REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachodniopomorskie: Radni Gryfina w obronie Elektrowni Dolna Odra

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Radni Gryfina (Zachodniopomorskie) przyjęli w czwartek podczas nadzwyczajnej sesji uchwałę, w której zaapelowali do premiera Donalda Tuska o przeciwdziałanie planom zaprzestania produkcji energii elektrycznej w Elektrowni Dolna Odra.

"Rada Miejska w Gryfinie apeluje do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska, parlamentarzystów i samorządowców województwa zachodniopomorskiego o zainteresowanie się Strategią Grupy Kapitałowej PGE na lata 2012-2035, według której do roku 2030 zostanie zaprzestana produkcja energii elektrycznej w Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie i przeciwdziałanie tym planom, jako nieuzasadnionym gospodarczo i społecznie" - napisali radni w przyjętym dokumencie.

REKLAMA

Za uchwałą głosował 19 radnych, jeden wstrzymał się od głosu. Rada liczy 21 osób.

Według planów przyjętych przez PGE, w którym blisko 70 proc. udziałów ma Skarb Państwa, elektrownia do końca 2030 roku ma wygasić wszystkie bloki węglowe. Na inwestycję w zakładzie nie przewidziano żadnych funduszy.

REKLAMA

Jak uzasadnili radni, w opublikowanej kilka dni temu strategii nie znalazły się plany inwestycyjne dotyczące Dolnej Odry, co jest sprzeczne m.in. z programem inwestycyjnym Polskiej Grupy Energetycznej ogłoszonym w prospekcie emisyjnym w trakcie wejścia na giełdę oraz obietnicami składanymi załodze, w tym też przez parlamentarzystów PO.

Obecny na sesji poseł PiS Joachim Brudziński podkreślił, że istnienie elektrowni to nie tylko racja stanu regionu, ale też Polski oraz kwestia bezpieczeństwa energetycznego Pomorza Zachodniego. "Po raz kolejny my, reprezentanci Sejmu, stajemy przed mieszkańcami kolejnego miasta na Pomorzu Zachodnim, w sytuacji, gdy mają oni prawo czuć się okłamani i pozostawieni samym sobie" - mówił poseł. Przypomniał m.in. trudną sytuację Świnoujścia, które nie ma stałego połączenia drogowego z resztą kraju, gazociąg Nord Stream, który może zablokować rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu, upadek stoczni szczecińskiej czy problemy z pogłębieniem toru wodnego do Szczecina.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poseł zapowiedział interpelację w tej sprawie do właściwego ministra.

"Jedyną realną siłą, z jaką rząd się liczy, jest presja społeczna; nie pozwólcie gładkimi komunikatami odebrać sobie miejsc pracy" - przekonywał Brudziński. Zapowiedział, że politycy PiS będą walczyć o inwestycje w Dolnej Odrze.

"Bezwzględnej" reakcji na strategię PGE oczekuje pełnomocnik wojewody zachodniopomorskiego ds. bezpieczeństwa energetycznego Witold Kępa. Jak mówił, funkcjonowania elektrowni nie można rozpatrywać jedynie w kategoriach ekonomicznych, bez uwzględnienia bezpieczeństwa energetycznego.

O miejscach pracy, które mogłyby być zlikwidowane wraz z Dolną Odrą, mówił szef zakładowej Solidarności Henryk Kowalski.

Szef zachodniopomorskiej PO Stanisław Gawłowski powiedział PAP, że Dolna Odra jest jedyną elektrownią na północnym zachodzie Polski i bezpieczeństwo energetyczne powinno się stawiać ponad "gry wewnętrzne korporacji". Wyraził opinię, że tymczasowy zarząd PGE "zaproponował nie do końca przemyślaną strategię". "Poczekajmy na wybór nowego, który powinien się wypowiedzieć na ten temat - dodał.

O Dolną Odrę chcą się też upomnieć lokalni politycy PSL i PJN.

REKLAMA

Szef okręgowych struktur PJN Igor Frydrykiewicz mówił dziennikarzom w Szczecinie, że jego partia domaga się pisemnych gwarancji, że inwestycje w Dolnej Odrze będą przeprowadzone zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. Przypomniał, że konsolidacja zakładu z PGE nastąpiła jedynie ze względu na obiecane załodze inwestycje. Jak zaznaczył, lokalizacja gazoportu w Świnoujściu była skorelowana z położeniem m.in. Dolnej Odry. "To, co się dzieje wokół elektrowni, wskazuje na chaos w polityce rządu" - dodał.

Prezes zachodniopomorskiego PSL Jarosław Rzepa powiedział na konferencji prasowej, że Stronnictwo stanie w obronie elektrowni. Prowadzę rozmowy z gabinetem politycznym wicepremiera Waldemara Pawlaka, którego chcemy zaprosić w najbliższym czasie na Pomorze Zachodnie, także do Gryfina - poinformował. Przypomniał, że Dolna Odra odprowadza do budżetu Gryfina ok. 24 mln zł podatku rocznie i likwidacja zakładu spowoduje poważne problemy dla tego samorządu.

Ministerstwo Skarbu Państwa w sprawie elektrowni kieruje do PGE.

Rzecznik PGE Łukasz Witkowski powiedział PAP, że Strategia "w żaden sposób nie przesądza o odstąpieniu od inwestycji w Zespole Elektrowni Dolna Odra czy też docelowym zamknięciu tej lokalizacji".

"Zaktualizowana strategia Grupy nie definiuje wszystkich zadań inwestycyjnych, które będą podejmowane. Strategia określa preferowane kierunki inwestowania i wymienia te szczególne projekty, które zostały już zdeterminowane" - wyjaśnił. "Nie ulegają zmianie plany inwestycyjne PGE dotyczące Elektrowni Dolna Odra, elektrociepłowni Szczecin i elektrociepłowni Pomorzany" - podkreślił. Zapewnił, że strategia będzie aktualizowana co roku.

Elektrownia zatrudnia ok. 1500 osób.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA