REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Lublinie ma powstać centrum obsługi administracyjnej sądownictwa

REKLAMA

Centrum usług finansowo-księgowych i kadrowych dla sądownictwa w Polsce ma powstać w Lublinie. Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin oraz prezydent Lublina Krzysztof Żuk podpisali w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

"Pomysł utworzenia w Lublinie centrum usług służy temu, by zdjąć z sądownictwa balast zbytecznej biurokracji" - powiedział Gowin na konferencji prasowej w Lublinie.

REKLAMA

Taka centralizacja usług księgowych i kadrowych, zdaniem Gowina, pozwoli na lepszą organizację pracy w sądownictwie. "Te etaty, które są w tej chwili rozproszone w Polsce, będą wykorzystywane inaczej - do wspierania pracy sędziów" - dodał.

REKLAMA

Minister wyjaśniał, że chodzi o to, "aby uwolnić moce uwięzione dzisiaj w przerośniętych strukturach administracyjnych, biurokratycznych, i przekierować te moce, te kadry ludzkie, tam, gdzie ci ludzie są niezbędni". Gowin zaznaczył, że ministerstwo nie przewiduje redukcji etatów. "Zamierzamy inaczej wykorzystywać etaty, które są w sądach" - powiedział.

Obecny na konferencji wiceminister Grzegorz Wałejko, który jest pomysłodawcą utworzenia centrum, powiedział, że chodzi o przesunięcie kadr obecnie zajmujących się obsługą księgową czy kadrową w sądach - których jest kilkaset w Polsce - do pracy w sekretariatach, na stanowiska np. sekretarzy sądowych czy asystentów sędziów, bo tam są, jak powiedział, "niedostatki".

Wałejko podkreślił, że koncentracja zarządzania kadrami czy finansami jest rozwiązaniem wykorzystywanym już z powodzeniem w sektorze przedsiębiorczości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jego zdaniem centrum dla sądownictwa powstanie za około dwa lub trzy lata. Będzie zinformatyzowane. Zatrudnienie ma w nim znaleźć około 200 osób, które będą obsługiwać pracowników sądownictwa w Polsce - obecnie jest to ok. 50 tys. osób.

REKLAMA

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk powiedział, że miasto zaoferuje ministerstwu powierzchnię biurową na potrzeby przyszłego centrum. Miasto ma poszukać inwestora, który w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wybuduje biurowiec o łącznej powierzchni ok. 20 tys. m kw, wyposażony w niezbędne urządzenia i infrastrukturę. Budynek będzie zlokalizowany w centrum Lublina, na działce będącej własnością miasta. "Ten list intencyjny potwierdza naszą wolę podjęcia starań, by taki obiekt powstał" - dodał Żuk.

Podkreślił, że w Lublinie znajdą się także wykształcone kadry dla przyszłego centrum usług. "Przyszłością Lublina jest zagospodarowanie kapitału intelektualnego naszego miasta. Każdego roku mamy blisko 20 tys. absolwentów lubelskich uczelni i dopóki demografia nam tego nie zmieni, jesteśmy jednym z największych ośrodków akademickich" - dodał Żuk.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA