REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W gminie Gąbin domy w bezpiecznym miejscu dla powodzian

REKLAMA

W gminie Gąbin pod Płockiem (Mazowieckie) powstaje 14 nowych domów jednorodzinnych, do których zdecydowali się przeprowadzić mieszkańcy terenów, dotkniętych powodzią w 2010 r. Domy powstają w bezpiecznym miejscu, oddalonym od Wisły.

Jak poinformował PAP burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak, inwestycja prowadzona jest w ramach samorządowego programu "Bezpieczny dom w mieście i gminie Gąbin", chociaż w dużo mniejszym zakresie, niż planowano wcześniej.

REKLAMA

Po powodzi, która w 2010 r. dotknęła dwukrotnie gminę Gąbin i sąsiednią gminę Słubice, zakładano, że projekt budowy nowych domów w nowym bezpiecznym miejscu otrzyma rządowe wsparcie w wysokości 40,5 mln zł. Takie środki pozwoliłyby na budowę 150 domów wraz z infrastrukturą techniczną w nowej lokalizacji. Dzięki temu mogliby przeprowadzić się mieszkańcy miejscowości zalanych przez powódź: Troszyn Polski, Troszyn Nowy, Borki Dolne, Piaski, Stara Korzeniówka i Nowe Wymyśle oraz Dobrzykowa.

Jadczak wyjaśnił, że projekt nie uzyskał jednak zgody MSWiA na finansowanie w zakładanej skali z uwagi na brak podstawy prawnej - chodziło o przepisy zezwalające na wsparcie tylko do wysokości szkód spowodowanych powodzią.

REKLAMA

"Proces inwestycyjny trwa. Najważniejsze jest, że domy powstają, i że na nowe, bezpieczne miejsce będą mogły przenieść się w pierwszej kolejności rodziny, które po powodzi w 2010 r., ze względu na zniszczenia, otrzymały decyzje o konieczności rozbiórki swego domu, a także rodziny, które mieszkają w miejscach położonych najniżej względem Wisły" - powiedział PAP Jadczak. Dodał, iż traktuje program "Bezpieczny dom w mieście i gminie Gąbin", jako przedsięwzięcie wciąż otwarte, mając nadzieję na pozyskanie kolejnych środków.

Jadczak wyjaśnił, że budowa nowych domów, które powstają m.in. w miejscowościach Borki, Nowe Grabie, Grabie Polskie i Górki, prowadzona jest ze środków, które powodzianie otrzymali w 2010 r., czyli z rządowych zasiłków w wysokości do 100 tys. zł. Inwestycję wspiera samorząd, wypłacając 25 tys. zł rodzinom z decyzjami o rozbiórce dotychczasowego domu i 20 tys. zł pozostałym. Środki te pochodzą z puli pieniędzy, które gmina Gąbin otrzymała po powodzi, jako pomoc m.in. od innych samorządów. Procesem kwalifikacji do programu zajmuje się specjalnie powołana komisja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Mamy świadomość tego, że wsparcie w wysokości 20, czy 25 tys. zł, to nie są duże kwoty, ale na tyle nas po prostu w tej chwili stać. Jest to pomoc o tyle ważna, że pieniądze te mogą pozwolić na uzupełnienie funduszy potrzebnych do ukończenia budowy nowego domu" - podkreślił Jadczak.

REKLAMA

Przyznał, że zainteresowanie mieszkańców terenów popowodziowych w gminie Gąbin przeniesieniem się w nowe, bezpieczne miejsce było i jest nadal duże, dlatego komisja kwalifikuje wstępnie do programu "Bezpieczny dom w mieście i gminie Gąbin" kolejne rodziny z zastrzeżeniem, że uzyskają one wsparcie po ewentualnym pozyskaniu nowych środków finansowych na ten cel. "To są zwłaszcza młode małżeństwa z dziećmi, które chciałyby znaleźć bezpieczne miejsce i stabilizację" - dodał Jadczak.

Przyznał, że w kilku przypadkach powodzianie zgłosili chęć przeniesienia się z terenów zalanych przez powódź do miasta Gąbin, korzystając w ten sposób z programu wykupu mieszkań komunalnych, który uzyskał rządowe wsparcie.

Gminy Słubice i Gąbin zostały dotknięte powodzią dwukrotnie: pod koniec maja i na początku czerwca 2010 r. Gdy 23 maja Wisła przerwała wał przeciwpowodziowy w Świniarach w obu gminach zalanych zostało około 6 tys. ha i ponad 20 miejscowości. Ewakuowano wtedy około 2,5 tys. mieszkańców i ponad 2300 sztuk zwierząt, w tym hodowlanych. Kiedy woda z zalanych terenów zaczęła ustępować, do domów zaczęli powracać ludzie. Jednak 6 czerwca w związku z ponowną falą wezbraniową na Wiśle w gminach Słubice i Gąbin ogłoszono powtórną ewakuację. W obu gminach rzeka zalała wtedy miejscowości dotknięte już wcześniej powodzią.

We wrześniu 2010 r. zdecydowano, że oprócz zasiłków dla powodzian, z puli rządowego wsparcia dla gmin Słubice i Gąbin, ponad 14,3 mln zł przeznaczonych zostanie m.in. na działania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a ponad 10,2 mln zł na projekty z zakresu infrastruktury środowiskowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA