reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > WSA o zasadach podejmowania uchwał w związku gmin

WSA o zasadach podejmowania uchwał w związku gmin

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał orzeczenie dotyczące zasad podejmowania uchwał przez związek międzygminny.

Źródłem sporu była uchwała rady gminy wprowadzająca zmiany do statutu związku międzygminnego. Uchwała wprowadzała zasadę wyboru przewodniczącego zgromadzenia i jego zastępcy bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy statutowego składu zgromadzenia, w głosowaniu tajnym.

Rada Gminy postanowiła, więc że bezwzględna większość głosów będzie liczona od liczby obecnych członków zgromadzenia, przy obecności na posiedzeniu co najmniej połowy członków.

Taka regulacja statutowa stała w sprzeczności z brzmieniem art. 71 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, według którego uchwały zgromadzenia związku są podejmowane większością głosów statutowej liczby członków zgromadzenia. Czyli bezwzględna większość głosów powinna być liczona od całości składu statutowego zgromadzenia, bez względu na to, ilu członków będzie obecnych na zgromadzeniu.

WSA orzekł na niekorzyść rady gminy stwierdzając, iż art. 71 u.s.g., według którego uchwały zgromadzenia związku są podejmowane bezwzględną większością głosów statutowej liczby członków zgromadzenia, ma zastosowanie do trybu podejmowania wszystkich uchwał tego organu związku, w tym także do uchwał o charakterze personalnym, nie dopuszczając żadnych odstępstw w zakresie swej regulacji.

III SA/Wr 119/09 - Wyrok WSA we Wrocławiu

Czytaj także: Związki i porozumienia międzygminne - korzyści ze współpracy>>

samorzad.infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama