REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy w 2023 r. są: "Wianki", "Noc świętojańska", "Noc Kupały"? Jak odróżnić te święta?

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Kiedy w 2023 r. są:
Inne

REKLAMA

REKLAMA

„Noc Kupały” to noc z 21 na 22 czerwca, a "Noc świętojańska" przypada na noc z 23 na 24 czerwca. I od co najmniej kilku dekad wiąże się z zabawą przy "Wiankach". 

„Noc świętojańska” coraz bardziej zlewa się z "Nocą Kupały". Ta ostatnia nazwa zanika. Są to święta kojarzone dziś z "Wiankami", czyli uroczystym puszczaniem wianków w rzekach. Stały się one lokalną tradycją np. w Warszawie i Krakowie.

REKLAMA

Kiedy w 2023 r. przypada dzień przesilenia

„Noc świętojańska” i „Noc Kupały" wiążą się z dniem przesilenia, czyli najdłuższym dniem w roku. 21 czerwca 2023 r. ma 16 godzin i 46 minut, a noc z 21 na 22 czerwca 2023 r. ma 7 godzin i 14 minut.

Co to jest Noc Kupały

To słowiańskie święto związane z letnim przesileniem, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku.

W czasach pogaństwa istniało szereg obrzędów związanych z wiarą, że jest to magiczna noc, w którą przychodzi lato. Budzą się więc boskie stworzenia i są aktywne do zimy. Tańce, ogniska miały być hołdem dla nich i prośbą o przychylność.

Z Wikipedii:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości, powszechnie obchodzone na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie, ale również w podobnym charakterze na obszarach zamieszkiwanych przez ludy bałtyckie, germańskie i celtyckie, a także przez część narodów ugrofińskich, np. Finów (w Finlandii jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu) i Estończyków. Na Łotwie pod nazwą Līgo jest wolnym od pracy świętem państwowym (23 i 24 czerwca). Również na Litwie dzień 24 czerwca, od 2005 roku, jest wolny od pracy.

Typowe obyczaje związane ze świętem: 

 1. skoki przez ogniska,
 2. puszczanie  w rzekach wianków oraz 
 3. poszukiwanie magicznego kwiatu paproci. 

Wierzono również, że w tej dacie mężczyzna i kobieta mogą stworzyć szczęśliwą parę. 

Z Wikipedii:

REKLAMA

Wiążące się z Nocą Kupały zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Rozpalano ogniska, w których palono zioła. W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Jeśli wianek został wyłowiony przez kawalera, oznaczało to jej szybkie zamążpójście. Jeśli płynął, dziewczyna nieprędko miała wyjść za mąż. Jeśli zaś płonął, utonął lub zaplątał się w sitowiu, wróżyło to staropanieństwo. Prawdopodobnie są to pozostałości dawnych wiosennych obrzędów magicznych kończących zaklinanie „dobrego początku”, nawiązujących do obrzędowości zadusznej i nadchodzącego urodzaju. 

Kupałą lub sobótkami nazywano również ogniska palone podczas tych obrzędów. Na Mazowszu i Podlasiu obrzędy sobótkowe były zwane kupalnocką, na pograniczu polsko-ukraińskim – kupałą, zaś w zachodniej i środkowej Polsce – sobótką. Nazwa zwyczaju odnosi się także błędnie do rzekomego słowiańskiego bóstwa płodności Kupały. 

W niektórych regionach wierzono, że do święta Kupały nie można kąpać się za dnia w rzekach, strumieniach czy jeziorach, natomiast kąpiel po zmroku lub przed wschodem słońca leczyła rozmaite dolegliwości, jako że woda była wówczas uzdrawiającym żywiołem należącym do księżyca. 

Co to jest noc świętojańska

Było to początkowo święto obchodzone w nocy z 23 na 24 czerwca w wigilię świętego Jana Chrzciciela, będące próbą zasymilowania przez chrześcijaństwo pogańskich obrzędów związanych z letnim przesileniem słońca.

Do głównego rytuału adaptowanego obrzędu w zależności od regionu należało (należy): 

 • palenie ognia (np. na południu Polski), w Małopolsce, na Śląsku i Pomorzu – tzw. sobótka, na Warmii i Mazurach Palinocka lub ognie świętojańskie m.in. w krajach skandynawskich i anglo-saskich oraz Wielkopolska i historyczne Pomorze Zachodnie,
 • skoki przez ognisko (np. Niemcy, Polska, Litwa, Łotwa, Rosja),
 • palenie kukły (np. Irlandia, Francja, południowa Polska, Ukraina),
 • tańce dziewcząt wokół rozpalonego w nocy ogniska (np. Białoruś, Podlasie),
 • obrzęd zarzucania wianków przez głowę na drzewa (np. historyczna Wielkopolska, Pomorze, Warmia i Mazury),
 • puszczanie wianków po wodzie (np. Kraków/Wianki, Mazowsze, Rosja),
 • kąpanie się (np. Białoruś),
 • wieńczenie zielem (np. Polska, Szwecja, Dania, Niemcy, Rosja itd.).

W przypadającą na 23–24 czerwca wigilię św. Jana, przeprowadzano tzw. obrzęd święcenia wody.

Obecnie trudno odróżnić, które obyczaje opisane powyżej przynależą "Nocy świętojańskiej", a które "Nocy Kupały".

Źródło: Wikipedia

źródło zdjęcia: Urząd Gminy w Żurawicy

"Wianki" w Warszawie 2023 r.

Kolejna edycja „Wianków nad Wisłą”, czyli organizowanej przez m.st. Warszawa imprezy na powitanie lata. W tym roku finałowy koncert przebiegnie pod hasłem: „KORA. Przyszłam na świat po to”, będącym hołdem dla twórczości legendy polskiej muzyki – Kory Jackowskiej. Wyjątkowe wydarzenie poprowadzi Ralph Kamiński. Transmisja na żywo tylko w TVN.

W sobotę, 24 czerwca, warszawiacy zebrani w Multimedialnym Parku Fontann i widzowie TVN wspólnie przywitają lato podczas tegorocznej edycji koncertu „Wianki nad Wisłą”. Tym razem bardzo wyjątkowej, bo poświęconej pamięci niezapomnianej legendy polskiej muzyki rozrywkowej, liderce zespołu Manaam – Korze Jackowskiej. Podczas wydarzenia pod hasłem „KORA.

HARMONOGRAM:

od g. 12.00: świętojański piknik rodzinny;

od g. 19.15 koncerty: Felivers, Smolasty, Dawid Kwiatkowski;

od g. 22.00: Koncert „KORA. Przyszłam na świat po to”

Na scenie wystąpią: Muniek Staszczyk, Krzysztof Zalewski, Natalia Przybysz, Organek, Ralph Kamiński, Kwiat Jabłoni, Ex Maanam, Bovska, Ania Karwan, Maciej Musiałowski, Karolina Lizer & Zee Krayski, Smolasty, Kwiatkowski, Fekivers

REKLAMA

Przyszłam na świat po to” swoje interpretacje największych przebojów artystki zaprezentują: Krzysztof Zalewski, Dawid Kwiatkowski, Ania Karwan, Muniek Staszczyk, Natalia Przybysz, Maciej Musiałowski, Kwiat Jabłoni, Bovska, Organek, Smolasty, Karolina Lizer, Felivers oraz Ralph Kamiński, który tego wieczoru zadebiutuje również w nowej roli – prowadzącego wydarzenie.

Koncert „KORA. Przyszłam na świat po to” poprzedzi szeroka kampania promocyjna z udziałem Ralhpa Kamińskiego, która wystartuje we wtorek, 6 czerwca, i obejmie ekosystem TVN Warner Bros. Discovery oraz mediów społecznościowych miasta stołecznego Warszawy, partnera wydarzenia.

Transmisja koncertu „KORA. Przyszłam na świat po to” w sobotę, 24 czerwca, w TVN o godzinie 22:00.

Organizatorzy: Stołeczna Estrada

źródło Wianki nad Wisłą 2023 WARSZAWA [PROGRAM]

"Wianki" w Krakowie 2023 r.

PROGRAM

SOBOTA 24.06

11.00 Wesoła - Piknik naukowo-przyrodniczy

14.00 Powiśle Konkurs na najpiękniejszy wianek

14.00 Różne lokalizacje Plecenie wianków - warsztaty

16.00 Różne lokalizacje Uliczne Granie

17.00 Scena Powiśle Dina Jashari & Drugari

18.00 Scena Powiśle Kasia Lins

19.00 Scena Powiśle Piotr Zioła

20.30 Scena Powiśle Miuosh 

22.00 Klub Spotkań Poczta Główna Wianki na Poczcie - afterparty FREE (przez pierwszą godzinę) 

NIEDZIELA 25.06

04.00 Park Jordana Koncert o świcie. EtnoKraków/Rozstaje XXV lat | prolog

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Mniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej" ruszy jesienią, w formie pilotażu

Projekt "Szkoły międzypokoleniowej", czyli wspólna przestrzeń dla uczniów i seniorów, sprzyjająca wymianie informacji i integracji międzypokoleniowej, ruszy jesienią w formie pilotażu. Tak przekazała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA

Minister finansów: płace w budżetówce wzrosną nieznacznie więcej niż 4,1% w 2025 roku. Realna wartość wynagrodzeń ma być utrzymana

Resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 r. - poinformował 15 lipca 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Nie wskazał jednak żadnego konkretnego wskaźnika podwyżek dla budżetówki w przyszłym roku.

Darmowa rehabilitacja z ZUS dla nauczycieli i innych pracujących głosem. Dla kogo 24 dni w sanatorium? Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy (np. nauczyciele) są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. Jeżeli chcą temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS w schorzeniach narządu głosu. Rehabilitacja lecznicza w zakresie schorzenia narządu głosu, na którą kieruje ZUS, trwa 24 dni w ośrodku rehabilitacyjnym w takich miejscowościach jak: Ciechocinek, Jelenia Góra, Ostróda, Świeradów-Zdrój, Uniejów. Jak uzyskać skierowanie do sanatorium?

Wakacje 2024: dokąd najchętniej jeżdżą Polacy i jakie mają budżety?

Większość Polaków (84 proc.) planuje wyjechać na wakacje, i większość spędzi je w Polsce (64 proc.). Tak wynika z  raportu International Travel Confidence Index 2024 opracowanego na zlecenie Allianz Partners.

Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

REKLAMA

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

REKLAMA