Aplikacja MObywatel z dowodem osobistym, kartą miejską, legitymacją emeryta i posła?
REKLAMA
REKLAMA
Andruszkiewicz przekazał członkom sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii informację o nowych dokumentach i usługach udostępnionych w cyfrowym portfelu na dokumenty mObywatel oraz planach rozwoju tej aplikacji na rok 2022.
REKLAMA
MObywatel będzie zawierał legitymację emeryta
Poinformował posłów, że do mObywatela będzie wkrótce można podpiąć legitymację emeryta, rencisty czy osoby niepełnosprawnej. Nowa funkcjonalność umożliwi także kierowcom wgląd w informacje na temat otrzymanych mandatów.
Samorządy w MObywatel umieszczą karty miejskie
Andruszkiewicz dodał, że trwają również prace nad rozwiązaniem, które w ramach aplikacji umożliwi samorządom prowadzenie ewidencji i wydawanie lokalnych dokumentów elektronicznych, np. kart miejskich. Poinformował też, że prowadzone są prace wdrożeniowe, które pozwolą przechowywać w mObywatelu również certyfikaty Covid podopiecznych.
MObywatel z kodem QR
Zgodnie z zaprezentowanymi w Sejmie planami dotyczącymi rozwoju aplikacji zostanie ona uzupełniona o możliwość wysyłania powiadomień online oraz o mechanizm zapewniający łatwe uwierzytelnianie oraz przekazywanie danych do urzędu za pomocą kodu QR skanowanego z poziomu mObywatela, tak jak zostało to zrobione przy rozliczeniu podatkowym.
MObywatel zrównany z dowodem osobistym?
REKLAMA
Andruszkiewicz poinformował też o trwających pracach legislacyjnych mających na celu zapewnienie, by moduł mTożsamość, czyli dowód tożsamości w mObywatelu, był akceptowany na dokładnie takich samych zasadach jak tradycyjny dowód osobisty. Według Andruszkiewicza odpowiednia ustawa powinna trafić do Sejmu w „najbliższych miesiącach”.
„Naszą filozofią jest to, żeby mObywatel nie był tylko cyfrowym portfelem na podstawowe dokumenty, ale również miejscem, gdzie dane grupy, środowiska, związki czy organizacje, które np. wydają patenty - o ile one są oficjalnie respektowane przez organy polskiego państwa” – powiedział Andruszkiewicz odpowiadając na pytanie jednego z posłów, czy możliwe będzie przechowywanie w mObywatelu np. legitymacji poselskich czy patentów żeglarskich.
MObywatel bez ryzyka włamania
Andruszkiewicz zapewniał, że aplikacja jest bezpieczna. „Nie zarejestrowaliśmy żadnego incydentu włamania, przejęcia aplikacji, wykradzenia danych czy posłużenia się tymi danymi w jakimś celu niedozwolonym przez osoby trzecie” - powiedział.
MObywatel wzorem dla europejskiego portfela tożsamości cyfrowej?
Poinformował też, że w UE toczą się obecnie prace nad europejskim portfelem tożsamości cyfrowej, podczas których Polska prezentuje mObywatela jako aplikację modelową. Ma ona obecnie ponad 7 mln użytkowników i działa w niej 15 usług, w tym m.in. odpowiednik dowodu osobistego, prawa jazdy, certyfikat Covid czy e-recepty.
REKLAMA
REKLAMA