Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ruszyła Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego

Ponad 20 urzędników z pięciu krajów odebrało w piątek w Warszawie świadectwa ukończenia pierwszego szkolenia w ramach Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego.

Powołanie Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego zapowiedziano w deklaracji końcowej przyjętej w trakcie Szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie 30 września 2011 r. Program akademii stworzyła Krajowa Szkoła Administracji Publicznej z inicjatywy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Akademia jest finansowana ze środków programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ.

Podsekretarz stanu w resorcie spraw zagranicznych ds. pomocy rozwojowej Krzysztof Stanowski powiedział PAP, że na pierwszy cykl szkoleń w ramach akademii ministerstwo przeznaczyło ok. 1 mln zł. "Analogicznie będziemy to finansowali w latach przyszłych. Jest istotne, żeby to był program systematyczny, jest on częścią polskiej pomocy rozwojowej" - powiedział.

22 urzędników z pięciu krajów Partnerstwa Wschodniego odebrało w piątek w siedzibie KSAP świadectwa ukończenia pierwszego modułu szkoleń realizowanych w ramach programu. Dotyczył on partnerstwa publiczno-prywatnego. Spośród sześciu krajów PW zabrakło jedynie przedstawicieli Białorusi, która nie przyjęła zaproszenia do programu.

Stanowski podkreślił, że Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego to ważna inicjatywa, za pomocą której Polska chce dzielić się doświadczeniami w zakresie administrowania państwem. "Mając świadomość, że do zmian demokratycznych potrzebni są nie tylko politycy i rewolucjoniści, ale przede wszystkim administracja, która jest zdolna te rewolucyjne często myśli wdrożyć w życie. Polska pokazała, że to jest możliwe" - powiedział Stanowski.

"Zajęcia są w języku angielskim, tłumaczone na rosyjski. Planujemy jeszcze w tym roku jedno takie dwutygodniowe szkolenie na temat komunikacji w administracji publicznej. W przyszłym roku są już zaplanowane trzy takie spotkania na temat etyki w służbie cywilnej, zarządzania oraz programów unijnych" - powiedział PAP dyrektor KSAP Jacek Czaputowicz.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zaznaczył, rekrutacją do programu zajmują się placówki dyplomatyczne w krajach Partnerstwa. "Wszyscy są urzędnikami. W różnym wieku, ale ważne jest, żeby byli właściwie dobrani do tematu szkolenia. Jeśli mówimy o partnerstwie publiczno-prywatnym, które było tematem obecnego szkolenia, to brały w nim udział osoby m.in. z ministerstw gospodarki w swoich państwach" - wyjaśnił.

W kolejnych modułach szkoleń - mówił Czaputowicz - będzie uczestniczyć od 20 do 30 osób z krajów PW. "Jeżeli ten program będzie dłużej trwał, to możemy liczyć, że w przeciągu kilku lat kilkaset osób będzie przeszkolonych w tych tematach, w których Polska ma doświadczenie i coś do powiedzenia" - zaznaczył Czaputowicz.

Stanowski zapowiedział w rozmowie z PAP, że program będzie kontynuowany w kolejnych latach. "Akademia nie jest związana tylko z polską prezydencją, jest komplementarna z innymi podobnymi programami, które MSZ realizuje we współpracy z KSAP, m.in. programem SENSE dotyczącym zarządzania kryzysowego" - powiedział.

Jak powiedział, Polska będzie starała się zaangażować w akademii pozostałe kraje UE. "Ideą Partnerstwa Wschodniego jest przekonanie nie tylko Polaków i Szwedów, ale też Portugalczyków, Włochów czy Hiszpanów, że Białoruś, Ukraina i Gruzja to nasze sąsiedztwo" - powiedział.

Podkreślił, że inicjatywa PW jest programem całej UE. "Spodziewam się, że na kolejnych sesjach zobaczymy współpracujących zgodnie wykładowców z KSAP i z jej odpowiedników z Niemiec, Włoch czy Hiszpanii" - powiedział Stanowski.

Wyraził żal, że Białorusini nie zdecydowali się jak na razie na uczestnictwo w szkoleniach. "Ale droga do Polski zawsze jest otwarta. Na Białorusi życzliwy urzędnik jest co najmniej w takiej samej cenie jak w Polsce czy na Ukrainie" - ocenił.

Celem Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego jest wzmocnienie administracji publicznej w państwach Partnerstwa Wschodniego poprzez organizację specjalistycznych modułów szkoleniowych dla urzędników z państw partnerskich: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Szkolenia w ramach programu podzielono na pięć modułów tematycznych: partnerstwo publiczno-prywatne, komunikacja społeczna, ekonomia sektora publicznego, zarządzanie w administracji publicznej (w tym zarządzanie projektami), instytucje i prawo Unii Europejskiej. W każdym z modułów, które będą trwać po dwa tygodnie, przewidziano wykłady i warsztaty prowadzone przez ekspertów i praktyków.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Stopnie alarmowe na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2023 r.

  Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało 31 maja 2023 r., że premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 31 sierpnia 2023 roku obowiązywanie stopni alarmowych: 3. stopnia CHARLIE-CRP, 2. stopnia BRAVO na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Mamo, Twój pokarm to najlepszy i najzdrowszy sposób żywienia

  Karmienie piersią jest tematem kolejnej "Środy z Profilaktyką", przypadającej 31 maja w ramach akcji edukacyjnej Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 26 maja do 1 czerwca trwa Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią.

  ZUS informuje: Jeżeli PUE-ZUS nie zadziałał i nie stworzyliśmy wniosku o zwrot składki, powinieneś sam go stworzyć

  Jeżeli z rozliczenia rocznego wynika nadpłata a na profilu płatnika na PUE ZUS nie utworzył się wniosek o jej zwrot, od 30 maja 2023 r. płatnik składek może sporządzić taki wniosek samodzielnie.

  DGP: Sejm zlikwidował specjalny zasiłek opiekuńczy [nowelizacja, zmiany]

  Po 11 latach od wprowadzenia z systemu świadczeń rodzinnych zniknie specjalny zasiłek opiekuńczy, choć osoby, które nabędą do niego prawo jeszcze do końca tego roku, będą mogły je zachować również po 1 stycznia 2024 r.

  Nowelizacja: Masz służbowy laptop? Pracodawca musi Ci udostępnić monitor stacjonarny. Może się z tego wykpić podstawką, myszką i klawiaturę

  Pracodawcy będą musieli wyposażyć pracowników korzystających z przenośnych komputerów w dodatkowy monitor stacjonarny lub podstawkę do laptopa oraz odrębną mysz i klawiaturę.

  Wojsko proponuje: rezerwiści będą ćwiczyć raz na kwartał. Co najmniej

  Aktywni rezerwiści będą ćwiczyć w swoich jednostkach co najmniej raz na kwartał. 

  Pierwsza taka diagnoza w Polsce. Pacjent chory przez smog

  Mimo, że wpływ oddychania zanieczyszczonym powietrzem na zdrowie jest dobrze udokumentowany w badaniach naukowych, czynnik ten nie był rozpoznawany w diagnozach lekarskich jako główna przyczyna problemów ze zdrowiem. Aż do teraz.

  30 maja - Światowy Dzień Świadomości SM. Za ryzyko zachorowania aż w 70% odpowiadają czynniki środowiskowe

  Na stwardnienie rozsiane (SM) choruje w Polsce blisko 50 tys. osób. Początek choroby przypada zwykle na okres między 20 a 40 rokiem życia, częściej chorują kobiety. 30 maja obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości SM.

  Darmowe leki dla dzieci i osób 65+ już od września 2023 r.?

  Program darmowych leków dla dzieci i osób 65+ wejdzie najpóźniej od początku 2024 r., ale rozważamy też scenariusz od września 2023 r. Jesteśmy po analizie, która pokazuje, że jesteśmy jeszcze w stanie kosztowo w tym roku zmieścić te leki - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

  Rewolucja w planowaniu przestrzennym: Jak nowe zmiany wpłyną na twoją gminę?

  Sejm przyjął przygotowaną przez MRiT nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

  Analiza trendów: Dlaczego Polska boryka się ze wzrostem śmiertelności z powodu raka piersi?

  Zachodzi wiele pozytywnych zmian w leczeniu raka piersi. Polska wciąż jest jednak w Europie jedynym krajem, w którym rośnie śmiertelność z jego przyczyny.

  Podwyżka dla 3 mln Polaków o 600 zł w 2024 r. Pracodawcy chcą 0 zł podwyżki

  Minister Maląg: w 2024 r. płaca minimalna wyniesie powyżej 4,2 tys. zł. To podwyżka o powyżej 600 zł w stosunku do 2023 r.

  HPV: Od 1 czerwca 2023 r. dzieci 12 i 13-letnie można zaszczepić bezpłatnie

  Od 1 czerwca 2023 r. dzieci 12 i 13-letnie (urodzone od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia) będzie można zaszczepić bezpłatnie. 

  Dbamy o zdrowie poprzez aktywność: nordic walking

  Nordic walking w dziś znanej nam formie, został zaprezentowany w roku 1997 w Finlandii. Pierwotnie był to letni trening biegaczy narciarskich. Wkrótce stał się ciekawym i skutecznym treningiem dla wszystkich.

  Iga Świątek pojechała do Paryża bronić tytułu

  "Cieszę się, że jestem zdrowa" - zapewniła Iga Świątek na konferencji prasowej przed rozpoczęciem wielkoszlemowego French Open. Do Paryża, gdzie polska tenisistka będzie broniła tytułu, przyjechała po kreczu w ćwierćfinale turnieju w Rzymie.

  Przechodzisz na emeryturę? Prosty trik zwiększy ją nawet o 500 zł miesięcznie

  Trik jest prosty. I …. legalny. Po prostu przejdź na emeryturę w lipcu albo sierpniu 2023 r. 

  Whistleblowing – najnowszy projekt ustawy o sygnalistach

  25 maja 2023 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się kolejna wersja projektu ustawy datowana na dzień 27 marca 2023 r. Obecnie projekt ustawy jest na Komitecie Stałym Rady Ministrów.

  Stażysta plus: Jak otrzymać 3000 zł miesięcznie stypendium jako stażysta [PFRON]

  Maksymalna wysokość stypendium na jednego beneficjenta ostatecznego nie może przekroczyć kwoty 3.000 zł brutto na jeden miesiąc.

  KE daje Polsce na uchodźcę z Ukrainy 200 euro. Polska ma płacić 22 000 euro na uchodźcę w Paryżu

  Andrzej Sadoś wskazał, że w Polsce 1 mln uchodźców z Ukrainy jest objętych ochroną międzynarodową, a UE na pomoc im przekazała 200 mln euro. 

  Czy konsument będzie przymusowo korzystał z rachunku bankowego w 2024 r.?

  Uchylenie przepisów obniżających limit płatności gotówkowych z 15 do 8 tys. zł, a także wprowadzających obowiązek płatności za pośrednictwem rachunku bankowego przez konsumenta, kiedy wartość transakcji z przedsiębiorcą przekracza 20 tys. zł od 2024 r. - przewiduje projekt, nad którym pracować będzie dalej Sejm.

  Pięć lat obowiązywania RODO – czy mamy RODO-erę?

  RODO obowiązuje już 5 lat, a prawo ochrony danych osobowych obowiązuje w Polsce od 30 kwietnia 1998 r. czyli już ćwierć wieku.

  Egzamin ósmoklasisty 2023: Język angielski E8 [ODPOWIEDZI i ARKUSZE CKE]

  Zakończył się dzisiejszy egzamin ósmoklasisty 2023 z języków obcych. 98% uczniów wybrało język angielski. Publikujemy arkusz egzaminacyjny CKE z języka angielskiego. Wkrótce opublikujemy odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. Zapraszamy.

  Program bezpłatnych leków dla dzieci, młodzieży i seniorów dostępny już od września?

  Program bezpłatnych leków dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz dla osób powyżej 65. roku życia być może będzie dostępny od września, zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. 

  Rozpoczął się egzamin ósmoklasistów z języka angielskiego. Po 13ej na Infor.pl arkusze egzaminacyjne i odpowiedzi

  O 9.00 rozpoczął się egzamin ósmoklasisty z języków obcych. 98% uczniów wybrało język angielski. Po 13ej arkusze z tego języka wraz z odpowiedziami ekspertów opublikujemy na Infor.pl. 

  Program "Opieka 75 plus” z 58 mln zł. Pomoc dla 11 000 osób