reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Białystok: Zasady naboru do centrum technologicznego w parku naukowym

Białystok: Zasady naboru do centrum technologicznego w parku naukowym

Innowacyjność oraz korzystanie z laboratoriów Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego - to główne kryteria jakie będą brane pod uwagę przy wyborze firm do Centrum Technologicznego w tym parku naukowym. Kryteria ustaliła rada programowa parku - poinformowała PAP jego dyrektor dr Jolanta Koszelew.

Kryteria ustalono i ogłoszono teraz, by firmy mogły się przygotować do naboru, który zaplanowano na 1 września. Nabór firm oraz przygotowanie laboratoriów w tym centrum to najważniejsze zadania parku na najbliższy czas.

Budowa parku naukowo-technologicznego jest jednym z największych projektów realizowanych przez władze Białegostoku dzięki funduszom z UE. Jego wartość to blisko 167,5 mln zł, z czego 120 mln zł to dotacja z UE z programu Rozwój Polski Wschodniej, 7 mln zł to pieniądze z budżetu państwa.

W Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym powstają dwa obiekty: Inkubator Technologiczny i Administracji i Centrum Technologiczne, przygotowywane jest 23 ha terenów dla inwestorów. Projekt obejmuje też przebudowę 7,5 km ulic. Łącznie w inkubatorze i centrum technologicznym ma być do wynajęcia około 13 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Budynki mają być gotowe do końca 2012 r. Do użytku mają być oddane na początku 2013 r.

W Centrum Technologicznym będą dostępne dla firm duże powierzchnie z halami produkcyjnymi i prototypowniami. Zgodnie z przyjętymi zasadami, w Centrum Technologicznym będą mogły się lokować nie całe firmy, ale np. nowe działy naukowo-badawcze firm. Głównym kryterium oceny będzie innowacyjność. Warunki najmu powierzchni maja być negocjowane z poszczególnymi firmami. Preferowane będą firmy, które wyrażą chęć korzystania z laboratoriów na terenie parku. Koszelew dodała, że jak dotąd, niewiele firm w regionie ma wyspecjalizowane działy naukowo-badawcze. Park da szanse na ich tworzenie.

Zainteresowanych jest już kilkanaście firm z regionu z takich branż jak: IT, grafika komputerowa oraz odnawialne źródła energii i energooszczędność - powiedziała PAP Koszelew. Dyrekcja parku ocenia, że to dużo. Tyle firm chce wynająć w parku powierzchnie biurowe w Centrum Technologicznym, znacznie więcej firm natomiast deklaruje już korzystanie z bazy laboratoryjnej.

W centrum mają się mieścić: laboratorium grafiki komputerowej i sztuki interaktywnej, laboratorium obrazowania medycznego, analizy fizykochemicznej wyrobów i metali oraz kompatybilności elektromagnetycznej. Jak informowała wcześniej Koszelew, wiosną mają ruszyć przetargi na projekt laboratoriów, a latem na ich wyposażanie.

Jak już wcześniej informowano, 1 marca ruszy natomiast nabór firm, które będą chciały ulokować się w Inkubatorze Technologicznym i Administracji. Inkubator to głównie powierzchnie biurowe dla młodych firm.

Część spośród 23 hektarów pod inwestycje jest już uzbrojona, na pozostałym terenie trwają prace. Jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób grunty będą zbywane i kto się będzie tym zajmował. Koszelew powiedziała, że park będzie jedynie oceniał innowacyjność firm, które będą zainteresowane nabyciem lub dzierżawą tych gruntów.

Jak dotychczas 3 firmy mają z BPN-T listy intencyjne o współpracy. To Transition Technologies z branży informatycznej, Platige Image oraz Evermotion z branży grafiki komputerowej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wierzchowiec

Młodszy Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama