REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Elektroniczne mapy dla służb ratowniczych - na wiosnę 2012 r.

REKLAMA

Do końca marca 2012 r. mają być gotowe elektroniczne mapy dla Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego, które przyjmują zgłoszenia na wszystkie numery alarmowe (w tym 112). Dzięki temu możliwa będzie dokładniejsza lokalizacja zgłoszeń.

Uniwersalny Moduł Mapowy ma udostępniać służbom aktualne dane z Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego. Pozwoli to na dokładniejszą lokalizacje zdarzeń, np. zgłoszonych wypadków drogowych, śledzenie położenia pojazdów służb ratowniczych, a więc także zarządzanie zespołami będącymi w trasie. Dzięki modułowi będzie można też wyznaczać optymalne trasy dojazdu służb ratowniczych oraz planować np. akcje prewencyjne.

REKLAMA

REKLAMA

Moduł przygotowuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii (GUGiK) w ramach projektu Geoportal 2. Umowę z wykonawcą GUGiK podpisał w połowie września, a projekt ma być zakończony do końca marca 2012 r. Poinformował o tym w środę w Warszawie podczas konferencji "WCPR i co dalej?" kierownik przedsięwzięcia Marek Szulc z GUGiK.

Główny Urząd Geodezji i Kartografii tworzy moduł mapowy z myślą o policji, straży pożarnej, systemie ratownictwa medycznego, wojewódzkich centrach powiadamiania ratunkowego i innych podmiotach związanych z zarządzaniem kryzysowym. "Główny Urząd Geodezji i Kartografii będzie dążył do tego, aby Uniwersalny Moduł Mapowy był rozwiązaniem dla jak najszerszego grona odbiorców" - zapewniał Szulc. Podkreślił, że aktualizowany na bieżąco zasób państwowy dostarcza najdokładniejsze dane lokalizacyjne.

O tym, że same mapy nie zawsze wystarczą do dokładnego zlokalizowania miejsca zdarzenia, mówili podczas środowej konferencji przedstawiciele warszawskiej straży miejskiej. Stołeczni strażnicy od lata br. używają własnego systemu lokalizowania zdarzeń, posługującego się mapami spoza GUGiK. Jednak jeżeli mieszkaniec Warszawy dzwoni do straży miejskiej z telefonu komórkowego, dokładność lokalizacji zdarzenia wynosi aż 300 metrów.

Stołeczna straż miejska używa elektronicznych map m.in. do ustalania pozycji patroli. System tworzy też mapy, pokazujące, gdzie intensywność zdarzeń jest największa. Dzięki temu dowódcy wiedzą, gdzie skierować więcej funkcjonariuszy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W połowie lutego MSWiA poinformowało, że Centra Powiadamiania Ratunkowego będą gotowe we wszystkich województwach do końca 2011 r. Operatorzy mają dysponować bezpośrednimi połączeniami komputerowymi ze wszystkimi służbami ratowniczymi w województwie.

System ma być przyjazny dla obcokrajowców - operator otrzyma możliwość przełączania rozmów w innych językach w różne miejsca w Polsce, gdzie aktualnie dyżurują osoby znające dany język.

Pierwsze w Polsce CPR działa od kwietnia 2009 r. w Małopolsce i obsługuje Kraków oraz powiat krakowski (ponad 1,1 mln mieszkańców). Pracownicy małopolskiego CPR odbierają dziennie średnio 1071 połączeń, z czego ok. 92 proc. to połączenia na numer 112, a reszta - na nr 998.

We wrześniu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym skrytykowała sposób wdrażania systemu alarmowego numeru 112 i oceniła, że szanse na poprawę sytuacji przed Euro 2012 są niewielkie, co może zaszkodzić opinii Polski. NIK wskazywała m.in. na problemy z lokalizowaniem dzwoniących i brak CPR-ów.

W środę w Warszawie poinformowano, że pierwszy wojewódzki CPR zostanie uruchomiony w Lublinie. Przedstawiciele MSWiA i wojewody lubelskiego unikali jednak jednoznacznej deklaracji, kiedy dokładnie to nastąpi.

Czytaj także: Centrum powiadamiania ratunkowego - nowe kompetencje wojewody>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA