| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Poznań: Radni za tytułem Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu

Poznań: Radni za tytułem Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu

Radni Poznania przyjęli uchwałę popierającą ideę sprawiedliwego handlu i starań miasta o uzyskanie tytułu "Miasta Przyjaznego dla Sprawiedliwego Handlu". Dzięki uchwale Poznań jeszcze w 2012 roku będzie mógł złożyć wniosek o tytuł.

"Myślę, że Poznań w 60 proc. wypełnia kryteria wymagane i jeszcze w bieżącym roku będzie mógł taki tytuł uzyskać" - powiedział koordynator Kampanii Miast Fair Trade w Polsce Tadeusz Makulski.

W najbliższym czasie w mieście powstanie grupa koordynująca, która będzie wspomagała istniejące punkty handlowe i gastronomiczne oraz zachęcała inne do włączania się do projektu.

"Ta grupa będzie miała za zadanie wspierać wszelkie inicjatywy włączające się w program sprawiedliwego handlu" - powiedział PAP dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Poznaniu Leszek Kurek.

Ubieganie się przez miasto o tytuł Miasta Sprawiedliwego Handlu realizowane jest w ramach międzynarodowego projektu "Aware&Fair" (Świadomie i Sprawiedliwie) realizowanego w ramach partnerstwa, w którym uczestniczą: miasto Hanower (Niemcy), TransFair Germany (Niemiecka Organizacja Sprawiedliwego Handlu), miasta: Litomierzyce (Czechy), Miskolc (Węgry), Blantyre (Malawi) i Poznań oraz Polskie Stowarzyszenie Sprawiedliwego Handlu "Trzeci Świat i My".

Celem projektu jest podnoszenie poziomu świadomości oraz zaangażowania mieszkańców i instytucji w dziedzinie pomocy rozwojowej oraz sprawiedliwego handlu. Projekt jest finansowany przez Komisję Europejską w ramach Funduszu EuropeAid i trwać będzie do marca 2013 roku.

Aby ubiegać się o tytuł, miasto musi oprócz poparcia władzy lokalnej doprowadzić do funkcjonowania odpowiedniej liczby sklepów i lokali gastronomicznych oferujących towary sprawiedliwego handlu, produkty te muszą być też używane w lokalnych przedsiębiorstwach. Jednym z punktów jest też uzyskanie poparcia mediów.

Sprawiedliwy handel to międzynarodowy ruch, którego celem jest pomoc dla drobnych rolników, przedsiębiorców i usługodawców w krajach rozwijających się, poprzez tworzenie rynków zbytu dla ich produktów i usług.

Sprawiedliwy handel oparty jest na przejrzystych kryteriach, gwarantujących przestrzeganie podstawowych standardów, jak ustalenie cen minimalnych gwarantujących zysk dla producentów, dotacje dla lokalnych społeczności oraz możliwość prefinansowania i skorzystania z kredytów dla ubogich przedsiębiorców.

Producenci w zamian muszą zapewnić odpowiednie warunki socjalne, równouprawnienie kobiet, zakaz pracy przymusowej czy pracy dzieci. Istotą jest również ograniczenie stosowania środków chemicznych, czy żywności genetycznie modyfikowanej.

W ramach ubiegania się o status w grudniu w Poznaniu uruchomiono pierwszy w Polsce oficjalny sklep oferujący produkty sprawiedliwego handlu. Stowarzyszenie, które prowadzi ten sklep, jest jedyną w Polsce certyfikowaną organizacją sprawiedliwego handlu.

Idea sprawiedliwego handlu jest jednym z "Milenijnych celów rozwoju" Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »