REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruszyła Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Ponad 20 urzędników z pięciu krajów odebrało w piątek w Warszawie świadectwa ukończenia pierwszego szkolenia w ramach Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego.

Powołanie Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego zapowiedziano w deklaracji końcowej przyjętej w trakcie Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie 30 września 2011 r. Program akademii stworzyła Krajowa Szkoła Administracji Publicznej z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Akademia jest finansowana ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ.

REKLAMA

REKLAMA

Podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych ds. pomocy rozwojowej Krzysztof Stanowski powiedział PAP, że na pierwszy cykl szkoleń w ramach akademii ministerstwo przeznaczyło ok. 1 mln zł. "Analogicznie będziemy to finansowali w latach przyszłych. Jest istotne, żeby to był program systematyczny, jest on częścią polskiej pomocy rozwojowej" - powiedział.

22 urzędników z pięciu krajów Partnerstwa Wschodniego odebrało w piątek w siedzibie KSAP świadectwa ukończenia pierwszego modułu szkoleń realizowanych w ramach programu. Dotyczył on partnerstwa publiczno-prywatnego. Spośród sześciu krajów PW zabrakło jedynie przedstawicieli Białorusi, która nie przyjęła zaproszenia do programu.

Stanowski podkreślił, że Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego to ważna inicjatywa, za pomocą której Polska chce dzielić się doświadczeniami w zakresie administrowania państwem. "Mając świadomość, że do zmian demokratycznych potrzebni są nie tylko politycy i rewolucjoniści, ale przede wszystkim administracja, która jest zdolna te rewolucyjne często myśli wdrożyć w życie. Polska pokazała, że to jest możliwe" - powiedział Stanowski.

REKLAMA

"Zajęcia są w języku angielskim, tłumaczone na rosyjski. Planujemy jeszcze w tym roku jedno takie dwutygodniowe szkolenie na temat komunikacji w administracji publicznej. W przyszłym roku są już zaplanowane trzy takie spotkania na temat etyki w służbie cywilnej, zarządzania oraz programów unijnych" - powiedział PAP dyrektor KSAP Jacek Czaputowicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zaznaczył, rekrutacją do programu zajmują się placówki dyplomatyczne w krajach Partnerstwa. "Wszyscy są urzędnikami. W różnym wieku, ale ważne jest, żeby byli właściwie dobrani do tematu szkolenia. Jeśli mówimy o partnerstwie publiczno-prywatnym, które było tematem obecnego szkolenia, to brały w nim udział osoby m.in. z ministerstw gospodarki w swoich państwach" - wyjaśnił.

W kolejnych modułach szkoleń - mówił Czaputowicz - będzie uczestniczyć od 20 do 30 osób z krajów PW. "Jeżeli ten program będzie dłużej trwał, to możemy liczyć, że w przeciągu kilku lat kilkaset osób będzie przeszkolonych w tych tematach, w których Polska ma doświadczenie i coś do powiedzenia" - zaznaczył Czaputowicz.

Stanowski zapowiedział w rozmowie z PAP, że program będzie kontynuowany w kolejnych latach. "Akademia nie jest związana tylko z polską prezydencją, jest komplementarna z innymi podobnymi programami, które MSZ realizuje we współpracy z KSAP, m.in. programem SENSE dotyczącym zarządzania kryzysowego" - powiedział.

Jak powiedział, Polska będzie starała się zaangażować w akademii pozostałe kraje UE. "Ideą Partnerstwa Wschodniego jest przekonanie nie tylko Polaków i Szwedów, ale też Portugalczyków, Włochów czy Hiszpanów, że Białoruś, Ukraina i Gruzja to nasze sąsiedztwo" - powiedział.

Podkreślił, że inicjatywa PW jest programem całej UE. "Spodziewam się, że na kolejnych sesjach zobaczymy współpracujących zgodnie wykładowców z KSAP i z jej odpowiedników z Niemiec, Włoch czy Hiszpanii" - powiedział Stanowski.

Wyraził żal, że Białorusini nie zdecydowali się jak na razie na uczestnictwo w szkoleniach. "Ale droga do Polski zawsze jest otwarta. Na Białorusi życzliwy urzędnik jest co najmniej w takiej samej cenie jak w Polsce czy na Ukrainie" - ocenił.

Celem Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego jest wzmocnienie administracji publicznej w państwach Partnerstwa Wschodniego poprzez organizację specjalistycznych modułów szkoleniowych dla urzędników z państw partnerskich: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Szkolenia w ramach programu podzielono na pięć modułów tematycznych: partnerstwo publiczno-prywatne, komunikacja społeczna, ekonomia sektora publicznego, zarządzanie w administracji publicznej (w tym zarządzanie projektami), instytucje i prawo Unii Europejskiej. W każdym z modułów, które będą trwać po dwa tygodnie, przewidziano wykłady i warsztaty prowadzone przez ekspertów i praktyków.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

REKLAMA

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA