Urzędników nie dotyczy ustawa antykryzysowa
REKLAMA
REKLAMA
Ustawa antykryzysowa obowiązuje jeszcze do 31 grudnia 2011 r. Dotyczy ona jedynie pracodawców będących przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, tj. osób fizycznych, osób prawnych i jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi wykonującymi działalność gospodarczą we własnym imieniu. W konsekwencji ustawa antykryzysowa nie ma zastosowania do pracodawców sfery budżetowej i samorządowej (np. urzędów, publicznych szkół i szpitali), tj. tych podmiotów, które nie prowadzą działalności na własny rachunek i ryzyko. Pracodawców tych obowiązują przepisy Kodeksu pracy w niezmienionym kształcie, a zatem w odniesieniu do umów na czas określony muszą stosować reguły w nim zawarte.
REKLAMA
Kodeks pracy zawiera ograniczenie co do liczby zawieranych umów na czas określony. Maksymalnie można zawrzeć 2 takie umowy na następujące po sobie okresy, trzecia – jest już z mocy prawa umową na czas nieokreślony. Do sekwencji tych umów nie wlicza się umowy na okres próbny. Natomiast za trzecią umowę jest traktowane porozumienie zawarte między pracodawcą a pracownikiem wydłużające czas jej trwania w formie tzw. aneksu. Sytuacja ta nie dotyczy kobiet w ciąży, których umowy z mocy prawa ulegają przedłużeniu do dnia porodu. Gdy w dniu zakończenia umowy na czas określony kobieta jest w ciąży powyżej 3. miesiąca, wtedy jej umowa ulega przedłużeniu do dnia porodu. Przedłużenie to nie będzie jednak traktowane jako kolejna umowa o pracę.
Poza tym przepisy Kodeksu pracy w przeciwieństwie do ustawy antykryzysowej nie wprowadzają ograniczeń co do maksymalnego czasu trwania umów zawieranych na czas określony.
REKLAMA
REKLAMA