Barometr warszawski: gorsze oceny dla władz i prezydent miasta
REKLAMA
Zdecydowanie dobrze działania władz miasta ocenia 3 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.); raczej dobrze - 50 proc. (spadek o 13 pkt proc.) - wynika z badania zamieszczonego na stronach internetowych ratusza. Wzrosły negatywne oceny działań władz miasta. Raczej źle ocenia je 21 proc. badanych (wzrost o 4 pkt proc.); zdecydowanie źle 7 proc. (wzrost o 2 pkt proc.).
REKLAMA
Z kolei działania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz dobrze oceniło 55 proc. warszawiaków (spadek o 12 proc.); źle 30 proc. (wzrost o 7 proc.).
REKLAMA
Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział, że to wciąż wysokie oceny. Dodał, że ich pogorszenie jest efektem niepopularnych, ale potrzebnych decyzji, jakie w ostatnim czasie podjęły władze miasta, m.in. podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej, opłat za żłobki czy przedszkola. Zaznaczył, że w dłuższej perspektywie przyczynią się one do rozwoju miasta.
Warszawiacy jako najważniejszą sprawę do rozwiązania najczęściej (30 proc.) wskazywali usprawnienie komunikacji, naprawę dróg - 22 proc.; metro - 18 proc.; służbę zdrowia - 15 proc.; budowę obwodnicy - 12 proc.
Mieszkańcy najczęściej negatywnie w komunikacji miejskiej oceniają tłok - 23 proc., brud, nieprzyjemny zapach - 10 proc., wentylację - 9 proc., ceny przejazdów, biletów - 7 proc., zbyt małą ilość autobusów niskopodłogowych - 7 proc.
Jednocześnie większość - 60 proc. - nie zgadza się płacić więcej za bilety komunikacji miejskiej, by poprawić jakość taboru (44 proc. całkowicie, 16 proc. raczej się nie zgadza). W pełni aprobuje takie rozwiązanie 5 proc. warszawiaków, 11 proc. raczej się na nie zgadza się; trochę się zgadza, a trochę nie - 8 proc.
68 proc. badanych jest zadowolona, że w Warszawie odbędzie się Euro 2012 (bardzo zadowolonych - 32 proc., raczej zadowolonych jest 36 proc.) Z kolei niezadowolonych 19 proc. (bardzo - 7 proc.; raczej - 12 proc.).
REKLAMA
77 proc. badanych oceniło, że organizacja mistrzostw EURO 2012 w Warszawie przyczyni się do rozwoju turystycznego miasta; przeciwnego zdania jest 16 proc. badanych. 71 proc. oceniło, że organizacja mistrzostw przyczyni się do poprawy wizerunku miasta za granicą; przeciwnego zdania jest 12 proc. ankietowanych.
Barometr warszawski zrealizowała Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej na losowej i reprezentatywnej próbie 1100 mieszkańców stolicy powyżej 15. roku życia w listopadzie ub. roku. Ankieterzy przeprowadzili bezpośrednie wywiady w domu respondenta, przy wykorzystaniu techniki CAPI (Computer Assisted Personal Interview).
REKLAMA
REKLAMA