REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczecin: Blisko 2,2 mld zł na inwestycje miejskie w latach 2014-2020

REKLAMA

Blisko 2,2 mld zł przeznaczy Szczecin na inwestycje w latach 2014-2020, z czego 1,6 mld ma pochodzić z budżetu miasta, reszta m.in. z UE. Pieniądze mają trafić np. na inwestycje drogowe czy uzbrajanie terenów - zapowiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Jak mówił dziennikarzom w poniedziałek Krzystek, "przygotowano nowy, konkretny plan inwestycyjny na kolejną perspektywę unijną. Wdrożenie zaplanowanych działań przewidziano od roku 2014". Według prezydenta, dzięki temu planowi "miasto stanie się liderem inwestycji z udziałem EU w województwie zachodniopomorskim, wykorzysta swoje walory naturalne i potencjał mieszkańców, stając się faktyczną stolicą międzynarodowego polsko-niemiecko-skandynawskiego regionu".

REKLAMA

Jak podkreślał Krzystek celem wdrożenia nowego programu ma być dalsze podnoszenie atrakcyjności gospodarczej miasta, a tym samym więcej miejsc pracy.

REKLAMA

Miasto planuje m.in. dokapitalizować Szczeciński Park Naukowo-Technologiczny, uzbroić tereny pod inwestycje przemysłowe czy przebudować nabrzeża Starówki i Wały Chrobrego, aby mogły przyjmować duże statki pasażerskie, tzw. cruisery. Szacowany koszt całkowity tych projektów to 141 mln zł. Miasta przewiduje, ze uzyska na nie 51 mln zł z funduszy unijnych.

W planach Szczecin ma też modernizacje torowisk tramwajowych, zakup niskopodłogowych tramwajów i kolejnych nowoczesnych autobusów. Koszt całkowity inwestycji w tym obszarze szacuje się na blisko 280 mln zł, z czego z budżetu miasta ma pochodzić 153 mln zł; reszta to dofinansowanie unijne.

Plan inwestycyjny miasta zakłada również modernizacje kilku głównych tras Szczecina, budowę Mostu Kładnego na Odrze czy budowę Trasy Północnej. Te roboty to koszt ok. 490 mln zł. Na blisko połowę miasto chce uzyskać dofinansowanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W planie Krzystka znalazły się też projekty związane z kulturą, sportem, turystyką i edukacją, takie jak np. rozbudowa Muzeum Techniki, remont zabytkowej Bramy Portowej, modernizacja Teatru Współczesnego.

Program inwestycyjny z wykorzystaniem środków UE będzie wspierany bieżącymi inwestycjami finansowanymi z budżetu miasta w ramach programów stałych. Każdego roku zostanie zabezpieczona taka sama kwota na ich realizację - zapewniał prezydent.

Będą to np. remonty dróg i budowa parkingów, poprawa stanu obiektów oświatowych, modernizacja centrów sportowych, rewitalizacja terenów zielonych.

Siedmioletni plan inwestycyjny Szczecina według wyliczeń prezydenta to 2,17 mld zł. Z budżetu miasta ma pochodzić 1,54 mld zł, a dofinansowanie ma wynieść 630 mln zł. Zgodnie z planem miasto liczy na 530 mln zł z UE. Inne dotacje to ok. 100 mln zł.

Rocznie z budżetu miasta na inwestycje ma być przeznaczanych 220 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 90 mln zł rocznie.

Obecnie w Szczecinie jest realizowanych kilkanaście miejskich inwestycji. Ich wartość to kilkaset milionów złotych. To inwestycje związane z budową obiektów, a także inwestycje drogowe. Powstają m.in. hala widowiskowo-sportowa, filharmonia, budynek przeznaczony na wystawy.

Spośród inwestycji drogowych najważniejszą jest modernizacja trasy wjazdowej do Szczecina - ul. Struga. Trwa też budowa obwodnicy śródmiejskiej i Trasy Północnej.

(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA