Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
REKLAMA
REKLAMA
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 ma podkreślić znaczenie systemu powiadamia ratunkowego. Numer alarmowy 112 został wprowadzony uchwałą Rady Europy z 29 lipca 1991 roku i usankcjonowany Dyrektywą 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego z 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników. W Polsce numer 112 działa od 2005 r.
REKLAMA
Jakie zgłoszenia obsługuje numer 112
Zgłoszenia z numerów alarmowych 112 i 997 (numer alarmowy Policji), a od 2021 r. również 998 (numer alarmowy Straży Pożarnej), trafiają do operatorów numerów alarmowych zatrudnionych w centrach powiadamiania ratunkowego. Operatorzy przekazują drogą elektroniczną, wszystkie zebrane o zdarzeniu informacje do odpowiednich dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej i Policji, którzy decydują o zaangażowaniu odpowiednich jednostek.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji deklaruje, że niedługo dołączy jeszcze numer 999, czyli numer alarmowy pogotowia ratunkowego.
Do czego służy aplikacja Alarm112
W Polsce działa też aplikacja mobilna Alarm112 za pomocą której można wysłać zgłoszenie alarmowe do Centrum Powiadamiana Ratunkowego.
Aplikacja mobilna Alarm112 umożliwia w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, mienia, środowiska, bezpieczeństwa i porządku publicznego przekazanie zgłoszenia alarmowego do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przez osoby, które nie mogą wykonać połączenia głosowego, w szczególności osoby głuche i niedosłyszące. W Alarm112 możliwe jest poprzez wybór odpowiednich piktogramów określenie rodzaju i miejsca zdarzenia oraz wskazanie służby, której pomoc jest konieczna. (PAP)
autorka: Marta Stańczyk
REKLAMA
REKLAMA