REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdańsk: Zakończono budowę trasy W-Z

REKLAMA

Pięć miesięcy wcześniej niż planowano został oddany do użytku ostatni odcinek trasy W-Z w Gdańsku, jednej z najważniejszych arterii w mieście. Dwupasmowa trasa łączy centrum miasta z obwodnicą Trójmiasta i autostradą A-1.

Trasa W-Z łączy dwiema jezdniami wschodnie dzielnice Gdańska (Rudniki, Przeróbkę, Stogi, Dolne Miasto) z częścią zachodnią miasta. Całkowita jej długość wynosi ok. 12 km. Docelowy układ drogowy w tym rejonie miasta ma być gotowy w maju 2012 r. po zakończeniu rozbudowy węzła Karczemki, uważanego za największy w północnej części kraju.

REKLAMA

Trzeci, ostatni odcinek trasy W-Z, za 89,5 mln zł zrealizowała firma Skanska. 85 proc. tej kwoty pochodzi z funduszy Unii Europejskiej. Inwestorem była miejska spółka Gdańskie Inwestycje Komunalne.

REKLAMA

W ramach budowy ostatniego odcinka trasy powstała nowa dwujezdniowa droga o długości 2,2 kilometra, nowe skrzyżowanie z ul. Otomińską, węzeł drogowy w rejonie ul. Gronostajowej, ul. Kartuska Północna o długości 840 metrów oraz boczne drogi o długości ok. 2,7 kilometra. Powstało także przejście dla zwierząt pod trasą W-Z i ulicą Kartuską, kanalizacja deszczowa i ekrany akustyczne na długości ponad 5 km oraz 3 km ścieżek rowerowych.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podczas uroczystości przypomniał, że trasę zaczęto "tak naprawdę budować w latach 70. ubiegłego wieku i po ok. 35 latach jest ukończona". Miasto od 1999 r. zrealizowało jej trzy odcinki. "Oddanie do użytku ostatniego fragmentu jest wielkim ułatwieniem dla mieszkańców Gdańska i regionu, zwłaszcza Kaszub" - powiedział.

Prezes Gdańskich Inwestycji Komunalnych Ryszard Trykosko uważa, że inwestycja "zdecydowanie zmieni układ drogowy w mieście i zwiększy możliwości transportowe". Jest przekonany, że trasa "udrożni część Gdańska w kierunku na Kaszuby". Zwrócił uwagę, że budowa "była ściśle analizowana przez UEFA", a trasa ma być zapasowym dojazdem z lotniska w kierunku śródmieścia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozbudowę węzła Karczemki realizuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), a wykonawcą jest spółka Budimex. Koszt budowy wynosi 186,6 mln zł.

REKLAMA

Rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA Piotr Michalski poinformował PAP, że "na razie trudno mówić, czy węzeł będzie oddany do użytku kierowców wcześniej niż w maju". Zwrócił uwagę, że "teraz przyspieszenie w budowie na niektórych częściach węzła wynosi od 3 do 6 miesięcy". Jak powiedział, "dużo zależy od pogody w najbliższych miesiącach, bo jeśli temperatura spadnie poniżej zera i będą opady, to większość prac trzeba będzie przerwać".

W ramach węzła Karczemki powstaną cztery kilometry drogi oraz 11 wiaduktów. Znajdujący się w ciągu obwodnicy Trójmiasta węzeł będzie miał kształt czterolistnej koniczyny i pozwoli na bezkolizyjny ruch we wszystkich kierunkach. Węzeł stanowi ważny punkt w komunikacji w regionie oraz z południa kraju w kierunku Półwyspu Helskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

REKLAMA

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA