Senat przyjął jednogłośnie nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
REKLAMA
REKLAMA
Senat przyjął w czwartek jednogłośnie nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Przygotowana przez sejmową Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych nowela zakłada, że przepisami ustawy objęci będą też ci uchodźcy, którzy nie przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.
REKLAMA
Senat - nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
Za nowelizacją ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce głosowało 93 senatorów. Co jest rzadkim wydarzeniem w Polsce, nikt nie głosował przeciw, nikt się nie wstrzymał. Przyjęcie ustawy bez poprawek rekomendowały senackie komisje.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - poprzedni stan prawny
W obecnym kształcie przepisy ustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom, które regulują kwestie m.in. legalizacji ich pobytu, nadania im numeru PESEL, dostępu do opieki zdrowotnej czy udzielanej im pomocy, obejmują obywateli Ukrainy oraz ich małżonków, którzy po ataku Rosji z 24 lutego przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy - stan prawny po nowelizacji
REKLAMA
Uchwalona w środę przez Sejm i przyjęta w czwartek przez Senat nowelizacja dotyczy wykreślenia słowa "bezpośrednio" z ustawy. Analogiczna zmiana obejmie też przepis Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce dotyczący potwierdzenia ukończenia studiów przez uchodźcę, który nie dysponuje dyplomem. Poza tym nowela wprowadza zmiany legislacyjne.
W czwartek Senat przyjął też inną zmianę do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, czyli zaproponowane przez rząd utworzenie ewidencji małoletnich obywateli Ukrainy, którzy wjechali do Polski bez opieki osób sprawujących faktyczną pieczę nad nimi oraz byli umieszczeni w pieczy zastępczej na Ukrainie.
REKLAMA
REKLAMA