REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szczecin: Radni przyjęli strategię rozwoju miasta do 2025 r.

REKLAMA

Szczecin ma być metropolią o wysokiej jakości życia mieszkańców, nowoczesnej gospodarce i ma dysponować dużym kapitałem intelektualnym - to najważniejsze cele zawarte w "Strategii rozwoju Szczecina 2025". Dokument przyjęto na poniedziałkowej sesji rady miasta.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek powiedział, że "strategia rozwoju to jedna z najważniejszych uchwał dla samorządów". "Stanie się ona dla nas fundamentem, który pozwoli przygotować szczegółowe projekty do realizacji na przyszłe lata" - zapowiedział.

REKLAMA

REKLAMA

Kierujący zespołem, który opracował strategię, prof. Dariusz Zarzecki w rozmowie z PAP powiedział, że dokument ten, wyznaczający kierunki rozwoju miasta, nie jest przeznaczony tylko dla miejskich radnych obecnej kadencji. Został on stworzony - podkreślił Zarzecki - w równym stopniu dla mieszkańców, naukowców, przedsiębiorców, ale również parlamentarzystów, którzy pochodzą z tego regionu i mają możliwości pozyskiwania funduszy na rozwój miasta ze środków budżetu państwa.

Według Zarzeckiego, głównym i najważniejszym celem strategicznym miasta jest rozwój gospodarki - to dzięki niej będzie można dopiero myśleć o realizowaniu pozostałych planów, a kluczowym tu będzie stworzenie warunków dla miejscowych przedsiębiorców i zachęcenie do przybycia firm spoza miasta i regionu.

Mechanizmem, który ma zagwarantować osiągnięcie wyznaczonych celów jest Wieloletni Program Rozwoju Szczecina, do którego wpisywane będą konkretne projekty. Następnie będą one poddane głosowaniu w radzie miejskiej i jeśli radni je uchwalą, przeznaczane do realizacji.

Strategia powstała na bazie wcześniej przygotowanej diagnozy miasta. Wynika z niej, że najsłabszym punktem Szczecina jest brak wzajemnego zaufania między mieszkańcami a urzędem miasta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Żeby skutecznie realizować zapisane w dokumencie plany, w urzędzie miejskim ma powstać specjalna komórka, prawdopodobnie będzie to osobny wydział.

Dokument ma 70 stron, prace nad nim trwały od 2009 r. Pracowało nad nim kilkunastu naukowców, przedsiębiorców i ludzi kultury. Dokument był szeroko opiniowany przez m.in. prezesów firm, byłych stoczniowców, przedstawicieli spółek miejskich, a nawet policję.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

Europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami. Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy

Parlament Europejski zatwierdził nowe przepisy, które mają na celu ułatwienie życia osobom z niepełnosprawnościami w całej Unii Europejskiej. Przepisy te wprowadzają ogólnounijną kartę dla osób z niepełnosprawnościami oraz europejską kartę parkingową dla osób z niepełnosprawnościami.

REKLAMA

Rada Krajowa KO zatwierdziła listy do Parlamentu Europejskiego. Sienkiewicz podał się do dymisji

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Na czele list znajdują się znane postacie, w tym członkowie rządu.

Jak walczyć z przymrozkami? Gdzie? kiedy? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami? [prognoza pogody]

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi jabłoniami, gruszami, śliwami, borówką, porzeczkami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

REKLAMA

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA