REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki dla nauczycieli wchodzących do zawodu + 20% od 1 września 2022 r.

Podwyżki dla nauczycieli wchodzących do zawodu + 20% od 1 września 2022 r.
Podwyżki dla nauczycieli wchodzących do zawodu + 20% od 1 września 2022 r.

REKLAMA

REKLAMA

Nie słucham związków zawodowych, po prostu realizuje to, co jest rzeczywiście konieczne. Konieczne jest podniesienie wynagrodzeń dla osób wchodzących do zawodu nauczyciela - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek pytany o podwyżki dla nauczycieli i rozmowy ze związkowcami.

Czarnek: Realizuje to, co jest konieczne, czyli podwyżki dla początkujących nauczycieli

REKLAMA

Minister edukacji i nauki w środę 20 lipca 2022 r. na konferencji prasowej został zapytany o zaplanowane na wrzesień podwyżki dla nauczycieli i wypowiedzi przedstawicieli związków zawodowych zrzeszających nauczycieli na temat proponowanych podwyżek.
We wtorek 19 lipca w MEiN odbyło się spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli. Dotyczyło projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Resort proponuje w nim zwiększenie od 1 września 2022 r. wynagrodzeń nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie. Związkowcy przed i po spotkaniu mówili, że propozycja resortu jest dla nich niesatysfakcjonująca, wskazywali, że rozporządzenie to oznacza, że wzrosną wynagrodzenia tylko 20 proc. nauczycieli, a pozostałych 80 proc., czyli nauczycieli mianowanych i dyplomowanych, będą zamrożone.

REKLAMA

"Dopiero co słyszałem od związków zawodowych, że jest zapaść, jeśli chodzi o nauczycieli wchodzących do zawodu, że zawód nauczyciela jest absolutnie nieatrakcyjny, nieopłacany, więc młodzi ludzie po studiach nie chcą wchodzić do zawodu. Odpowiadając na to, robimy podwyżki o 20 proc. od 1 września, a związki zawodowe znów niezadowolone" - odpowiedział Czarnek.

"Ja nie słucham związków zawodowych, po prostu realizuje to, co jest rzeczywiście konieczne. Konieczne jest podniesienie wynagrodzeń dla osób wchodzących do zawodu nauczyciela i ta 20-proc. podwyżka łącznie od 1 września jest absolutnie zasadna. A wszyscy inni dostali podwyżki wysokości 4,4 proc. tak jak cała budżetówka" - wskazał minister edukacji i nauki.

Odniósł się też do informacji, że senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu rekomendować będzie Senatowi poprawki zwiększające wynagrodzenie wszystkich nauczycieli o 20 proc.

"Demokratyczna większość senacka, jak to dumnie nazywa pan marszałek (Senatu Tomasz) Grodzki może sobie nawet zrobić 160 proc. podwyżki bez zmian systemowych w oświacie. Proszę wytłumaczyć wszystkim innym w sektorze budżetowym, tzw. budżetówce, że byłby to podwyżki dla wszystkich nauczycieli 20 proc., a dla innych urzędników w obszarze budżetowym tylko 4,4 proc. Bez zmian systemowych na to po prostu nie ma zgody" - powiedział szef MEiN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Myśmy proponowali 36 proc. Jesteśmy lepsi od Senatu (...). Tylko nie było zgody związków zawodowych na to" - dodał.

Nowelizacja Karty Nauczyciela

REKLAMA

Zgodnie z procedowaną w Senacie nowelizacją ustawy Karta Nauczyciela liczba stopni awansu zawodowego zostanie zmniejszona. Likwidacji ulegną dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Po ich likwidacji w systemie – zamiast czterech stopni awansu zawodowego będą: nauczyciel początkujący (niemający stopnia awansu zawodowego) i – tak jak obecnie – nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany.

Nowelizacja wprowadza też zmiany dotyczące wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim, średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty – 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego – 111 proc. Wysokość średniego wynagrodzenia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego ma nie ulec zmianie. Tak, jak dotąd, ma wynosić dla nauczyciela mianowanego 144 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela dyplomowanego – 184 proc. kwoty bazowej.

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu zdecydowała, że będzie rekomendować Senatowi poprawkę, zgodnie z którą średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego ma wynosić 130 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej, nauczyciela mianowanego - 187 proc. kwoty bazowej, a nauczyciela dyplomowanego - 233 proc. kwoty bazowej.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze początkującego nauczyciela od 1 września 2022 r.

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra edukacji i nauki wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela początkującego ma wzrosną o kwoty od 250 do 345 zł brutto wobec obecnych wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego.

W tabeli, będącej załącznikiem do projektu, minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym od 1 września 2022 r. ma wynosić 3424 zł brutto.

Minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela początkującego z zawodowym tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym, tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych, od 1 września ma wynosić 3329 zł brutto. Wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli mianowanych z takim poziomem kwalifikacji ma wynosić od 1 września 3400 zł brutto.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pozostałych nauczycieli mianowanych oraz wszystkich dyplomowanych od 1 września ma nie ulec zmianie.

Na tzw. średnie wynagrodzenie nauczycieli składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki do niego. Jest ich kilkanaście: za wysługę lat, funkcyjne (wynikający z pełnienia funkcji kierowniczej, dla opiekuna stażu, dla wychowawcy klasy, nauczyciela doradcy, nauczyciela konsultanta), motywacyjny, za warunki pracy, za uciążliwość pracy, nagroda jubileuszowa, nagroda ze specjalnego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie za pracę w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka), odprawa emerytalno-rentowa i odprawa z tytułu rozwiązania stosunku pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ mir/

Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ola
  2022-07-23 13:09:15
  Pan minister naprawę nie wie o czym mówi. Jestem w zawodzie 40 lat .Pracuję w szkolnictwie specjalnym i razem z wszystkimi dodatkami mam na rękę aż 3950zł.Jestem pedagogiem specjalnym i neurologopedą. Do pracy dojeżdżam prawie 5 km ( proszę policzyć koszty paliwa, nie mam zwrotu ,bo szkoła jest w tym samym mieście). Plan zajęć mam tak rozłożony, że trudno byłoby mi dorobić w innej placówce ( kilka godzinnych okienek pomiędzy lekcjami).Zaznaczam tez ,że jako nauczyciel wykonują.cy tzw. zajęcia rewalidacyjne mam stawkę za 60 minut( czyli za 1 lekcję mam płacone 0,75 stawki). Dodatki trudnościowy i uciążliwy są minimalne (około 6 procent zasadniczej pensji, bo samorządu nie stać?).Do tego zajęcia odbywają się w ciasnocie ( po dwie klasy w jednym pomieszczeniu) i często na korytarzach( nie mogą być po południu ,bo gminny nie chcą dodatkowo dowozić uczniów). Poza tym klasy , z oszczędności są łączone. Za około 300zł więcej niż nauczyciel szkoły wiejskiej ( 10% dodatku, gdzie są małoliczebne klasy ) i masowej pracujemy w klasach łączonych (np.4,5 i 6). To naprawdę jest walka o przetrwanie, a nie nauka . Proponuję panu Czarnkowi wsłuchać się w głosy nauczycieli z prowincji. Tu może nie ma, aż tak widocznego odpływu kadry nauczycielskiej ,jak w dużych aglomeracjach ( bo nie ma tylu możliwości zmiany pracy) ale średnia wieku to 50 lat i więcej. Pomimo, że kocham swoja pracę to nie wracam w nowym roku do szkoły. Znalazłam lepiej płatną pracę w pobliskim mieście wojewódzkim. Niestety, odkąd zostałam wdową nie jest możliwe utrzymanie się z jednej pensji nauczycielskiej. Galopująca inflacja, podwyżki opłat za prąd i centralne ogrzewanie i brak perspektyw podwyżki w tym zawodzie nie pozostawiają mi wyboru. Myślę, że w podobnej sytuacji jest wielu pracujących mianowanych i dyplomowanych samotnych nauczycieli i rodzin nauczycielskich. Nie rozumiem dlaczego tylko ten jeden ,jedyny zawód jest tak traktowany po macoszemu. Młodzi otrzymają na starcie 20 procent podwyżki ale to i tak da na rękę ciut powyżej najniższej krajowej. Już widzę ,jak rzesze młodzieży po studiach pali się do pracy za takie nędzne pieniądze i jeszcze ma być poddawana ocenom pracy i egzaminom, by po 4 latach (i dłużej do kolejnych awansów w zawodzie) mieć nadal nędzne zarobki, a coraz więcej odpowiedzialności i pracy papierkowej( wbrew rozporządzeniom MEN kuratorzy przy kontrolach szkół nadal wymagają "papierów" wszelkiej maści). Proponuję ,by pan Czarnek nie ignorował oddolnych głosów nauczycieli, no chyba, że postanowił powolutku wyplenić ze szkół najlepszych i najlepiej wykształconych nauczycieli i skazać ją na powolną degrengoladę i miałkość?
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • ELA Wu.
  2022-07-21 22:36:48
  Proponuję żeby pan minister Czarnek popracował przez rok jako nauczyciel dyplomowany za marne grosze a potem wrócił na stanowisko ministra i nie wprowadzał ludzi w błąd. Czy pan nie uważa, że nauczyciel dyplomowany z 40 letnim stażem pracy powinien być bardziej doceniony za swoją pracę. Ja nie mam żadnych dodatków, jedynie motywacyjny i stażowy i moja wypłata netto nie przekracza 3 800 złotych. Proszę uwzględnić, że tacy nauczyciele także są i nie mają nadgodzin i innych możliwości na dorobienie.Buta pana ministra i idąca z nią w parze arogancja nie mają granic. Ubolewam nad tym, że mamy takiego niekompetentnego ministra. Żal serce ściska :(
  2
 • AAAA
  2022-08-11 15:10:09
  Wielki minister zapomniał dodać, że do tej pory stażysta po 5 latach studiów zarabiał mniej niż najniższa krajowa. Jaki minister taka podwyżka
  0
 • Bbb
  2022-08-11 14:37:22
  A ja za 2800 na rękę dwa tygodnie w wakacje urlopu. Dzieci same w domu bo nauczyciele mają dwa miesiące wolnego. 40 godz. w tygodniu do pracy jak wszyscy dojeżdżam na własny koszt. Nie mam świadczenia urlopowego, funduszu zdrowotnego płatnych zastępstw. Bo nikt nikogo nie zastępuje. Jak zachoruję robota czeka aż wrócę i zrobię więc idę na zwolnienie jak już się podnieść z wyra nie mogę. Nie jak nauczyciele gardełko boli i już tydzień zwolnienia. Studia też skończyłam rachunkowość i finanse nie jakieś magisterki i podyplowmówki pedagogiczne zaoczne pięć lat w rok ***** warte.
  15
  pokażodpowiedzi (3)
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

REKLAMA

Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

REKLAMA

Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

REKLAMA