REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczecin: Radni przyjęli strategię rozwoju miasta do 2025 r.

REKLAMA

Szczecin ma być metropolią o wysokiej jakości życia mieszkańców, nowoczesnej gospodarce i ma dysponować dużym kapitałem intelektualnym - to najważniejsze cele zawarte w "Strategii rozwoju Szczecina 2025". Dokument przyjęto na poniedziałkowej sesji rady miasta.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek powiedział, że "strategia rozwoju to jedna z najważniejszych uchwał dla samorządów". "Stanie się ona dla nas fundamentem, który pozwoli przygotować szczegółowe projekty do realizacji na przyszłe lata" - zapowiedział.

REKLAMA

REKLAMA

Kierujący zespołem, który opracował strategię, prof. Dariusz Zarzecki w rozmowie z PAP powiedział, że dokument ten, wyznaczający kierunki rozwoju miasta, nie jest przeznaczony tylko dla miejskich radnych obecnej kadencji. Został on stworzony - podkreślił Zarzecki - w równym stopniu dla mieszkańców, naukowców, przedsiębiorców, ale również parlamentarzystów, którzy pochodzą z tego regionu i mają możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój miasta ze środków budżetu państwa.

Według Zarzeckiego, głównym i najważniejszym celem strategicznym miasta jest rozwój gospodarki - to dzięki niej będzie można dopiero myśleć o realizowaniu pozostałych planów, a kluczowym tu będzie stworzenie warunków dla miejscowych przedsiębiorców i zachęcenie do przybycia firm spoza miasta i regionu.

Mechanizmem, który ma zagwarantować osiągnięcie wyznaczonych celów jest Wieloletni Program Rozwoju Szczecina, do którego wpisywane będą konkretne projekty. Następnie będą one poddane głosowaniu w radzie miejskiej i jeśli radni je uchwalą, przeznaczane do realizacji.

Strategia powstała na bazie wcześniej przygotowanej diagnozy miasta. Wynika z niej, że najsłabszym punktem Szczecina jest brak wzajemnego zaufania między mieszkańcami a urzędem miasta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żeby skutecznie realizować zapisane w dokumencie plany, w urzędzie miejskim ma powstać specjalna komórka, prawdopodobnie będzie to osobny wydział.

Dokument ma 70 stron, prace nad nim trwały od 2009 r. Pracowało nad nim kilkunastu naukowców, przedsiębiorców i ludzi kultury. Dokument był szeroko opiniowany przez m.in. prezesów firm, byłych stoczniowców, przedstawicieli spółek miejskich, a nawet policję.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA