Gmina nie może obciążyć mieszkańców kosztami budowy kanalizacji
REKLAMA
Gmina nie ma prawa żądać od mieszkańców środków na realizację własnego obowiązku ustawowego. Nie może więc w uchwale zobowiązać mieszkańców do współfinansowania inwestycji.
REKLAMA
Wypowiedział się na ten temat Naczelny Sąd Administracyjny w orzeczeniu z dnia 5 lipca 2011 r. (sygn. akt. II OSK 673/11).
REKLAMA
Sprawa dotyczyła gminy, która podjęła uchwałę w sprawie wysokości udziału finansowego osób fizycznych i prawnych w kosztach budowy kanalizacji. Uchwała rady gminy była aktem prawa miejscowego – zawierała normy o charakterze generalnym i abstrakcyjnym – czyli adresatami uchwały były wszystkie osoby zamierzające podłączyć się do kanalizacji i aby ten zamiar zrealizować musiały one uiścić określoną opłatę.
Podstawą prawną stanowienia aktów prawa miejscowego musi być upoważnienie zawarte w ustawie tymczasem, jak stwierdził sąd, brak jest ustawy która dawałaby gminie uprawnienie do podjęcia uchwały obciążającej mieszkańców opłatami związanymi z budową kanalizacji.
Obowiązek ponoszenia ciężarów publicznych może być nałożony jedynie w drodze ustawy – stanowi konstytucja. Czyli w każdym przypadku nakładania przez gminę obowiązków na jej mieszkańców gmina musi wskazać upoważnienie zawarte w przepisie rangi ustawowej.
Podjęcie uchwały będącej aktem prawa miejscowego bez wymaganego upoważnienia ustawowego stanowi istotne naruszenie prawa.
Jak przypomniał NSA, właściciele nieruchomości mogą uczestniczyć w kosztach budowy tych urządzeń tylko poprzez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich.
samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna
REKLAMA
REKLAMA