REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wskaźniki inflacji: Polska 12,3 %, Holandia 11,2%, Niemcy 7,3%. Dobra produkcyjne w Niemczech 30,9% w górę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Wskaźniki inflacji: Polska 12,3 %, Holandia 11,2%, Niemcy 7,3%. Dobra produkcyjne w Niemczech 30,9% w górę
Wskaźniki inflacji: Polska 12,3 %, Holandia 11,2%, Niemcy 7,3%. Dobra produkcyjne w Niemczech 30,9% w górę
/
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Inflacja w kwietniu wyniosła rdr 12,3 proc., a mdm 2,0 proc. - GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rdr o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,0 proc.

- podał Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w kwietniu o 11,5 proc. rdr i wzrostu o 1,3 proc. mdm.

Poniżej poszczególne składniki wskaźnika inflacji za kwiecień i marzec 2022 r.:

kwiecień kwiecień marzec marzec
rdr mdm rdr mdm
INFLACJA OGÓŁEM 12,3 2,0 11 3,3
Żywność i napoje bezalkoholowe 12,7 4,2 9,2 2,2
Nośniki energii 27,3 2,4 24,3 4,7
Paliwa do prywatnych środków transportu 27,8 -0,8 33,5 28,1

Holandia/ Inflacja w kwietniu 11,2 proc.

Inflacja w Niderlandach wyniosła pod koniec kwietnia 11,2 proc. - informuje Holenderski Urząd Statystyczny (CBS). To nieznaczny spadek wobec marca, kiedy oscylowała wokół 12 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z informacji CBS opublikowanych w piątek, wynika średni poziom cen towarów i usług w Holandii był w kwietniu o 11,2 proc. wyższy niż w tym samym miesiącu 2021 r. Inflacja pozostaje więc na historycznie wysokim poziomie, choć nieznacznie spadła w porównaniu z marcem (11,9 proc.).

Ceny energii w kwietniu były o 83 proc. wyższe niż w kwietniu ubiegłego roku. Benzyna i olej napędowy są zatem nadal czynnikiem napędzającym inflację.

W ocenie urzędu kwietniowa inflacja jest nieco niższa niż w marcu ze względu na spadek cen ropy i gazu. CBS zauważa jednak, że ciągle są one wysokie - ropa jest droższa o około 75 proc. niż rok temu, a za gaz, sześć razy droższy.

Inflacja w Niemczech

Wyższe koszty produkcji stwarzają perspektywę wzrostu cen konsumpcyjnych w nadchodzących miesiącach - przedsiębiorstwa przerzucają swoje koszty na kupujących. Obecnie niemiecka inflacja wynosi 7,3 proc. i jest "najwyższa od czasów zjednoczenia Niemiec". "Niektórzy ekonomiści spodziewają się, że w najbliższych miesiącach wzrośnie ona do wartości dwucyfrowych".

"Zakres, a zwłaszcza rozległość wzrostu cen producentów sugeruje, że niemiecka inflacja pozostanie bardzo wysoka jeszcze przez długi czas" - podsumował Andrew Kenningham, analityk firmy konsultingowej Capital Economics.

Według danych, które niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu opublikowało 6 marca br., z Rosji do Niemiec jest importowane 55 proc. ogółu gazu ziemnego.

Ceny dóbr produkcyjnych w Niemczech rosną w najszybciej od 73 lat

REKLAMA

Ceny dóbr produkcyjnych w Niemczech rosną w najszybszym tempie od przynajmniej 73 lat, czyli od początku gromadzenia danych w 1949 r. Są obawy, że największa gospodarka strefy euro jest poważnie zagrożona stagflacją - podał w środę Financial Times.

Niemiecki wskaźnik cen dóbr produkcyjnych (producer price index/PPI)w marcu był o 30,9 proc. wyższy niż w tym samym okresie rok temu. "Oficjalny wskaźnik odnotowany przez Federalny Biuro Statystyczne (Destatis) był wyższy niż prognoza ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera, która przewidywała 28,2 proc." - podkreśliła gazeta.

Tempo niemieckiej inflacji cen producentów jest obecnie ponad dwukrotnie szybsze niż w latach 70-tych, epoce naznaczonej stagflacją, definiowanej jako okres niskiego wzrostu i wysokiej inflacji. "We wtorek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego dla Niemiec na 2022 rok do 2,7 proc., czyli o 1,7 punktu procentowego poniżej poprzedniej prognozy" - przypomniał FT. Dziennik skomentował, że jest to największa obniżka prognozy wśród gospodarek krajów rozwiniętych i ujawnia to "skalę narażenia niemieckiego przemysłu energochłonnego na wojnę w Ukrainie".

REKLAMA

Jak przekazał Financial Times, MFW "próbuje złagodzić obawy", że gospodarce światowej grozi stagflacja. Pierre-Olivier Gourinchas, główny ekonomista MFW powiedział w tym tygodniu, że "ryzyko szoku naftowego w stylu lat 70. jest obecnie mniejsze, ponieważ świat jest mniej zależny od ropy naftowej".

Niemniej niemiecka gospodarka jest nie tyle zależna od rosyjskiej ropy co od gazu ziemnego. FT przekazał dane Destatis, według którego cena gazu w płacona przez niemieckich producentów wzrosła od marca 2021 r. o 145 proc. Chociaż ceny ropy wzrosły o "skromniejsze" 61 proc., to ogólne ceny energii w Niemczech wzrosły o 84 proc.

Dziennik podkreślił, że wzrosły nie tylko ceny energii: produkty eksportowe Rosji i Ukrainy takie jak nawozy, pasza dla zwierząt gospodarskich, produkty drzewne i mąka zbożowa, wzrosły w tempie rocznym od 34 proc. do 87 proc.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

REKLAMA

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA