Ruszyła Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego
REKLAMA
Powołanie Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego zapowiedziano w deklaracji końcowej przyjętej w trakcie Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie 30 września 2011 r. Program akademii stworzyła Krajowa Szkoła Administracji Publicznej z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Akademia jest finansowana ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ.
REKLAMA
REKLAMA
Podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych ds. pomocy rozwojowej Krzysztof Stanowski powiedział PAP, że na pierwszy cykl szkoleń w ramach akademii ministerstwo przeznaczyło ok. 1 mln zł. "Analogicznie będziemy to finansowali w latach przyszłych. Jest istotne, żeby to był program systematyczny, jest on częścią polskiej pomocy rozwojowej" - powiedział.
22 urzędników z pięciu krajów Partnerstwa Wschodniego odebrało w piątek w siedzibie KSAP świadectwa ukończenia pierwszego modułu szkoleń realizowanych w ramach programu. Dotyczył on partnerstwa publiczno-prywatnego. Spośród sześciu krajów PW zabrakło jedynie przedstawicieli Białorusi, która nie przyjęła zaproszenia do programu.
Stanowski podkreślił, że Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego to ważna inicjatywa, za pomocą której Polska chce dzielić się doświadczeniami w zakresie administrowania państwem. "Mając świadomość, że do zmian demokratycznych potrzebni są nie tylko politycy i rewolucjoniści, ale przede wszystkim administracja, która jest zdolna te rewolucyjne często myśli wdrożyć w życie. Polska pokazała, że to jest możliwe" - powiedział Stanowski.
REKLAMA
"Zajęcia są w języku angielskim, tłumaczone na rosyjski. Planujemy jeszcze w tym roku jedno takie dwutygodniowe szkolenie na temat komunikacji w administracji publicznej. W przyszłym roku są już zaplanowane trzy takie spotkania na temat etyki w służbie cywilnej, zarządzania oraz programów unijnych" - powiedział PAP dyrektor KSAP Jacek Czaputowicz.
Jak zaznaczył, rekrutacją do programu zajmują się placówki dyplomatyczne w krajach Partnerstwa. "Wszyscy są urzędnikami. W różnym wieku, ale ważne jest, żeby byli właściwie dobrani do tematu szkolenia. Jeśli mówimy o partnerstwie publiczno-prywatnym, które było tematem obecnego szkolenia, to brały w nim udział osoby m.in. z ministerstw gospodarki w swoich państwach" - wyjaśnił.
W kolejnych modułach szkoleń - mówił Czaputowicz - będzie uczestniczyć od 20 do 30 osób z krajów PW. "Jeżeli ten program będzie dłużej trwał, to możemy liczyć, że w przeciągu kilku lat kilkaset osób będzie przeszkolonych w tych tematach, w których Polska ma doświadczenie i coś do powiedzenia" - zaznaczył Czaputowicz.
Stanowski zapowiedział w rozmowie z PAP, że program będzie kontynuowany w kolejnych latach. "Akademia nie jest związana tylko z polską prezydencją, jest komplementarna z innymi podobnymi programami, które MSZ realizuje we współpracy z KSAP, m.in. programem SENSE dotyczącym zarządzania kryzysowego" - powiedział.
Jak powiedział, Polska będzie starała się zaangażować w akademii pozostałe kraje UE. "Ideą Partnerstwa Wschodniego jest przekonanie nie tylko Polaków i Szwedów, ale też Portugalczyków, Włochów czy Hiszpanów, że Białoruś, Ukraina i Gruzja to nasze sąsiedztwo" - powiedział.
Podkreślił, że inicjatywa PW jest programem całej UE. "Spodziewam się, że na kolejnych sesjach zobaczymy współpracujących zgodnie wykładowców z KSAP i z jej odpowiedników z Niemiec, Włoch czy Hiszpanii" - powiedział Stanowski.
Wyraził żal, że Białorusini nie zdecydowali się jak na razie na uczestnictwo w szkoleniach. "Ale droga do Polski zawsze jest otwarta. Na Białorusi życzliwy urzędnik jest co najmniej w takiej samej cenie jak w Polsce czy na Ukrainie" - ocenił.
Celem Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego jest wzmocnienie administracji publicznej w państwach Partnerstwa Wschodniego poprzez organizację specjalistycznych modułów szkoleniowych dla urzędników z państw partnerskich: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.
Szkolenia w ramach programu podzielono na pięć modułów tematycznych: partnerstwo publiczno-prywatne, komunikacja społeczna, ekonomia sektora publicznego, zarządzanie w administracji publicznej (w tym zarządzanie projektami), instytucje i prawo Unii Europejskiej. W każdym z modułów, które będą trwać po dwa tygodnie, przewidziano wykłady i warsztaty prowadzone przez ekspertów i praktyków.
REKLAMA
REKLAMA