Kategorie

Ruszyła Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego

Ponad 20 urzędników z pięciu krajów odebrało w piątek w Warszawie świadectwa ukończenia pierwszego szkolenia w ramach Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego.

Powołanie Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego zapowiedziano w deklaracji końcowej przyjętej w trakcie Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie 30 września 2011 r. Program akademii stworzyła Krajowa Szkoła Administracji Publicznej z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Akademia jest finansowana ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ.

Reklama

Podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych ds. pomocy rozwojowej Krzysztof Stanowski powiedział PAP, że na pierwszy cykl szkoleń w ramach akademii ministerstwo przeznaczyło ok. 1 mln zł. "Analogicznie będziemy to finansowali w latach przyszłych. Jest istotne, żeby to był program systematyczny, jest on częścią polskiej pomocy rozwojowej" - powiedział.

22 urzędników z pięciu krajów Partnerstwa Wschodniego odebrało w piątek w siedzibie KSAP świadectwa ukończenia pierwszego modułu szkoleń realizowanych w ramach programu. Dotyczył on partnerstwa publiczno-prywatnego. Spośród sześciu krajów PW zabrakło jedynie przedstawicieli Białorusi, która nie przyjęła zaproszenia do programu.

Stanowski podkreślił, że Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego to ważna inicjatywa, za pomocą której Polska chce dzielić się doświadczeniami w zakresie administrowania państwem. "Mając świadomość, że do zmian demokratycznych potrzebni są nie tylko politycy i rewolucjoniści, ale przede wszystkim administracja, która jest zdolna te rewolucyjne często myśli wdrożyć w życie. Polska pokazała, że to jest możliwe" - powiedział Stanowski.

Reklama

"Zajęcia są w języku angielskim, tłumaczone na rosyjski. Planujemy jeszcze w tym roku jedno takie dwutygodniowe szkolenie na temat komunikacji w administracji publicznej. W przyszłym roku są już zaplanowane trzy takie spotkania na temat etyki w służbie cywilnej, zarządzania oraz programów unijnych" - powiedział PAP dyrektor KSAP Jacek Czaputowicz.

Jak zaznaczył, rekrutacją do programu zajmują się placówki dyplomatyczne w krajach Partnerstwa. "Wszyscy są urzędnikami. W różnym wieku, ale ważne jest, żeby byli właściwie dobrani do tematu szkolenia. Jeśli mówimy o partnerstwie publiczno-prywatnym, które było tematem obecnego szkolenia, to brały w nim udział osoby m.in. z ministerstw gospodarki w swoich państwach" - wyjaśnił.

W kolejnych modułach szkoleń - mówił Czaputowicz - będzie uczestniczyć od 20 do 30 osób z krajów PW. "Jeżeli ten program będzie dłużej trwał, to możemy liczyć, że w przeciągu kilku lat kilkaset osób będzie przeszkolonych w tych tematach, w których Polska ma doświadczenie i coś do powiedzenia" - zaznaczył Czaputowicz.

Stanowski zapowiedział w rozmowie z PAP, że program będzie kontynuowany w kolejnych latach. "Akademia nie jest związana tylko z polską prezydencją, jest komplementarna z innymi podobnymi programami, które MSZ realizuje we współpracy z KSAP, m.in. programem SENSE dotyczącym zarządzania kryzysowego" - powiedział.

Jak powiedział, Polska będzie starała się zaangażować w akademii pozostałe kraje UE. "Ideą Partnerstwa Wschodniego jest przekonanie nie tylko Polaków i Szwedów, ale też Portugalczyków, Włochów czy Hiszpanów, że Białoruś, Ukraina i Gruzja to nasze sąsiedztwo" - powiedział.

Podkreślił, że inicjatywa PW jest programem całej UE. "Spodziewam się, że na kolejnych sesjach zobaczymy współpracujących zgodnie wykładowców z KSAP i z jej odpowiedników z Niemiec, Włoch czy Hiszpanii" - powiedział Stanowski.

Wyraził żal, że Białorusini nie zdecydowali się jak na razie na uczestnictwo w szkoleniach. "Ale droga do Polski zawsze jest otwarta. Na Białorusi życzliwy urzędnik jest co najmniej w takiej samej cenie jak w Polsce czy na Ukrainie" - ocenił.

