REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regulamin wynagradzania nauczycieli - dodatek za wysługę lat

dodatek za wysługę lat
dodatek za wysługę lat
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy w regulaminie wynagradzania nauczycieli rada gminy może uregulować kwestie dotyczące dodatku za wysługę lat?

Czy można w regulaminie wskazać, że dodatek za wysługę lat:

REKLAMA

  1. przysługuje nauczycielowi w pełnej wysokości za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie,
  2. przysługuje również w pełnej wysokości za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

Odpowiedź

Nie. Takie treści postanowienia regulaminu wynagradzania nauczycieli nie są prawidłowe. A to ze względu na przekroczenie zawartego w przepisach Karty nauczyciela upoważnienia ustawowego. Przepis ten upoważnia bowiem radę gminy jedynie do szczegółowych warunków przyznawania dodatku za wysługę lat. Ustawodawca nie upoważnił natomiast organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego do określenia, za jaki okres i kiedy dodatek ten przysługuje nauczycielowi.

Uzasadnienie

Organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. wysokość stawek dodatków (za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego - w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy oraz za warunki pracy, a także szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków),
  2. szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw,
  3. wysokość i warunki wypłacania składników wynagrodzenia - o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach.

Dodatek za wysługę lat a Karta Nauczyciela

Powyższe reguły wynikają z art. 30 ust. 6 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta nauczyciela (dalej: KN). Przepis ten precyzuje ponadto, że organ prowadzący powinien obowiązek swój w tym zakresie zrealizować tak, aby średnie wynagrodzenia nauczycieli (składające się z: wynagrodzenia zasadniczego, dodatków, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy) odpowiadały na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli - czyli wynosiły (w zależności od stopnia awansu zawodowego) od 100% do 184% kwoty bazowej.

WAŻNE

W zakresie dodatków organ prowadzący powinien w regulaminie uregulować szczegółowe warunki ich przyznawania oraz wysokość stawek tych dodatków. Na tym kompetencja organu stanowiącego gminy (powiatu, województwa samorządowego) się kończy.

Jak należy prawidłowo odczytać upoważnienie (np. rady gminy) do uregulowania "szczegółowych warunków przyznawania dodatków"? Odpowiedzi na to pytanie należy poszukiwać m.in. w orzecznictwie.

Dodatek za wysługę lat w rozstrzygnięciem nadzorczych wojewodów

Przykładowo wojewoda podkarpacki w rozstrzygnięciu nadzorczym z 28 sierpnia 2019 r. (nr P-II.4131.2.287.2019) wskazał, że "szczegółowe warunki przyznawania dodatków (w tym motywacyjnego) powinny służyć w szczególności do przykładowego określenia sposobu dokumentowania osiągnięć w realizowanym procesie dydaktycznym bądź realizowania w szkole zadań edukacyjnych. Kompetencja rady gminy nie obejmuje swym zakresem wskazania innych przesłanek, które nie mieszczą się w ramach ogólnych warunków przyznawania dodatków motywacyjnych".

Dodatek za wysługę lat w wyrokach sądów administracyjnych

Z kolei WSA w Poznaniu w wyroku z 22 stycznia 2020 r. (sygn. akt IV SA/Po 887/19) wskazał, że spełnienie wymogu "określenia szczegółowych warunków przyznawania dodatków" może nastąpić poprzez określenie okresu, na jaki przyznawany jest dany dodatek. "Określenie okresu, na jaki przyznawany jest dany dodatek, przez wskazanie warunków (okoliczności) wyznaczających początek i koniec jego biegu, mieści się w pojęciu określenia szczegółowych warunków przyznawania dodatków w rozumieniu art. 30 ust. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela".

Michał Cyrankiewicz

prawnik, dziennikarz, autor licznych publikacji z zakresu ustroju gmin, finansów publicznych, gospodarki komunalnej i samorządowego prawa pracy

Podstawy prawne

  • art. 30 ust. 6, art. 73 ust. 5 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1762)

  • art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2020 poz. 1320; ost. zm. Dz.U z 2021 r. poz. 1162)

źródło: "Gazeta Samorządu i Administracji"

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA