REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd unieważnił kredyt złotówkowy oparty o WIBOR i dodatkowy wskaźnik banku

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Sąd unieważnił kredyt złotówkowy oparty o WIBOR i dodatkowy wskaźnik banku
Sąd unieważnił kredyt złotówkowy oparty o WIBOR i dodatkowy wskaźnik banku
Media

REKLAMA

REKLAMA

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia unieważnił kredyt złotówkowy oparty o WIBOR.

Wyrok jest nieprawomocny. Ale nie tylko dlatego nie można wywodzić z niego tezy, że kredyty złotówkowe oparte o WIBOR są w skali całej Polski nieważne.

REKLAMA

Na dziś kredyty z WIBOR są legalne

Powodem takiej decyzji sądu było to, że zmienne oprocentowanie kredytu bank wyliczał w oparciu o:

  1. WIBOR i
  2. własny wskaźnik.

WIBOR nie może być uzupełniany jednostronnie przez bank

Własny wskaźnik bank określał jako „współczynnik zmiany” i był publikowany w tabeli banku. Umowa kredytu nie informowała kredytobiorcy, w jaki sposób konstruowany jest ten wskaźnik. Był on całkowicie nieprzejrzysty dla kredytobiorcy.

Dlatego sąd unieważnił kredyt.

Inni kredytobiorcy, o ile nie mają podobnego wskaźnika w swoich umowach, na dziś nie powinni wiązać z tym wyrokiem, nadziei na korzystne dla siebie zmiany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyczyną decyzji sądu nie był bowiem sam WIBOR, a dodawany do niego wskaźnik przeliczeniowy banku.

Wynika z tego, że gdyby bank rozliczenia z kredytobiorcą oparł tylko o WIBOR, to kredyt prawdopodobnie nie zostałby unieważniony. Pod warunkiem, że zmiany WIBOR powodowałyby automatycznie (bez uznaniowości ze strony banku), zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Czyli w umowie kredytu jest np. zapis "Co trzy miesiące zmienia się oprocentowanie kredytu w odniesieniu do średniego WIBORu z tego okresu".

Kiedy bank może przegrać spór sądowy o kredyt z "WIBOREM"?

Inna jest sytuacja prawna, gdy taka zmiana nie następowała automatycznie, a np. na podstawie:

  1. jednostronnej decyzji zarządu banku albo
  2. reguł wyznaczonych poza umową przez bank.

W tym przypadku kwestia podważenia umowy kredytu opartej o WIBOR jest otwarta. I zależy od wyboru linii orzeczniczej przez sądy.

Podsumowując: Warto pamiętać, że wątpliwości związane z WIBORem dotyczą przede wszystkim kredytów, w których jego zmiany, nie powodują automatycznej zmiany oprocentowania kredytu. I oczywiście tych sytuacji, gdy bank nie poinformował prawidłowo swojego klienta o ryzyko zmiany oprocentowania kredytu w związku ze zmianami WIBORu.

Kto prowadzi opisaną sprawę w sądzie?

Sprawę prowadzi mec. Agnieszka Sobczyk z K&L Legal Granat i Wspólnicy Sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

REKLAMA

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

REKLAMA

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

REKLAMA