REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Śląskie doświadczenia mogą poprawić pracę urzędów

REKLAMA

Połączenie obsługi wielu instytucji administracji wojewódzkiej w Centrum Usług Wspólnych, udogodnienia dla klientów urzędu i systematyczna ocena urzędników - to niektóre pomysły, które wdrożył lub chce zrealizować Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Doświadczenia tego urzędu mają być pomocne w poprawie pracy innych urzędów w Polsce. W niedawnym wywiadzie dla "Polityki" mówił o tym szef nowego resortu administracji i cyfryzacji Michał Boni, kładąc nacisk na poprawę jakości usług państwa. Boni przywołał przy tym - jako wartą upowszechnienia - metodologię wypracowaną na Śląsku.

REKLAMA

REKLAMA

Jak powiedział PAP wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, podstawą wprowadzonych w Katowicach działań była szczegółowa analiza relacji między klientem a urzędem. Na tej podstawie m.in. usprawniono obsługę klienta i unowocześniono pracę biura paszportowego. Kolejkę w nim można rezerwować przez internet. W przyszłości obywatele mogliby też np. dostawać e-maile czy smsy z przypomnieniem, że kończy się ważność ich paszportu.

Innym pomysłem jest projekt mobilnego biura, adresowanego do osób niepełnosprawnych, albo w bardzo podeszłym wieku. Wojewoda chciałby, aby to urzędnicy jeździli do takich osób, załatwiając ich sprawy w domach.

W ocenie Łukaszczyka, poprawa zadowolenia obywateli załatwiających sprawy w urzędzie powinna być priorytetem administracji. Szukając oszczędności w jej działaniu wojewoda proponuje stworzenie Centrum Usług Wspólnych dla całej, powiązanej ze sobą administracji w regionie. Chodzi m.in. o podległe wojewodzie służby, jak wojewódzki inspektor sanitarny, lekarz weterynarii, inspektor farmacji, inspektor nadzoru budowlanego, inspektor handlu itd.

REKLAMA

"Dotąd cała ta administracja miała własne służby, często rozbudowane: księgowość, kadry, obsługę prawną, zamówienia publiczne, informacje niejawne - to cała masa urzędników. W tej masie gros zajmuje się stroną zupełnie niemerytoryczną, czyli jest to tzw. obsługa" - tłumaczył Łukaszczyk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że realizacja tego pomysłu już się rozpoczęła. Wojewoda przejął np. z tych instytucji kancelarie tajne i informacje niejawne. "Często w takich inspekcjach przychodzi np. jeden dokument niejawny w ciągu roku, ale cała buchalteria musi być - kancelaria tajna, przeszkolony pracownik. Ile wtedy kosztuje taki jeden dokument rocznie? Zebrałem to i utworzyłem jedną wspólną kancelarię w urzędzie wojewódzkim" - powiedział wojewoda.

Wprowadzono także wspólne przetargi dla tych inspekcji - centralne zaopatrzenie w papier, wspólne rozwiązania w zakresie sprzątania, ochrony czy transportu. "Chcemy pójść jeszcze dalej, by w Centrum Usług Wspólnych znalazły się także np. kadry i wspólna platforma obsługi finansowo-księgowej" - zadeklarował.

Inny przykład to łączenie powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego np. w miastach, które są siedzibą powiatu grodzkiego i ziemskiego.

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim wdrożono także system systematycznej oceny pracy urzędników. Dyrektorzy i ich zastępcy podlegają ocenie zewnętrznych audytorów. "Wypracowaliśmy już m.in. system zarządzania relacjami z klientami urzędu, wykaz tych klientów oraz wspólną metodę oceny doskonalenia organizacji - poprzez samoocenę. Powstała też elektroniczna platforma pracy i metoda zarządzania projektami" - wyliczał Łukaszczyk.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Jak długo gotować surową białą kiełbasę? A może upiec? Żurek, czy biały barszcz na Wielkanoc?

    Biała kiełbasa, to konieczny dodatek do żurku, czy białego barszczu - tradycyjnych wielkanocnych zup. Wiele osób ma wątpliwości jak długo gotować (parzyć) surową białą kiełbasę przed dodaniem do tych wielkanocnych zup. A może lepiej ją upiec? W jakiej temperaturze i jak długo? A czy wiesz jak odróżnić białą kiełbasę surową od gotowanej (parzonej)?

    Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej. Co z ogólnodostępną farmakoterapią dla najmłodszych pacjentów?

    Z chorobą afektywną dwubiegunową (ChAD) mierzy się nawet około 2 proc. dzieci i młodzieży. Bezpieczna farmakoterapia to najskuteczniejszy sposób leczenia. W Polsce wciąż czekamy na refundację jedynego preparatu rekomendowanego najmłodszym pacjentom w przebiegu ChaAD.

    Choroba w święta? Sprawdź, gdzie szukać pomocy

    Co zrobić w sytuacji nagłej choroby w święta? Gdzie szukać pomocy medycznej? NFZ przypomina. 

    Refundowane leczenie dla ciężarnych kobiet chorych na SMA już od 1 kwietnia

    Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych kobiet chorych na SMA. Od 1 kwietnia refundowane będzie leczenie nusinersenem dla kobiet chorych na rdzeniowy zanik mięśni będących w ciąży – zdecydowało Ministerstwo Zdrowia. Dzięki temu pacjentki nie będą musiały przerywać tej terapii. Jesteśmy jednym z pierwszych krajów, które będą leczyły kobiety w ciąży chore na SMA.

    REKLAMA

    W dniach 29-31 marca utrudnienia w stolicy w związku z wielkanocnymi procesjami. Gdzie?

    Już od piątku i przez cały świąteczny weekend w Warszawie, w związku z procesjami i drogami krzyżowymi ruch na drogach będzie utrudniony albo chwilowo wstrzymany.  

    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    REKLAMA

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA