REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić wniosek o PESEL? Urzędnicy wprowadzają uchodźców w błąd

Urszula Mirowska-Łoskot
dgp
Jak wypełnić wniosek o PESEL? Urzędnicy wprowadzają uchodźców w błąd
Jak wypełnić wniosek o PESEL? Urzędnicy wprowadzają uchodźców w błąd
Media

REKLAMA

REKLAMA

Jak wypełnić wniosek o PESEL? Urzędy odsyłają Ukraińców ubiegających się o nadanie numeru PESEL, którzy nie mają w paszporcie stempla o przekroczeniu granicy. Niesłusznie.

– Próbowałam pomóc złożyć wnioski o PESEL grupce Ukraińców, których zakwaterowano w mojej wsi i ręce mi opadły po pierwszej kilkugodzinnej wizycie w urzędzie gminy. Byliśmy w urzędzie jako pierwsi, jeszcze przed urzędnikami, ale to w niczym nie pomogło. Mimo że przed wypełnieniem druków dokładnie o wszystko wypytałam, to po dwóch godzinach okazało się, że to nie te druki (powinny być w języku ukraińskim, nie rosyjskim – a takie otrzymałam w recepcji) i są źle wypełnione – choć przed chwilą te same urzędniczki powiedziały, że wnioski mogą być wypełnione cyrylicą, a one wprowadzą w systemie naszym alfabetem. Okazało się też, że wszystkie dzieci muszą stawić się w urzędzie, choć widniała informacja, że tylko dzieci powyżej 12 lat. Na koniec i tak odesłano nas z kwitkiem, bo nie było stempli w paszportach z kontroli granicznej – skarży się na internetowym forum jedna z osób pomagających uchodźcom.

REKLAMA

Stanowisko MSWiA – niepotrzebny jest stempel

REKLAMA

Zdarza się, że gminni urzędnicy odsyłają Ukraińców do najbliższej placówki Straży Granicznej po stempel, ta natomiast twierdzi, że już takich zaświadczeń o przekroczeniu granicy danego dnia nie wydaje. Tymczasem data przybycia do Polski jest istotna, ponieważ zgodnie z przepisami pomocą mają zostać objęte osoby, które trafiły do Polski od 24 lutego 2022 r.

Poprosiliśmy o wyjaśnienie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Nie trzeba obawiać się braku pieczątki Straży Granicznej potwierdzającej wjazd, dane zostaną uzupełnione w trakcie procedury nadania numeru PESEL – zapewnia resort.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We wniosku o PESEL rubryka na datę przyjazdu

We wniosku o nadanie numeru PESEL znajduje się m.in. rubryka, w której trzeba podać datę przyjazdu do Polski. Wypełniający go Ukrainiec musi oświadczyć, że podane dane są zgodne z prawdą.

We wniosku znajduje się klauzula, z której wynika, że jeśli ktoś podaje nieprawdę lub zataja prawdę we wniosku, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat i że jest świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Jak wypełnić wniosek o PESEL - odpowiednie informacje w druku

Warto także dokładnie zapoznać się z drukiem wniosku o nadanie numeru PESEL, aby uniknąć konieczności poprawiania formularza. Na nim widnieją szczegółowe informacje, jak go wypełnić, przykładowo – wielkimi literami w alfabecie łacińskim (a nie cyrylicą).

Czy dzieci muszą być obecne przy składaniu wniosku o PESEL?

Ukraińcy skarżą się też na problemy z rejestracją dzieci. Ta kwestia także jest uregulowana w przepisach. Wynika z nich, że dziecko do 12. roku życia nie musi być obecne przy składaniu wniosku z wyjątkiem sytuacji, w której jego tożsamość będzie ustalana na podstawie oświadczenia, a to jest wymagane właśnie w sytuacji braku jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego personalia danej osoby.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 roku. Będą podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA