REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Białystok: Zasady naboru do centrum technologicznego w parku naukowym

REKLAMA

Innowacyjność oraz korzystanie z laboratoriów Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego - to główne kryteria jakie będą brane pod uwagę przy wyborze firm do Centrum Technologicznego w tym parku naukowym. Kryteria ustaliła rada programowa parku - poinformowała PAP jego dyrektor dr Jolanta Koszelew.

Kryteria ustalono i ogłoszono teraz, by firmy mogły się przygotować do naboru, który zaplanowano na 1 września. Nabór firm oraz przygotowanie laboratoriów w tym centrum to najważniejsze zadania parku na najbliższy czas.

REKLAMA

Budowa parku naukowo-technologicznego jest jednym z największych projektów realizowanych przez władze Białegostoku dzięki funduszom z UE. Jego wartość to blisko 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł to dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej, 7 mln zł to pieniądze z budżetu państwa.

REKLAMA

W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym powstają dwa obiekty: Inkubator Technologiczny i Administracji i Centrum Technologiczne, przygotowywane jest 23 ha terenów dla inwestorów. Projekt obejmuje też przebudowę 7,5 km ulic. Łącznie w inkubatorze i centrum technologicznym ma być do wynajęcia około 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Budynki mają być gotowe do końca 2012 r. Do użytku mają być oddane na początku 2013 r.

W Centrum Technologicznym będą dostępne dla firm duże powierzchnie z halami produkcyjnymi i prototypowniami. Zgodnie z przyjętymi zasadami, w Centrum Technologicznym będą mogły się lokować nie całe firmy, ale np. nowe działy naukowo-badawcze firm. Głównym kryterium oceny będzie innowacyjność. Warunki najmu powierzchni maja być negocjowane z poszczególnymi firmami. Preferowane będą firmy, które wyrażą chęć korzystania z laboratoriów na terenie parku. Koszelew dodała, że jak dotąd, niewiele firm w regionie ma wyspecjalizowane działy naukowo-badawcze. Park da szanse na ich tworzenie.

Zainteresowanych jest już kilkanaście firm z regionu z takich branż jak: IT, grafika komputerowa oraz odnawialne źródła energii i energooszczędność - powiedziała PAP Koszelew. Dyrekcja parku ocenia, że to dużo. Tyle firm chce wynająć w parku powierzchnie biurowe w Centrum Technologicznym, znacznie więcej firm natomiast deklaruje już korzystanie z bazy laboratoryjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W centrum mają się mieścić: laboratorium grafiki komputerowej i sztuki interaktywnej, laboratorium obrazowania medycznego, analizy fizykochemicznej wyrobów i metali oraz kompatybilności elektromagnetycznej. Jak informowała wcześniej Koszelew, wiosną mają ruszyć przetargi na projekt laboratoriów, a latem na ich wyposażanie.

Jak już wcześniej informowano, 1 marca ruszy natomiast nabór firm, które będą chciały ulokować się w Inkubatorze Technologicznym i Administracji. Inkubator to głównie powierzchnie biurowe dla młodych firm.

Część spośród 23 hektarów pod inwestycje jest już uzbrojona, na pozostałym terenie trwają prace. Jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób grunty będą zbywane i kto się będzie tym zajmował. Koszelew powiedziała, że park będzie jedynie oceniał innowacyjność firm, które będą zainteresowane nabyciem lub dzierżawą tych gruntów.

Jak dotychczas 3 firmy mają z BPN-T listy intencyjne o współpracy. To Transition Technologies z branży informatycznej, Platige Image oraz Evermotion z branży grafiki komputerowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA