REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od stycznia 2018 r. wszystkie sklepy w niedziele zamknięte

Od stycznia 2018 r. wszystkie sklepy w niedziele zamknięte./ fot. Fotolia
Od stycznia 2018 r. wszystkie sklepy w niedziele zamknięte./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trwają prace nad projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Co się zmieni? Jakie sankcje grożą za złamanie zakazu?

Wątpliwości dot. trybu prac nad projektem ws. handlu w niedziele rozstrzygnie Biuro Analiz Sejmowych i legislatorzy - mówi PAP szef podkomisji ds. rynku pracy Janusz Śniadek (PiS). Według niego w przyszłym tygodniu projektem zajmie się sejmowa komisja polityki społecznej.

REKLAMA

Na portalu wiadomoscihandlowe.pl ukazała się informacja, że pracownicy Biura Legislacyjnego Sejmu mają wątpliwości co do zgodności z regulaminem Sejmu trybu prac nad projektem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. "Sprawa jest na tyle poważna, że może opóźnić wejście w życie nowych przepisów (planowane na styczeń 2018 r.)" - napisano.

REKLAMA

Jak wyjaśniono, chodzi o poprawkę zmieniającą przepisy szeregu innych ustaw, w tym trzech kodeksów: pracy, karnego i postępowania w sprawach o wykroczenia. "Regulamin Sejmu dokładnie określa, w jaki sposób wprowadzane mogą być tego rodzaju zmiany. Przewidziany jest specjalny, odrębny tryb. W tym wypadku - zdaniem niektórych - zapisy regulaminu Sejmu mogły zostać złamane" - czytamy.

"Jest normą, że w ustawach wprowadza się odniesienia do innych przepisów powiązanych, wprowadza pewne pojęcia, żeby czytelnik tamtej ustawy był zorientowany, że pewne obszary regulowane są w innym dokumencie" - powiedział PAP Janusz Śniadek (PiS), przewodniczący podkomisji ds. rynku pracy, która zajmowała się projektem, pytany o te doniesienia. Podkreślił, że to ma charakter bardziej informacyjny "niż merytorycznie ingeruje w treść ustawy".

Polecamy: Zakaz handlu w niedziele i święta (PDF)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyznał, że podczas procedowania ustawy były "podnoszone takie zarzuty i ataki". "To będzie rozstrzygało biuro analiz, legislatorzy. Jesteśmy na początku procesu legislacyjnego i w tej chwili takie definitywne odpowiedzi i ataki są absolutnie przedwczesne" - powiedział poseł PiS.

Śniadek dodał, że podczas prac podkomisji pojawiły się także zarzuty, że "zmiany proponowane w tym projekcie wychodzą poza zakres ustawy". "Każdy czytelnik tej ustawy widzi, że jest wręcz przeciwnie - nastąpiło istotne zawężenie zakresu tej ustawy i taką opinię wyraża także Biuro Legislacyjne" - podkreślił.

"Ponieważ ta ustawa, która w tej chwili jest po poprawkach, została w dużym stopniu zawężona w stosunku do projektu obywatelskiego, różne osoby o różnych motywacjach - również lobby wielkich sklepów - wymyśla takie niestworzone rzeczy" - powiedział przewodniczący podkomisji.

"Na tym etapie tego typu oskarżenia i zarzuty traktuję tylko i wyłącznie jako specyficzny i mocny lobbing przeciwko tej ustawie" - podkreślił Śniadek.

"Będą dalsze etapy procedowania, drugie czytanie, Senat. Dołożymy wszelkich starań, żeby stanowione prawo było jak najlepszej jakości" - uspokajał Śniadek.

"Wszystkie sprawy, które były podnoszone, będą analizowane i odpowiedź na nie na pewno usłyszymy na komisji sejmowej, która będzie w przyszłym tygodniu w czwartek" - podsumował poseł PiS.

Zgodnie z proponowanymi poprawkami do projektu ustawy dot. handlu w niedziele handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Będzie można również handlować w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy.

Zakazowi handlu nie podlegałyby m.in. stacje paliw, kwiaciarnie, placówki prowadzone przez właściciela, apteki oraz punkty apteczne.

REKLAMA

Posłowie poszerzyli ten katalog. Zgodnie z poprawkami zakaz handlu nie obowiązywałby także m.in. w sklepach i platformach internetowych, w strefach wolnocłowych, w punktach, w których przeważająca działalność polega na sprzedaży prasy. Posłowie chcą zezwolenia na handel w niedziele także w placówkach pocztowych, hurtowniach farmaceutycznych, w zakładach leczniczych dla zwierząt.

Zaproponowano, aby osoba, która "wbrew zakazowi handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w niedziele lub święta, powierza wykonywanie takiej pracy pracownikowi lub zatrudnionemu" podlegała karze grzywny w wys. od 1 tys. do 100 tys. zł.(PAP)

autor: Katarzyna Fiuk

edytor: Sonia Sobczyk

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór tego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA