reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Świętokrzyskie: Prokuratorski zarzut dla burmistrza Sandomierza

Świętokrzyskie: Prokuratorski zarzut dla burmistrza Sandomierza

Złamanie przepisu ustawy o rachunkowości zarzuciła Prokuratura Rejonowa w Opatowie burmistrzowi Sandomierza Jerzemu B. - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach Sławomir Mielniczuk.

Śledztwo jest związane z wynikami kontroli NIK z 2007 r. dotyczącej zarządzania nieruchomościami miejskimi w Sandomierzu w okresie od stycznia 2005 r. do marca 2007 r.

Jak tłumaczył prokurator, zarzut dotyczy nieprowadzenia przez sandomierski samorząd pomocniczych ksiąg rachunkowych związanych z nieruchomościami, które były we władaniu miasta. "Zaniechanie prowadzenia takich ksiąg powoduje, że trudno określić, jakie dochody czy straty przynosi konkretna nieruchomość" - wyjaśnił Mielniczuk.

Za złamanie przepisu grozi kara grzywny lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Opatowska prokuratura próbowała postawić zarzut burmistrzowi od połowy października 2011 r. B. kilkakrotnie prosił o przełożenie terminu stawienia się w prokuraturze z przyczyn zawodowych; nie przychodził w wyznaczonych datach; potem przedstawiał zwolnienia lekarskie, ostatnie było ważne do końca lutego. Wynikało z nich, że burmistrz nie może uczestniczyć w czynnościach procesowych. W związku z tym prokurator powołał biegłego, by zbadał stan zdrowia burmistrza. Ten orzekł, że nie ma przeciwwskazań, do przesłuchania.

W prokuraturze Jerzy B. nie przyznał się do stawianego zarzutu i złożył wyjaśnienia, przedstawił swoją wersję sprawy. "Prokuratura zweryfikuje materiał dowodowy i zdecyduje jak ją zakończy" - powiedział Mielniczuk

W opinii pełnomocnika burmistrza Sandomierza Michała Wosia, włodarz nie złamał przepisu ustawy o rachunkowości. Jak tłumaczył PAP adwokat, B. powierzył prowadzenie dokumentacji związanej z nieruchomościami skarbnikowi miasta i kierownikowi referatu finansowego magistratu - osobom z wyższym wykształceniem ekonomicznym. Ponadto w latach 2005-2007 zarządzaniem mieniem komunalnym w Sandomierzu zajmowała się miejska spółka - Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i prowadziła ona wymaganą ewidencję dotyczącą miejskich nieruchomości.

"Urzędnicy zapewniali burmistrza, że wszystkie sprawy finansowe prowadzone są zgodnie z przepisami. Jerzy B. nie działał więc umyślnie. Gmina i mieszkańcy miasta nie ponieśli też żadnych szkód finansowych w związku ze sprawą" - dodał adwokat. W opinii Wosia, nie ma podstaw do sformułowania aktu oskarżenia, a sprawa powinna zostać umorzona.

O sprawie pierwsza poinformowała kielecka "Gazeta Wyborcza".

Jerzy B. jest burmistrzem Sandomierza od 2002 r. W wyborach samorządowych w 2010 r. został szefem miejskiego samorządu już po pierwszej turze głosowania - uzyskał 56,11 proc. głosów wyborców. W latach 1994-2002 pełnił funkcję miejskiego radnego i wiceburmistrza.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

PAP
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Nowodworski Estates

Biuro Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama