WSA o zasadach podejmowania uchwał w związku gmin
REKLAMA
Źródłem sporu była uchwała rady gminy wprowadzająca zmiany do statutu związku międzygminnego. Uchwała wprowadzała zasadę wyboru przewodniczącego zgromadzenia i jego zastępcy bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowego składu zgromadzenia, w głosowaniu tajnym.
REKLAMA
Rada Gminy postanowiła, więc że bezwzględna większość głosów będzie liczona od liczby obecnych członków zgromadzenia, przy obecności na posiedzeniu co najmniej połowy członków.
REKLAMA
Taka regulacja statutowa stała w sprzeczności z brzmieniem art. 71 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, według którego uchwały zgromadzenia związku są podejmowane większością głosów statutowej liczby członków zgromadzenia. Czyli bezwzględna większość głosów powinna być liczona od całości składu statutowego zgromadzenia, bez względu na to, ilu członków będzie obecnych na zgromadzeniu.
WSA orzekł na niekorzyść rady gminy stwierdzając, iż art. 71 u.s.g., według którego uchwały zgromadzenia związku są podejmowane bezwzględną większością głosów statutowej liczby członków zgromadzenia, ma zastosowanie do trybu podejmowania wszystkich uchwał tego organu związku, w tym także do uchwał o charakterze personalnym, nie dopuszczając żadnych odstępstw w zakresie swej regulacji.
III SA/Wr 119/09 - Wyrok WSA we Wrocławiu
Czytaj także: Związki i porozumienia międzygminne - korzyści ze współpracy>>
REKLAMA
REKLAMA