Sąd unieważnił kredyt złotówkowy oparty o WIBOR i dodatkowy wskaźnik banku
REKLAMA
REKLAMA
Wyrok jest nieprawomocny. Ale nie tylko dlatego nie można wywodzić z niego tezy, że kredyty złotówkowe oparte o WIBOR są w skali całej Polski nieważne.
REKLAMA
Na dziś kredyty z WIBOR są legalne
Powodem takiej decyzji sądu było to, że zmienne oprocentowanie kredytu bank wyliczał w oparciu o:
- WIBOR i
- własny wskaźnik.
WIBOR nie może być uzupełniany jednostronnie przez bank
Własny wskaźnik bank określał jako „współczynnik zmiany” i był publikowany w tabeli banku. Umowa kredytu nie informowała kredytobiorcy, w jaki sposób konstruowany jest ten wskaźnik. Był on całkowicie nieprzejrzysty dla kredytobiorcy.
Dlatego sąd unieważnił kredyt.
Inni kredytobiorcy, o ile nie mają podobnego wskaźnika w swoich umowach, na dziś nie powinni wiązać z tym wyrokiem, nadziei na korzystne dla siebie zmiany.
Przyczyną decyzji sądu nie był bowiem sam WIBOR, a dodawany do niego wskaźnik przeliczeniowy banku.
Wynika z tego, że gdyby bank rozliczenia z kredytobiorcą oparł tylko o WIBOR, to kredyt prawdopodobnie nie zostałby unieważniony. Pod warunkiem, że zmiany WIBOR powodowałyby automatycznie (bez uznaniowości ze strony banku), zmiany oprocentowania kredytu hipotecznego. Czyli w umowie kredytu jest np. zapis "Co trzy miesiące zmienia się oprocentowanie kredytu w odniesieniu do średniego WIBORu z tego okresu".
Kiedy bank może przegrać spór sądowy o kredyt z "WIBOREM"?
Inna jest sytuacja prawna, gdy taka zmiana nie następowała automatycznie, a np. na podstawie:
- jednostronnej decyzji zarządu banku albo
- reguł wyznaczonych poza umową przez bank.
W tym przypadku kwestia podważenia umowy kredytu opartej o WIBOR jest otwarta. I zależy od wyboru linii orzeczniczej przez sądy.
Podsumowując: Warto pamiętać, że wątpliwości związane z WIBORem dotyczą przede wszystkim kredytów, w których jego zmiany, nie powodują automatycznej zmiany oprocentowania kredytu. I oczywiście tych sytuacji, gdy bank nie poinformował prawidłowo swojego klienta o ryzyko zmiany oprocentowania kredytu w związku ze zmianami WIBORu.
Kto prowadzi opisaną sprawę w sądzie?
Sprawę prowadzi mec. Agnieszka Sobczyk z K&L Legal Granat i Wspólnicy Sp.k.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.