REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Premier powołał wojewodów, zapowiedział wzmocnienie ich pozycji

REKLAMA

W województwach: lubelskim, pomorskim, podkarpackim i lubuskim będą nowi wojewodowie. Na stanowisko wojewody małopolskiego powrócił b. szef MSWiA Jerzy Miller. Premier zapowiedział wzmocnienie statusu wojewodów i apelował do nich o niezależność od "miejscowych środowisk".

Tusk poinformował ponadto w poniedziałek, że nie zostanie na razie zastosowany model przenoszenia wojewodów z miejsca na miejsce. Wcześniej media informowały, że szef rządu chce stworzyć korpus wojewodów - poprzesuwać ich do regionów, z których nie pochodzą i "nie są uwikłani w lokalne układy".

REKLAMA

Wojewodą lubelskim została Jolanta Szołno-Koguc, pomorskim - Ryszard Stachurski, podkarpackim - Małgorzata Chomycz, a lubuskim - Marcin Jabłoński. Jerzy Miller został ponownie wojewodą małopolskim - był nim już w latach 2007-2009.

REKLAMA

11 wojewodów pozostało na stanowiskach, które zajmowali w ubiegłej kadencji: Aleksander Marek Skorupa - w województwie dolnośląskim, Jacek Kozłowski - mazowieckim, Jolanta Chełmińska - łódzkim, Piotr Florek - wielkopolskim, Ryszard Wilczyński - opolskim, Maciej Żywno - podlaskim, Bożentyna Pałka-Koruba - świętokrzyskim, Marcin Zydorowicz - zachodniopomorskim, Marian Podziewski - warmińsko-mazurskim, Zygmunt Łukaszczyk - śląskim i Ewa Mes - w kujawsko-pomorskim.

W poniedziałek wojewodowie spotkali się w Warszawie z premierem. Donald Tusk zapowiedział, że rząd będzie dalej pracował nad wzmocnieniem pozycji wojewodów, które nie będzie polegało na poszerzaniu ich prerogatyw, czy "mnożeniu uprawnień", ale sprawnym i, kiedy trzeba, bezwzględnym wykorzystywaniu istniejących uprawnień.

"Tak, aby władza państwowa (...) była kojarzona z najlepszym modelem władzy, skutecznej, szybko działającej, twardej, kiedy trzeba, szczególnie wobec zjawisk negatywnych, a równocześnie bardzo powściągliwej, jeśli chodzi o apetyty" - podkreślił szef rządu. Premier zapowiedział, że nad podwyższeniem statusu wojewody będzie pracował razem z ministrami Michałem Bonim i Włodzimierzem Karpińskim. W ocenie Tuska, cztery ostatnie lata pokazały, że wojewodowie "stają się urzędnikami państwowymi o randze porównywalnej z ministrami konstytucyjnymi".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tusk poinformował też, że uzgodnił z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem (PSL) rezygnację z "koalicyjno-partyjnego poglądu na wojewodów".

REKLAMA

"Jeśli są wśród was ludzie związani z tą, czy inną partią koalicyjną, to jest to przeszłość w jakimś sensie, a nie legitymacja do sprawowania tego urzędu. I to ustalenie powoduje także, że będę miał w rządzie pełną swobodę także do decyzji, odpukać, negatywnych, gdyby nam coś nie wychodziło" - mówił premier.

"Nie zastosujemy - dzisiaj w Polsce byłoby to jeszcze być może na wyrost - tego modelu przenoszenia wojewodów z miejsca na miejsce. Ale działajcie tak, jakbyście byli w każdej chwili gotowi do przeniesienia do innego województwa. Ze względów organizacyjnych, bytowych, dzisiaj to jeszcze nie jest wskazane, ale mentalnie musicie być państwo także do tego przygotowani" - powiedział Tusk.

Podkreślał, że wojewodowie nie reprezentują "swojej ziemi wobec rządu, tylko odwrotnie". "Ja wiem, że to nie jest łatwe, (...) ale na tym polega skuteczność władzy: że umie odróżnić zapatrywania i interesy prywatne, towarzyskie, środowiskowe, lokalne od tego, do czego państwo jesteście powołani" - dodał szef rządu.

Premier podkreślił, że wojewodowie zostali powołani "na czas nieokreślony w najdobitniejszym tego słowa znaczeniu". "Mam nadzieję, że na cztery lata, ale być może do jutra" - zaznaczył.

Wezwał też wojewodów do niezależności "od miejscowych środowisk". "Nawet nie mówię koterii czy rozmaitego typu lobbies, no bo to jest oczywiste, tego nie musiałbym nikomu tłumaczyć" - zaznaczył. Jak wyjaśnił, wojewodowie reprezentując rząd w swoim województwie powinni być niezależni od własnych środowisk politycznych i społecznych.

Tusk podkreślił też, że z jeszcze większą "pieczołowitością" myślał o każdej kandydaturze na wojewodę niż wtedy, kiedy zastanawiał się nad składem swego gabinetu. "Zdaję sobie sprawę, że na co dzień rządzenie to są nie narady z ministrami, a ciężka robota i konkretne decyzje wojewodów. Wy jesteście tym kręgosłupem administracji rządowej i dlatego liczę na to, że staniecie na wysokości zadania" - zwrócił się do wojewodów.

Jak zaznaczył, ani on, ani minister Boni nie będą krytyczni wobec tych, którzy "odważyli się podjąć decyzje, nawet jeśli one miałyby się okazać decyzjami bolesnymi, czy rodziłyby trudne konsekwencje czy zdarzenia". "Natomiast będziemy bezkompromisowi i bez żadnego pobłażania w sytuacji, w której wojewoda uciekłby od jakiejś decyzji" - podkreślił.

Tusk zwrócił też uwagę, że partnerem wojewodów jest samorząd. "Jest ważne, by wtedy, kiedy trzeba kontrolować działania samorządu, nadzorować, ale mieć każdego dnia świadomość, że prawdziwym gospodarzem w województwach są ludzie wybrani w wyborach demokratycznych. Państwo reprezentujecie w swoich województwach rząd i premiera" - podkreślił Tusk.

Boni mówiąc o celach na 2012 rok wymienił m.in. poprawę jakości usług świadczonych przez urzędy wojewódzkie. "Jest bardzo ważne, żebyście byli otwarci na relacje, żeby ci, którzy z naszych usług korzystają, mieli poczucie satysfakcji" - zaznaczył Boni, zwracając się do wojewodów. Poinformował także, że będą tworzone m.in. "nowoczesne sposoby mierzenia satysfakcji klientów".

Kolejną sprawą, którą trzeba przemyśleć - w ocenie ministra - jest kwestia konsolidacji różnego rodzaju służb, tak by działać "jak najbardziej oszczędnie". "Musimy całą tę operację sprawnie przeprowadzić ze wszystkimi naszymi partnerami, tzn. wyeliminować ich lęk przed tym, że to zmieni sens ich działania. Sens ich działania zostanie taki sam" - podkreślił Boni.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA