REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Aplikacja MObywatel z dowodem osobistym, kartą miejską, legitymacją emeryta i posła?

Aplikacja MObywatel z dowodem osobistym, kartą miejską, legitymacją emeryta i posła?
Aplikacja MObywatel z dowodem osobistym, kartą miejską, legitymacją emeryta i posła?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Rząd pracuje nad ustawą mającą na celu zapewnienie uznawania modułu mTożsamość w aplikacji mObywatel na dokładnie takich samych zasadach jak tradycyjnego dowodu osobistego. Regulacja powinna trafić do Sejmu jeszcze w tym roku – poinformował sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz.

Andruszkiewicz przekazał członkom sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii informację o nowych dokumentach i usługach udostępnionych w cyfrowym portfelu na dokumenty mObywatel oraz planach rozwoju tej aplikacji na rok 2022.

REKLAMA

MObywatel będzie zawierał legitymację emeryta

Poinformował posłów, że do mObywatela będzie wkrótce można podpiąć legitymację emeryta, rencisty czy osoby niepełnosprawnej. Nowa funkcjonalność umożliwi także kierowcom wgląd w informacje na temat otrzymanych mandatów.

Samorządy w MObywatel umieszczą karty miejskie

Andruszkiewicz dodał, że trwają również prace nad rozwiązaniem, które w ramach aplikacji umożliwi samorządom prowadzenie ewidencji i wydawanie lokalnych dokumentów elektronicznych, np. kart miejskich. Poinformował też, że prowadzone są prace wdrożeniowe, które pozwolą przechowywać w mObywatelu również certyfikaty Covid podopiecznych.

MObywatel z kodem QR

Zgodnie z zaprezentowanymi w Sejmie planami dotyczącymi rozwoju aplikacji zostanie ona uzupełniona o możliwość wysyłania powiadomień online oraz o mechanizm zapewniający łatwe uwierzytelnianie oraz przekazywanie danych do urzędu za pomocą kodu QR skanowanego z poziomu mObywatela, tak jak zostało to zrobione przy rozliczeniu podatkowym.

MObywatel zrównany z dowodem osobistym?

REKLAMA

Andruszkiewicz poinformował też o trwających pracach legislacyjnych mających na celu zapewnienie, by moduł mTożsamość, czyli dowód tożsamości w mObywatelu, był akceptowany na dokładnie takich samych zasadach jak tradycyjny dowód osobisty. Według Andruszkiewicza odpowiednia ustawa powinna trafić do Sejmu w „najbliższych miesiącach”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Naszą filozofią jest to, żeby mObywatel nie był tylko cyfrowym portfelem na podstawowe dokumenty, ale również miejscem, gdzie dane grupy, środowiska, związki czy organizacje, które np. wydają patenty - o ile one są oficjalnie respektowane przez organy polskiego państwa” – powiedział Andruszkiewicz odpowiadając na pytanie jednego z posłów, czy możliwe będzie przechowywanie w mObywatelu np. legitymacji poselskich czy patentów żeglarskich.

MObywatel bez ryzyka włamania

Andruszkiewicz zapewniał, że aplikacja jest bezpieczna. „Nie zarejestrowaliśmy żadnego incydentu włamania, przejęcia aplikacji, wykradzenia danych czy posłużenia się tymi danymi w jakimś celu niedozwolonym przez osoby trzecie” - powiedział.

MObywatel wzorem dla europejskiego portfela tożsamości cyfrowej?

Poinformował też, że w UE toczą się obecnie prace nad europejskim portfelem tożsamości cyfrowej, podczas których Polska prezentuje mObywatela jako aplikację modelową. Ma ona obecnie ponad 7 mln użytkowników i działa w niej 15 usług, w tym m.in. odpowiednik dowodu osobistego, prawa jazdy, certyfikat Covid czy e-recepty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

REKLAMA

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA