraków i Warszawa - Gdańsk. W związku z objazdami podróż z Warszawy do Krakowa wydłuży się o ok. 1,5 godziny i wyniesie ok. 4,5 godz." - powiedział.

W przypadku podróży PKP Intercity z Warszawy do Trójmiasta, pociągi w tych dniach będą jeździły drogą okrężną przez Toruń i Iławę. Pominą stację Działdowo i Ciechanów. Czas podróży do Gdyni będzie dochodził do 8 godzin i będzie o 1,5 godziny dłuższy niż obecnie.

REKLAMA

Zmiany nastąpią również na linii Warszawa - Olsztyn. "Organizacja ruchu będzie polegała na tym, że pociągi dojadą z Warszawy do Mławy i tam pasażerowie przesiądą się do autobusów komunikacji zastępczej, które dowiozą ich do Olsztyna" - powiedział Tereszczuk.

Najdłuższa podróż czeka pasażerów jadących z Warszawy do Przemyśla, która wyniesie ponad 10 godz. "Pociąg będzie jechał m.in. przez Zawiercie, ze skróconą relacją do Rzeszowa. Tam będzie przygotowany do drogi powrotnej do Warszawy. Natomiast w kierunku Rzeszów - Przemyśl będzie uruchomiony pociąg zastępczy" - powiedział.

Dłużej będzie się też jechało z Warszawy do Poznania, ze względu na prace na odcinku Łowicz - Kutno. Czas drogi wyniesie do 3 godz. 50 min. O kilkanaście minut krócej będzie się jechało z Warszawy do Łodzi.

"Od 15 września, rozkład jazdy będzie ulegał prawdopodobnie niewielkiej modyfikacji, kolejna nastąpi w listopadzie. Apelujemy do pasażerów, aby sprawdzali nasz rozkład jazdy przed podróżą, uruchomiliśmy akcję informacyjną, rozdajemy m.in. ulotki z nowym rozkładem jazdy" - powiedział Tereszczuk.

Niewielkie zmiany w kursowaniu pociągów nastąpią w Kolejach Mazowieckich. Dotyczyć to będzie linii z Warszawy do Skierniewic, Działdowa i Łowicza.

W przypadku kursowania pociągów Przewozów Regionalnych zmiany mają się odbyć na linii Wrocław - Poznań, Łowicz - Kutno. Od września na odcinkach Pęgów - Oborniki oraz Oborniki Śl. - Skokowa przez dwa weekendy: 24/25 września oraz 22/23 października całkowicie zostanie zamknięty ruch, zorganizowana będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

"Wchodzimy w pewien etap kulminacji inwestycji. Celem tych prac jest m.in. poprawa stanu infrastruktury, czyli skrócenie czasu przejazdu i większa prędkość pociągów, zmniejszenie oddziaływania kolei na środowisko" - podsumował Kuczyński. Przypomniał, że w minionych 40 miesiącach zmodernizowano ponad 1,4 tys. km torów, wydając na ten cel ponad 7,5 mld zł. W pierwszej połowie bieżącego roku zmodernizowano m.in. ponad 113 km torów, 38 km sieci trakcyjnej, trzy mosty, sześć wiaduktów.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy modernizacja linii średnicowej w Warszawie? Minister infrastruktury podał kluczowe terminy i zakres prac. Stację Warszawa Powiśle zastąpią dwa nowe przystanki osobowe

W dniu 9 lipca 2025 r. minister infrastruktury – w odpowiedzi na interpelację poselską – udzielił obszernych informacji odnośnie terminów i zakresu modernizacji kolejowej linii średnicowej w Warszawie. Okazuje się, że jako pierwsza (w latach 2026-2029) będzie realizowana część wschodnia linii średnicowej (na praskim brzegu Wisły). Natomiast w drugim etapie (po 2030 r.) zmodernizowana będzie część zachodnia: od stacji Warszawa Zachodnia (bez samej stacji), przez stacje Warszawa Ochota, Warszawa śródmieście do ul. Wybrzeże Szczecińskie. Co ważne, w tym drugim etapie powstaną dwie nowe stacje w rejonie ronda de Gaulle’a oraz pomiędzy ul. Solec i Wybrzeże Kościuszkowskie a obecny przystanek Warszawa Powiśle zostanie na stałe wyłączony z użytkowania. Także w drugim etapie modernizacji zostanie przebudowany tunel średnicowy i most średnicowy na Wiśle.

Rolnicy dostaną własnego rzecznika? PSL składa projekt ustawy

Klub Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył w Sejmie projekt ustawy, której głównym celem jest powołanie nowej instytucji – Rzecznika Praw Rolników. Funkcję tę miałby każdorazowo pełnić Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, co – według autorów projektu – ma zagwarantować niezależność i bliskość tej roli wobec środowisk rolniczych.

Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

REKLAMA

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

REKLAMA

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

REKLAMA