Ukraińcy pracujący w Zakopanem chcą ściągnąć swoje rodziny do Polski
REKLAMA
REKLAMA
Niektórzy Ukraińcy pracujący pod Tatrami chcą wracać do swojej ojczyzny, inni wyjechać dalej na zachód.
REKLAMA
Jak zareagowali Ukraińcy w Polsce na wojnę w ojczyźnie?
"Dzisiejszy dzień rozpoczął się w wielu zakopiańskich hotelach płaczem na recepcjach, w kuchniach, w kantorach. Od rana są problemy personalne pracowników z Ukrainy. Są łzy, jest rozpacz spowodowana rosyjską inwazją i brakiem możliwości skontaktowania się z rodzinami. Zapewniamy pracownikom z Ukrainy pomoc, na ile możemy. Pracownicy z Ukrainy pytają o możliwość sprowadzenia do zakopiańskich hoteli swoich rodzin i już kilka hoteli wyraziło takie zgody, aby tymczasowo zakwaterować u siebie rodziny swoich pracowników z Ukrainy" – powiedział Wagner.
Sezon zimowy dobiega końca i tym samym zwalniają się pokoje, w których będzie można ulokować uchodźców z Ukrainy.
Ukraińcy w Polsce – część chce wyjechać z rodzinami do Niemiec
Cześć pracowników sektora hotelarskiego z Ukrainy deklaruje także chęć wyjazdu, ale nie do swojej ojczyzny, tylko dalej na zachód, do Niemiec, Czech, tam gdzie są już ich rodziny. Jak przekonywał Wagner, taki wyjazd nie jest kierowany efektem finansowym, ale chęcią bycia bezpiecznym, jak najdalej od konfliktu.
Ukraińcy w Polsce porzucili pracę i wrócili do domu
Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że cała ukraińska załoga jednego z zakopiańskich hoteli w czwartek nagle zwolniła się z pracy, argumentując to chęcią powrotu do swojej ojczyzny.
Ukraińcy w Polsce – Zakopane deklaruje pomoc
"Deklarujemy nasze zaangażowanie w ramach solidarności z narodem ukraińskim, bo to nasi przyjaciele i współpracownicy. Teraz w pierwszej kolejności najważniejsza jest doraźna pomoc w relokacji rodzin" – przekonywał Wagner.
Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń powiedział, że organizacja analizuje możliwości małopolskich hoteli, gdyby zapadła decyzja władz o przeznaczeniu obiektów hotelowych dla uchodźców na zasadach komercyjnych.
"Przeprowadzamy analizę zakresie możliwości przyjęcia uchodźców i na jakich zasadach. Sektor usług, w tym turystycznych, jest pierwszym miejscem, który chętnie przyjmie pracowników z Ukrainy" – dodał Biedroń.
Z oficjalnych danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie wynika, że w ubiegłym roku w całym województwie było zarejestrowanych 78 tys. pracowników z Ukrainy.
REKLAMA
REKLAMA