Celem Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego jest wzmocnienie administracji publicznej w państwach Partnerstwa Wschodniego poprzez organizację specjalistycznych modułów szkoleniowych dla urzędników z państw partnerskich: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Szkolenia w ramach programu podzielono na pięć modułów tematycznych: partnerstwo publiczno-prywatne, komunikacja społeczna, ekonomia sektora publicznego, zarządzanie w administracji publicznej (w tym zarządzanie projektami), instytucje i prawo Unii Europejskiej. W każdym z modułów, które będą trwać po dwa tygodnie, przewidziano wykłady i warsztaty prowadzone przez ekspertów i praktyków.

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Do kiedy wystawienie ocen 2021?

  Do kiedy wystawienie ocen 2021? Ile czasu mają uczniowie na poprawienie ocen końcowych? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki?

  Polski Ład: czy stracą seniorzy i osoby wymagające opieki? W ramach Polskiego Ładu rząd przedstawił plan 10 ustaw do przygotowania w ciągu 100 najbliższych dni. W pakiecie tym niemal nie przewidziano działań zawartych w części „Złota jesień życia”. Wyjątkiem są emerytury bez podatku, ale ta planowana zmiana, bez równoległych korekt w innych obszarach wsparcia, niesie również skutki uboczne dla części osób starszych – zwłaszcza niesprawnych, wymagających opieki i ich rodzin.

  Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.

  Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?

  Certyfikat COVID na telefonie

  Certyfikat COVID na telefonie - od kiedy? Odpowiadamy na pytania - gdzie go teraz szukać i kiedy paszport covidowy pojawi się w aplikacji mObywatel.

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat od 7 czerwca 2021

  Szczepienia na COVID-19 młodzieży w wieku 12-15 lat ruszyły. Jak młodzież może zapisać się na szczepienie? Czy konieczna jest zgoda i obecność rodziców?

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy

  Czyste Powietrze - zachęty dla gmin, dodatkowe terminy. Do 15 czerwca 2021 r. jest czas na zgłoszenia nowych gmin do programu „Czyste Powietrze”, a do 15 lipca br. wydłużono termin podpisywania porozumień i aneksów przez gminy, które już wcześniej wyraziły chęć skorzystania z finansowych bonusów.

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda?

  Paszport covidowy - co daje, jak wygląda? Przedstawiamy najważniejsze informacje o unijnym certyfikacie COVID.

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca

  Zgromadzenia spontaniczne - zniesienie zakazu prawdopodobne pod koniec czerwca - poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wtedy planowane jest kolejne luzowanie obostrzeń dotyczących COVID-19.

  Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne?

  Zgromadzenia spontaniczne - czy są legalne? Rząd łagodzi obostrzenia covidowe, ale utrzymuje całkowity zakaz zgromadzeń spontanicznych. RPO przesłał swoje stanowisko do premiera Mateusza Morawieckiego.

  Rola najwyższego kierownictwa we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów 

  Najwyższe kierownictwo - rola we wdrażaniu Compliance i systemów dla sygnalistów. Zgodnie z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób zgłaszających przypadki naruszenia prawa Unii, zwaną potocznie dyrektywą o sygnalistach, pozostało 6 i pół miesiąca, aby sektor publiczny oraz duże przedsiębiorstwa wdrożyły systemy dla sygnalistów. Odpowiedzialność za to ponosi najwyższe kierownictwo.

  Program "Sportowe Wakacje+" w 2021 roku

  "Sportowe Wakacje+". Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z Fundacją Lotto im. Haliny Konopackiej przeznaczyły 30 milionów złotych na drugą edycję programu "Sportowe Wakacje+" - poinformował szef resortu, wicepremier Piotr Gliński.

  Polski Ład - utrata dochodów samorządów

  Polski Ład - w dużej mierze zapłacą za niego samorządy. Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że ich dochody mają spaść o ok. 10–11 mld zł, ale rząd obiecuje, że ten ubytek pokryje specjalna subwencja inwestycyjna. Według ekspertów może ona jednak się okazać niewystarczająca.

  Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa

  Młodzieżowe rady gmin, powiatu i sejmiki województwa - Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację przepisów dotyczących samorządów lokalnych. Dzięki nowym rozwiązaniom, młode osoby będą miały szersze możliwości do angażowania się w życie publiczne i obywatelskie.