| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Gminy zabraniają nauczycielom pracy w kilku szkołach

Gminy zabraniają nauczycielom pracy w kilku szkołach

Nauczyciel może pracować w danej gminie tylko w jednej szkole – takie zasady wprowadzają organy prowadzące szkoły szukając oszczędności – poinformował „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak ograniczyć wydatki na oświatę - głowią się samorządy obarczane coraz większą ilością zadań i rosnącymi w konsekwencji wydatkami. Nie wystarcza już łączenie klas, zwolnienia i zamrożenie naboru. Teraz samorządy testują nową metodę – zabraniają nauczycielom pracy na kilku etatach w różnych szkołach w tej samej gminie.

Tylko pełne etaty i godziny ponadwymiarowe pozwalają gminom na zapewnienie nauczycielom średnich płac pisze DGP. Problem dla gminy pojawia się wtedy gdy nauczyciele pracują na kilku etatach – często niepełnych - w różnych szkołach. Wtedy konieczność wypłaty dodatku uzupełniającego może stać się dla gminy poważnym problemem. Częstochowa w ciągu dwóch lat wydała na ten cel ok. 26 mln zł dlatego zdecydowała się zakazać nauczycielom wieloetatowości. Korzyścią tego rozwiązania mają być nie tylko oszczędności ale także poprawa jakości kształcenia.

Problem w tym, że nie wiadomo jeszcze czy takie postępowanie samorządów jest zgodne  z prawem. Może pojawić się konflikt z normami konstytucji – bowiem wolność pracy oznacza nie tylko zakaz zmuszania do jej wykonywania ale także zakaz ograniczania dostępu do niej.  

Pierwsze sprawy nauczycieli niezadowolonych z narzucanych im ograniczeń są już rozpatrywane przez sądy I instancji – podał DGP.

Czytaj także: Czas pracy nauczycieli>>

samorzad.infor.pl / Dziennik Gazeta Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »