REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić wniosek o PESEL? Urzędnicy wprowadzają uchodźców w błąd

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Urszula Mirowska-Łoskot
dgp
Jak wypełnić wniosek o PESEL? Urzędnicy wprowadzają uchodźców w błąd
Jak wypełnić wniosek o PESEL? Urzędnicy wprowadzają uchodźców w błąd
Media

REKLAMA

REKLAMA

Jak wypełnić wniosek o PESEL? Urzędy odsyłają Ukraińców ubiegających się o nadanie numeru PESEL, którzy nie mają w paszporcie stempla o przekroczeniu granicy. Niesłusznie.

– Próbowałam pomóc złożyć wnioski o PESEL grupce Ukraińców, których zakwaterowano w mojej wsi i ręce mi opadły po pierwszej kilkugodzinnej wizycie w urzędzie gminy. Byliśmy w urzędzie jako pierwsi, jeszcze przed urzędnikami, ale to w niczym nie pomogło. Mimo że przed wypełnieniem druków dokładnie o wszystko wypytałam, to po dwóch godzinach okazało się, że to nie te druki (powinny być w języku ukraińskim, nie rosyjskim – a takie otrzymałam w recepcji) i są źle wypełnione – choć przed chwilą te same urzędniczki powiedziały, że wnioski mogą być wypełnione cyrylicą, a one wprowadzą w systemie naszym alfabetem. Okazało się też, że wszystkie dzieci muszą stawić się w urzędzie, choć widniała informacja, że tylko dzieci powyżej 12 lat. Na koniec i tak odesłano nas z kwitkiem, bo nie było stempli w paszportach z kontroli granicznej – skarży się na internetowym forum jedna z osób pomagających uchodźcom.

REKLAMA

Stanowisko MSWiA – niepotrzebny jest stempel

REKLAMA

Zdarza się, że gminni urzędnicy odsyłają Ukraińców do najbliższej placówki Straży Granicznej po stempel, ta natomiast twierdzi, że już takich zaświadczeń o przekroczeniu granicy danego dnia nie wydaje. Tymczasem data przybycia do Polski jest istotna, ponieważ zgodnie z przepisami pomocą mają zostać objęte osoby, które trafiły do Polski od 24 lutego 2022 r.

Poprosiliśmy o wyjaśnienie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Nie trzeba obawiać się braku pieczątki Straży Granicznej potwierdzającej wjazd, dane zostaną uzupełnione w trakcie procedury nadania numeru PESEL – zapewnia resort.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wniosku o PESEL rubryka na datę przyjazdu

We wniosku o nadanie numeru PESEL znajduje się m.in. rubryka, w której trzeba podać datę przyjazdu do Polski. Wypełniający go Ukrainiec musi oświadczyć, że podane dane są zgodne z prawdą.

We wniosku znajduje się klauzula, z której wynika, że jeśli ktoś podaje nieprawdę lub zataja prawdę we wniosku, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat i że jest świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Jak wypełnić wniosek o PESEL - odpowiednie informacje w druku

Warto także dokładnie zapoznać się z drukiem wniosku o nadanie numeru PESEL, aby uniknąć konieczności poprawiania formularza. Na nim widnieją szczegółowe informacje, jak go wypełnić, przykładowo – wielkimi literami w alfabecie łacińskim (a nie cyrylicą).

Czy dzieci muszą być obecne przy składaniu wniosku o PESEL?

Ukraińcy skarżą się też na problemy z rejestracją dzieci. Ta kwestia także jest uregulowana w przepisach. Wynika z nich, że dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana na podstawie oświadczenia, a to jest wymagane właśnie w sytuacji braku jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego personalia danej osoby.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA